Kdy je opravdu nutné vyměnit pneumatiky na autě?

I když většina řidičů tvrdí, že je přezouvání pneumatik povinné, není tak to zcela pravda. Zákon jasně uvádí, že v období od 1. 11. – 31. 3. musí mít každý řidič na svém vozidle zimní pneumatiky, pokud je na vozovce souvislá námraza, či sněhová vrstva. Nikdo vám ale nemůže nakázat, v jakém období musíte přezouvat zimní pneumatiky na letní, proto i v létě můžete potkat vozidla, která jezdí na zimních pneumatikách celoročně a neřeší to.

Jaký je rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou?

Letní a zimní pneumatika se dá snadno poznat již na první pohled a to i pro laika. Zimní pneumatiky bývají již na pohled mohutnější, mají totiž mnohem více lamel, které slouží nejen k odvodu veškeré přebytečné vody, ale také lépe drží na silnici při záběru na sněhu.

Tip: Co je evidenční kontrola vozidla?

Někteří řidiči přezouvají pneumatiky na letní ihned poté, co končí zákonem daná lhůta. V takovém případě se však může stát, že je ráno překvapí námraza, která může komplikovat situaci na silnici. Letní pneumatiky jsou všeobecně vhodné až od 7 stupňů Celsia. Pneumatiky mají také technické rozdíly. Zatímco zimní pneumatiky mají přednosti opravdu jen v zimě, v létě se jejich životnost několikrát rychleji zkracuje, na silnici jsou méně přilnavé a při vysokých teplotách hrozí nebezpečí, neboť se mohou začít zahřívat.

U zimních pneumatik se také během léta prodlužuje brzdná dráha a zhoršuje stabilita, pokud jezdíte rychle. Kromě technických nedostatků dochází i k finanční ztrátě, neboť jízda na zimních pneumatikách vyjde řidiče na mnohem větší spotřebu paliva, než je běžné.

Tip: Co dělat při ztrátě malého i velkého technického průkazu?

Jak vyměnit pneumatiku?

Přezouvání pneumatik se provádí ve dvou variantách. Buď máte nasazenou pneumatiky na discích, které zvládnete přezout i doma, postačí vám pouze hever, klíč na kola a trocha šikovnosti. Kola vyměníte celá a můžete zase jezdit. Jestliže chcete při přezouvání ušetřit, stačí zakoupit jen pneumatiky a vyrazit do servisu, kde vám nové pneumatiky obují na vaše disky.

Tip: Jak odstranit škrábance na laku auta?

Pneumatiky po výměně je dobré si poznačit, abyste další rok věděli, která byly na kterém místě. Podle druhu vašeho auta zatěžujete pneumatiky buď na předním nebo zadním pohonu, v takovém případě se při další výměně pneumatik hodí zadní přesunout dopředu a obráceně. Máte-li náhon na všechny čtyři kola, nemusíte tento problém řešit.

Rada na závěr

Tento článek je zaměřen na zákon, který je platný pro ČR, pokud se chcete s vozidlem vydat do zahraničí, nezapomeňte si nastudovat místní předpisy, abyste nebyli překvapeni nepříjemným postihem.

Tip: Nezávislá recenze Pneumatiky.cz – jak hodnotí zákazníci?

Zdroj: https://www.pneumatiky.cz/povinnost-zimnich-pneumatik-t4

4.7/5 - (3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *