Krach dodavatelů energie a krachy energetických společností

Krachy energetických společností provázeli české spotřebitele v druhé polovině roku 2021 a v roce 2022. Krach dodavatelů energií v česku nastartoval pád největšího nezávislého dodavatele energií Bohemia Energy v říjnu 2021. Na to navázal krach dalšího dodavatele Kolibřík Energie a poté se rozjela spirála s mnoha dalšími menšími poskytovateli. Většinu krachu způsobilo to že si společnosti nenakupovali na burze dostatečnou kapacitu dopředu a spoléhali na trvale nízké ceny energií i do budoucna.

Zákazníkům garantovali nízké ceny i když je pro ně reálně neměli nakoupeny. Při začátku energetické krize kdy skokově rostly energie o stovky procent pak museli energii zákazníkům nakupovat za drahé ceny a nedostatek hotovosti jim pak zlomil vaz. Pro obrovské množství klientů zkrachovalých zprostředkovatelů pak zbyly dodavatele poslední instance, kteří ale poskytovali výrazně horší podmínky a vyšší ceny.

Bohemia energy krach

Kolibřík Energie krach
Kolibřík Energie krach

Bohemia Energy ukončila dodávky energií svým 900 000 odběrným místům 13.10.2021. Spolu s Bohemia energy strachovali i sesterské firmy: Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Zákazníci, kteří po krachu aktivně vyhledali nového dodavatele a fixovali u něj energie na co nejdelší čas jsou na tom momentálně výrazně lépe než většina ostatních zákazníků, kterým postupně fixy dobíhají a ceny jsou násobně větší než v období října 2021.

Kolibřík Energie krach

TGC Energie krach
TGC Energie krach

Kolibřík Energie člen skupiny Armex energy přestal dodávat svým zákazníkům 19.10.2021. Stejně jako Bohemia Energy vypověděla svým přibližně 30 000 zákazníkům hromadně smlouvy. Problém postihl i zákazníky Skautské energie, kterým Kolibřík energii dodával. Aktuálně zajišťuje dodávku Skautské energie společnost Centropol.

TGC Energie krach

TGC Energie krach
TGC Energie krach

Společnost TGC Energie ukončila činnost a zákaznický kment přebrala firma Armex energy k 1. 6. 2022 a to včetně převedení všech práv a povinností k realizaci dodávek elektřiny a zemního plynu koncovým zákazníkům.

Lumius energie krach

Lumius energie krach
Lumius energie krach

Firma Lumius přestala dodávat energie 11.ledna 2022, postihlo to zejména 1500 klientů z nichž drtivou větinu odběru zajišťovala pro městské organizace Ostravy. Od 12. ledna přebral zákazníky jako Nemocnice, Kramatorium, Zoo nebo technické služby dodavatel poslední instance ČEZ a zvýšil ceny skokově o stovky procent. Tím narostou městu náklady o desítky milionů okamžitě.

„Dotklo se to i pětadvaceti z celkového počtu sto pětapadesáti městských organizací,“

mluvčí ostravského magistrátu Gabriela Pokorná.

General Energy krach

Ke dni 16.8.2022 došlo k převodu částí naší společnosti zabývající se prodejem elektřiny a zemního plynu koncovým zákazníkům na společnost První česká energie a.s. IČ: 108 99 731, se sídlem Ovocný trh 572/11, Staré Město, 110 00 Praha 1. V důsledku dochází s účinností od 6.9.2022 k přechodu Vaší smlouvy o dodávce energií pod společnost První česká energie a.s.

Pozor na rozdíl fixace a smlouvu na dobu určitou

Někteří poskytovatelé energie matou spotřebitele tím že zaměňují smlouvu za dobu určitou se smlouvou s fixací energie. U smlouvy na dobu určitou nemusíte mít ještě nutně zajištěnu fixaci energií a ceny energií mohou klasicky podléhat cenám na spotovém burzovním trhu energií. Někteří klienti měli tento problém u společnosti Dobrá energie a Centropol.

Vycházejí z toho, že když mají smlouvu na tři roky, budou mít celou dobu stejnou cenu. Smlouva na dobu určitou nezaručuje stejnou cenu. Musí vysloveně obsahovat fixaci na předem danou dobu. Nemusí přímo uvádět slovo fixace, to není oficiální termín, ale může třeba hovořit o neměnné ceně,

Michal Kebort z ERÚ

Níže uvedené firmy jsou hledané ve spojitosti s krachem. Nicméně aktuálně nejsou předmětem ukončení činnosti a všechny svým klientům energie dodávají:

 • Yello energy
 • Armex energy krach
 • Lama energy krach
 • Dobrá energie krach
 • Elimon krach
 • Centropol krach
 • MND krach
 • innogy krach
 • Pražská plynárenská krach
 • Epet energy
 • Elgas energy
 • Gazela energy
 • Seven energy
 • Maxim energy
5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *