Kdy sázet jarní a letní cibuloviny?

Pokud chcete, aby vám na jaře vykvetly tulipány, narcisy, sněženky a další cibuloviny, musíte odhadnout ten správný čas k jejich zasazení do země. Pomůže vám jednoduchý návod.

“Když jsou děti ze školy, musí cibulky a ven a když se do školy vrací, je třeba je opět zasadit,“ – takto by šlo shrnout nejjednodušší pomůcku pro sázení okrasných cibulovin. Jinými slovy – když děti nastoupí na velké prázdniny, je nejvyšší čas všechny cibule jarních květin vydobýt ze země. A během září je tam opět vrátit. Pokud však chcete podrobnější návod, můžete postupovat podle jednotlivých druhů. Pro letní cibuloviny však tato poučka samozřejmě neplatí.

Tip: Kdy a jak sázet cibuli sazečku?

Kdy sázet jarní cibuloviny

Pokud chcete vysadit květiny, které kvetou na jaře, jako jsou například tulipány, narcisy, ladoňkyˇ, hyacinty, modřence, bledule, sněženky a mnoho dalších, pak je na zahrádku vysazujte od září až do prosince – vše záleží na venkovní teplotě. Pokud je podzim hodně teplý, pak s výsadbou raději počkejte a naopak.

Kdy sázet letní cibuloviny

Pokud však máte v merku výsadbu letních cibulovin, k nimž se počítají například jiřiny, mečíky, lilie, kaly, frézie či kany, pak musíte volit jiný termín. Tyto cibuloviny se vysazují na jaře, a to nejlépe v dubnu nebo v květnu. Jedině tak budou mít do léta dost času k nabrání síly.

Tip: Jak a kdy sázet ovocné stromy? Na jaře, nebo raději až na podzim?

Jak vysazovat cibuloviny

Pro rozmístění jednotlivých cibulek na záhon platí jednoduchá pomůcka – mezi jednotlivými cibulkami by měly být rozestupy o délce tří šířek zvoleného druhu cibule a cibulky musí přijít do země přibližně v hloubce třikrát přesahující jejich výšku. Takže pokud máte v ruce cibulku lilie s délkou i šířkou 6 centimetrů, pak musíte jednotlivé rostlinky vysazovat do vzdálenosti 18 centimetrů a také 18 centimetrů hluboko.

První rozestup je samozřejmě jen doporučený – rozestupy je možné podle potřeby volit i větší. Příliš experimentovat s hloubkou však doporučujeme. Cibulky by nemusely dobře vyklíčit. Výjimku v tomto ohledu tvoří jiřiny a begónie. Tu musí být vždy vysazovány těsně pod povrch.

Tip: Kdy a jak sázet brambory?

Zdroj: https://www.narcisy.cz/jak-pestovat/jak-sazet-cibuloviny/, https://www.homeincube.cz/mohou-se-cibuloviny-sazet-i-jare/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *