Kontrolky v autě. Víte určitě, co znamenají?

Technika jde neustále kupředu a to se samozřejmě týká i automobilového průmyslu. Moderní vozy už ale mají tolik funkcí, že kontrolek neustále přibývá. Pokud si tedy vždy nejste jistí tím, co se vám auto snaží sdělit, máme pro vás barevný manuál a vysvětlení pěti nejzávažnějších kontrolek v autě.

Důležitost barev kontrolek

Rozsvítila se vám v autě kontrolka a vůbec netušíte, co se může dít a zejména jak závažná je situace? Kontrolky mívají tři základní barvy, které vám napoví …

Zelené kontrolky – můžete být v pohodě 

Pokud se vám na palubní desce rozsvítila zelená kontrolka, buďte klidní. Zelené kontrolky mají pouze informativní charakter. Neupozorňují na problém či závadu, naopak vám sdělují, že jsou dané systémy v pořádku. 

Oranžové kontrolky – zbystřete, něco se děje

Nemusíte mít obavy, vaše auto je stále pojízdné. Ale určitě je potřeba zpozornět, protože oranžové kontrolky v autě upozorňují na možný problém, závadu či nedostatek. Určitě tedy doporučujeme napravení problému či návštěvu servisu, do kterého ale můžete v klidu dojet. 

Červené kontrolky – zastavte, nastal závažný problém

Červená barva většinou značí nebezpečí nebo vážnou situaci a jinak tomu není ani v případě kontrolek. Po rozsvícení červené kontrolky na palubní desce vždy zastavte a pokuste se vyřešit problém.

V některých případech to zvládnete sami – červené kontrolky ukazují i špatně zavřené dveře nebo zatáhnutou ruční brzdu, jindy bude potřeba volat asistenční službu a auto odeslat do servisu. 

Zdroj: canva.com

1) Problémy s brzdami

Ohraničené kolečko s vykřičníkem je snad nejméně oblíbenou kontrolkou. Značí totiž závažný problém s brzdovým systémem. Může se jednat o nedostatek brzdové kapaliny, ale také může kontrolka značit vážnější problém s brzdami. Pokud si tedy nejste stavem svých brzd jistí, určitě zastavte a vše řešte s asistenční službou.

Pokud se v kolečku objeví písmeno P, jedná se jen o zataženou ruční brzdu.  

2) Kontrolka ABS

Svítí vám v autě kontrolka ABS? Pak je na vině závada na systému bránícím zablokování kol při prudkém brždění (ABS). Můžete sice jet dál, ale co nejdříve navštivte svůj servis. Občas stačí zkontrolovat pojistky, zda není některá z nich přepálená. Až po opakovaném problému s přepálenými ABS pojistkami navštivte autoservis.

blank
Zdroj: canva.com

Pokud občas kontrolka jen problikne při prudším brždění, je vše v pořádku. Signalizuje tím pouze aktivaci systému ABS.

Tip: Jak zařídit SPZ na přání a kolik stojí?

3) Teplota hladiny chladící kapaliny

Červenou kontrolku s teploměrem plujícím po vodě už v autech vídáme dlouhé roky. Značí přehřátí chladící kapaliny. Je tedy nezbytné zastavit a NEVYPÍNAT MOTOR, nechat ji zchladnout (pomohou puštěná topení a ventilátory) a teprve pak pokračovat v jízdě.  

blank
Zdroj: canva.com

V posledních letech se ale na palubní desce vyskytuje také modrá kontrolka chladící kapaliny, která se objevuje v zimě při nastartování. Značí, že je potřeba chvilku počkat, kapalina je příliš studená a hrozilo by nadměrné opotřebení motoru. 

4) Kontrolky motorového oleje

Zatímco oranžová kontrolka oleje nám jen připomíná, že bychom jej měli co nejrychleji doplnit, červená kontrolka signalizuje výstrahu při nízkém tlaku oleje.

blank
zdroj: canva.com

A tady není radno si zahrávat, motor se může zadřít a nevratně poškodit. Po rozsvícení červené kontrolky oleje tedy ihned zastavte a vypněte motor. Důvodů může být spouta, nejdříve tedy zkontrolujte, zda olej někde viditelně neuniká, případně jej můžete zkusit dolít. 

Pokud u sebe olej nemáte, určitě znovu nestartujte a kontaktujte asistenční službu nebo svého mechanika. 

5) Problém s dobíjením

Rozsvítila se v autě červená kontrolka s autobaterií? Na vině bude nejspíše vadný alternátor. Pokud baterii nezvládá dostatečně dobíjet za jízdy, vozidlo se brzy zastaví včetně veškerých elektronických zařízení, posilovačů řízení a brzd. 

blank
zdroj: canva.com

Pokud naopak alternátor přebíjí, může vám odrovnat veškerou elektroniku v autě. V provozu tak může dojít k velmi nebezpečným situacím. Více informací najdete v článku o testování alternátoru.

Zdroje: https://www.cebia.cz/pruvodce/kontrolky-v-aute-prehled a https://www.autoforum.cz/zivot-ridice/kontrolky-v-aute-co-ktera-znaci/ 

5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *