Půjčka pro cizince – co musíte splňovat a kdo ji nabízí?

Nemáte české občanství a potřebujete krátkodobou půjčku, podnikatelský úvěr nebo třeba vyřešit hypotéku? Půjčky pro cizince u nás nabízí spousta bank i nebankovních společností, pojďme si společně projít, pro koho jsou vhodné a jak o půjčku zažádat…

Co musí cizinec pro půjčku splňovat? 

Půjčky pro cizince jsou posuzovány velmi individuálně a každá banka či nebankovní společnost má trošku jiné podmínky či pravidla. Obecně ale platí, že o půjčku může žádat cizinec, který má v ČR trvalý nebo přechodný pobyt a může prokázat svůj pravidelný příjem

Běžně také platí, že cizinec dostane u české banky nebo nebankovní společnosti půjčku maximálně na dobu, na kterou má povolený pobyt v České republice. V případě, že pobyt v ČR vyžaduje také vízum, bude se jednat o další doklad, který bude nezbytné doložit.

Náš tip: Mohou si na Zonky půjčit cizinci? A za jakých podmínek?

Co hraje u půjček pro cizince hlavní roli? 

Velmi důležité je, z jaké země cizinec pochází. Nejjednodušší to mají Slováci, pro které platí stejná pravidla jako pro nás. Dále jsou zvýhodněni občané ze států Evropské unie, ve kterých fungují podobné registry jako u nás – poskytovatelé půjček se tak o klientovi mohou dozvědět potřebné informace.

Nejtěžší to mají se získáváním půjček zájemci s trvalým bydlištěm mimo EU, výjimkou jsou pouze občané Ukrajiny. A to nejen z hlediska probíhající války, ale také proto, že velká část ukrajinských občanů zde pracovala dlouho před aktuálním konfliktem. 

Půjčky pro cizince s trvalým pobytem 

Některé banky pořád ještě akceptují pouze trvalý pobyt v ČR, bez kterého nemáte možnost o půjčku zažádat. Jelikož jsou ale bankovní úvěry mnohem výhodnější než nebankovní půjčky, je dobré vyřízení trvalého pobytu před žádostí o půjčku zvážit

Půjčky pro cizince s dlouhodobým pobytem 

Na dlouhodobý pobyt je většinou z hlediska bank nahlíženo téměř stejně jako na trvalý. Cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR a dostatečným příjmem by tak neměli mít problém bankovní úvěr získat. Stejně jako u vybraných nebankovních společností. 

Čtěte také: Malá HyperPůjčka – jak funguje a pro koho je vhodná?

Půjčky pro cizince s přechodným pobytem

Pokud nemáte v Česku trvalý pobyt a můžete se prokázat pouze přechodným pobytem, bude získání půjčky obtížnější. Některé nebankovní společnosti ale půjčky pro cizince s přechodným pobytem nabízejí. Počítejte ale s poměrně vysokým úrokem či RPSN a dejte si pozor také na případné sankce, pokuty či penále. 

Co bude cizinec potřebovat k vyřízení půjčky?

Připravte si již zmíněné potvrzení o trvalém či přechodném pobytu a případně samozřejmě také příslušné vízum a platný doklad totožnosti. Kromě těchto dokumentů budete potřebovat také: 

  • mít aktivní účet v české bance vedený na vaše jméno
  • pracovní smlouvu 
  • potvrzení o pravidelném příjmu (například výpisy z bankovního účtu)
  • v některých případech také platební kartu k účtu – Visa nebo Mastercard
  • aktivní telefonní číslo pro kontakt 
  • e-mailovou adresu

Nepřehlédněte: Jak založit účet, aby na něj nemohl exekutor?

Půjčky pro cizince se záznamem v registru

Půjčka pro cizince je sama o sobě pro poskytovatele úvěru poměrně riziková. V případě nesplácení je hůře vymahatelná a cizince může být těžké dohledat. 

Pokud máte jako cizinec negativní záznam v registru nebo dokonce exekuci, na půjčku rovnou zapomeňte. V bance nepochodíte a solidní nebankovní společnosti vám také nepůjčí. 

Zbývají tedy novodobí lichváři, kteří budou mít neakceptovatelné podmínky, nebo podvodníci, kterým předem zaplatíte za zprostředkování půjčky a už je nikdy neuvidíte – stejně jako své peníze. 

Které české banky poskytují půjčky pro cizince?

V současné chvíli má půjčky pro cizince v nabídce většina českých bank, podmínky jsou ale různé. Z těch nejznámějších jsou to například…

  • Komerční banka – akceptuje trvalý i dlouhodobý pobyt
  • MONETA Money bank – podmínky jsou individuální dle občanství cizince
  • Fio banka – podmínky neuvádí
  • Air bank  – pro cizince s povolením k pobytu na území ČR

Z nebankovních společností pak půjčku pro cizince nabízí například: 

Máte zkušenost s půjčkou pro cizince? Poraďte našim čtenářům v komentářích níže, na kterou společnost je nejlepší se obrátit …

Zdroje: https://www.srovnejto.cz/pujcky-a-uvery/pujcka-pro-cizince/ a https://financer.com/cz/pujcky/pro-cizince/

4.7/5 - (3)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *