Jaká je ideální teplota v lednici?

Rozčiluje vás zbytečné plýtvání a zkažené jídlo vyhazujete se špatným svědomím? Zároveň chcete ušetřit za elektřinu a nechcete mít z lednice mrazák? Začněte lednici používat skutečně správně a šetřete naši planetu i svou peněženku. Pomůže vám v tom správné nastavení teploty, umístění lednice, ale také efektivní rozmístění potravin.

Dle výrobců je ideální teplota 4°C

Z manuálů přiložených k vaší lednici i z rad prodejců snadno zjistíte, že ideální teplota v lednici je zkrátka 4°C. Jedná se sice o hodnotnou informaci, ale nastavením správné teploty bohužel boj o co nejdelší uchování potravin nekončí. Některým potravinám takto nízká teplota nesvědčí, jiné zase potřebují naopak ještě větší chlad. S vyřešením tohoto problému vám může pomoci zejména správné rozmístění potravin v lednici.

Tip: Jak vyčistit žehličku?

Jak správně ukládat věci do lednice?

Přestože se lednice jeví jako uzavřený prostor, ve kterém se vzduch ani nehne, opak je pravdou. Vzduch v lednici neustále proudí, teplota se v různých částech lednice liší a vy tak máte skvělou možnost s těmito rozdíly teploty pracovat.

  • Ve spodní části lednice je teplota nejnižší, proto je ideální zde skladovat právě potraviny, jež podléhají rychlé zkáze. Pokud máte teplotu v lednici nastavenou na 4°C, ve spodních přihrádkách může být i na nule. Umístěte sem tedy čerstvé ryby nebo maso.
  • Ve střední části se teplota drží okolo požadovaných 4°C, můžete zde tedy bez obav uchovávat zpracované masné výrobky, jako jsou salámy, šunky či uzeniny.
  • Vrchní přihrádky jsou o něco málo teplejší a hodí se tak pro uchování sýrů a mléčných výrobků nebo hotových pokrmů a polévek.
  • Nejteplejším místem v lednici jsou police ve dveřích, hodí se tedy převážně ke skladování vajíček, omáček a dresinků nebo nápojů a alkoholu.

Jak udržet uvnitř lednice stabilní teplotu?

Stejně jako potravinám nesvědčí nižší nebo vyšší teplota, k jejich rychlému kažení může přispívat i její nestálost. Pokud se bude teplota v lednici neustále měnit, potravinám to rychle zkrátí životnost. Chcete-li tedy udržet potraviny co nejdéle čerstvé, vyvarujte se nejčastějším chybám:

  • Lednice není televize. Kdo z nás to někdy neslyšel? Ať už si vybíráme rychlou svačinku nebo plánujeme nedělní oběd, dveře lednice bychom měli otevírat jen na krátkou dobu a co možná nejméně často. Nejen, že potravinám příval teplého vzduchu nesvědčí, ale lednice pak musí tepelnou ztrátu vyrovnat a vy to brzy poznáte na vyúčtování energie.
  • Nevkládejte do lednice teplé či horké potraviny. Většině teplých jídel prudké ochlazení nesvědčí a můžete tak navíc během pár chvil zvýšit teplotu uvnitř lednice, což zase uškodí uskladněným potravinám.
  • Udržujte lednici naplněnou tak akorát. Nachlazené potraviny v lednici pomáhají udržovat uvnitř stabilní teplotu a vy tak docílíte nižší spotřeby energie. Pokud byste ovšem lednici naplnili z více než 70 %, může se stát, že chlazení nebude dostatečné a vaše potraviny se začnou rychleji kazit.

Tip: Jak vyčistit pračku?

Co do lednice nepatří?

Pokud máte lednici plnou od shora až dolů, je načase v ní udělat pořádný úklid. Nedostatečné chlazení a nemožnost cirkulace vzduchu může mít za následek namrzání lednice nebo naopak potopu na jejím dně. A samozřejmě má také neblahý vliv na trvanlivost potravin.

Tip: Jak odvzdušnit topení?

Pokud tedy chcete vaší lednici ulevit, nedávejte do ní potraviny, které zde být nemusí. Kečupy a omáčky, které nemají mléčný či vaječný základ, můžete bez problému skladovat i ve spíži. Stejně tak pro brambory, cibuli, mrkev nebo česnek bohatě postačí chladnější tmavé místo.

Vybranému ovoci dokonce uskladnění v lednici může škodit. Pokojovou teplotu mají raději banány, meloun, ananas, některé citrusy nebo mango a zázvor. A pozor, některé druhy zeleniny v chladu ztrácejí svou chuť! Jedná se zejména o rajčata, lilek a papriku.

V lednici také zbytečně neskladujte uzavřené plechovky či zavařeniny. Jednoduchým vodítkem je si uvědomit, že tyto potraviny nejsou ani v obchodech uchovávány v chladicích boxech.

Zdroje:

https://www.electrolux.cz/support/support-articles/chlazeni/chladnicky-s-mrazakem/jaka-je-optimalni-teplota-v-chladnicce–mraznicce/

https://www.idnes.cz/recepty/chladnicka-podle-pravidel-kam-patri-maslo-a-kam-salat.A110404_160904_recepty_job

4.7/5 - (7)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *