Recenze Ledger Nano S: Je tato krypto peněženka bezpečná?

Hledáte bezpečný způsob uložení vašich digitálních aktiv? Krypto peněženka Ledger Nano S představuje nejprodávanější hardwarové úložiště kryptoměn. Více o nejdostupnější možnosti offline uložení kryptoměn se dočtete v následující recenzi Ledger Nano S.

S více než 1,5 miliony prodaných kusů je krypto peněženka Ledger Nano S vůbec nejprodávanější hardwarové úložiště. Jedná se o cenově dostupnou a zároveň bezpečnou možnost uložení kryptoměny, která je na trhu k dostání. Více o vlastnostech, výhodách i nevýhodách tohoto offline hardwarového úložiště se dozvíte v následující recenzi Ledger Nano S.

Tip: Jak nakoupit Bitcoin přes PayPal?

Co je to Ledger Nano S?

Hardwarová kryptoměnová peněženka Ledger Nano S je bezpečné řešení pro ukládání dat. Nejlépe se hodí pro začínající obchodníky s kryptoměnami a držitele digitálních mincí, kteří hledají cenově dostupný způsob uložení několika kryptoměn.

Zatímco hardwarové úložiště Ledger Nano S spatřilo světlo světa již v roce 2016, v roce 2019 vydala společnost Ledger vylepšenou verzi Ledger Nano S s názvem Ledger Nano X.

V následující recenzi Ledger Nano se však zaměříme na starší verzi krypto peněženky, která je známější, rozšířenější, časem prověřenější a jak již bylo řečeno – rovněž nejprodávanější hardware peněženka pro úschovu kryptoměn.

Tip: Co to je MetaMask?

Recenze Ledger Nano S: Shrnutí základních informací

Pojďme si stručně shrnout základní informace o krypto peněžence Ledger Nano S.

Ledger Nano S – základní informace
Rok uvedení na trh2016
FunkceOffline hardwarové úložiště kryptoměn
Počet uložitelných kryptoměnAž 3
Počet podporovaných kryptoměnVíce než 1 150
Průměrná cena1 600 Kč
Podpora BluetoothNe
Typ USDmicro-USB
Desktopové použitíSystémy Windows 8+, macOS 10.10+ a Linux
Mobilní použitíAndroid, iOS
BaterieŽádná
Velikost displeje128 x 32 pixels
Rozměry zařízení98 x 18 x 9 mm
Hmotnost16,2 g

Společnost Ledger

Ledger je globální společnost založená v roce 2014, která se specializuje na bezpečné blockchainové aplikace a zařízení. Společnost se k dnešnímu dni může pochlubit prodejem 1,5 milionu peněženek Ledger Nano ve 165 zemích po celém světě.

Společnost Ledger je mezi komunitou krypto nadšenců uznávaná jako spolehlivá společnost, která v krypto prostoru poskytuje podporu a řeší konkrétní problémy a rizika. Ledger poskytuje vysoce kvalitní informace o aktualizacích svého firmwaru. Společnost se věnuje neustálému vývoji ještě bezpečnějších a kapacitně objemnějších zařízení.

Tip: Kde koupit bezpečně Bitcoin?

Krypto peněženka Ledger Nano S

Na trhu se sektíte se třemi velkými hardwarovými peněženkami:

 • Ledger,
 • Trezor,
 • Keepkey.

Nicméně Ledger nabízí nejoblíbenější a nejlevnější hardwarovou peněženku na trhu, jejíž pořizovací cena se pohybuje okolo 1 600 Kč.

V následující části recenze Ledger Nano S se podíváme na výhody i nevýhody tohoto hardwarového úložiště a srovnáme jej s ostatními konkurenčními hardwarovými peněženkami na trhu.

Výhody a nevýhody krypto peněženky Ledger Nano S

Výhody krypto peněženky Ledger Nano

 • Jedna z nejdůvěryhodnějších hardwarových peněženek
 • Uživatelsky přívětivá a snadno ovladatelná krypto peněženka
 • Možnost desktopové i mobilní aplikace pro sledování vývoje hodnoty
 • Možnost nakupovat či prodávat přímo ze softwaru Ledger Live, který si nainstalujete na svůj počítač.
 • Nízká pořizovací cena
 • Podpora více podpisů pro vyšší bezpečnost
 • Šifrování pomocí bezpečnostní přístupové fráze

Než se pustíme dále, vysvětlíme si, co je to bezpečnostní přístupové fráze. Jedná se o frázi pro obnovení, která se vám zobrazí také při vytváření peněženky Ledger Nano S – kdy si ji budete muset vytvořit. Tato fráze je složena z několika slov – v případě Ledger Nano S se jedná o 24 slovnou frázi, která slouží k obnovení ztracených dat.

Tip: Co to je Uniswap a jak funguje?

Nevýhody krypto peněženky Ledger Nano

 • Displej s nízkým rozlišením
 • Omezená kapacita aplikace na max 2-3 měny
 • Pro všechny operace musí být zařízení připojeno přes kabel, nemá Bluetooth
 • Zařízení nepodporuje český jazyk, ovládání v anglickém jazyce

Navzdory rozmanitosti podporovaných kryptografických aktiv je hlavní nevýhodou Ledger Nano S omezená vnitřní paměť. Peněženka umožňuje nainstalovat pouze 2-3 různé kryptoměny (v závislosti na velikosti aplikací peněženky). Je to skvělá hardwarová peněženka, nicméně chcete-li uložit několik různých typů coinů nebo tokenů (například BTC a ETH), pak budete mít problém.

Existuje však řešení tohoto problému. Můžete si nainstalovat aplikace peněženky a nastavit peněženky pro ukládání mincí a poté je odinstalovat z Ledger Nano S. Ačkoli to zní neintuitivně, vaše soukromé klíče zůstanou v zařízení.

Odebráním aplikací po uložení mincí vám pomůže ušetřit místo navíc. Znamená to však také, že budete muset pokračovat v přeinstalaci aplikací, kdykoli budete potřebovat přístup k určitým peněženkám, což do procesu přidává čas navíc. Kromě toho většině lidí nevyhovuje mazání aplikací peněženky s digitálními aktivy. Další zařízení od Ledger, Ledger Nano X, řeší tento problém zcela a umožňuje vám ponechat si tolik kryptoměn, kolik jen chcete.

Pro koho je krypto peněženka Ledger Nano S vhodná?

 • Krypto investory, kteří vlastní jen pár coinů
 • Krypto investory, kteří hledají levnou peněženku

Ledger Nano S je ideálním zařízením pro kryptografické začátečníky a investory s omezeným množstvím digitálních mincí. Krypto peněženka naopak není nejvhodnější řešení pro krypto nadšence s různorodým portfoliem kryptoměn.

Všimněte si, že omezený vnitřní prostor má také své výhody. Díky tomu je Ledger Nano S bezpečnější a také levnější řešení jako offline úložiště pro investory, kteří chtějí zmírnit riziko krádeže tím, že budou digitální aktiva uchovávat ve více tzv. „studených“ (z anglického cold wallet) peněženkách nebo místech.

Podporované kryptoměny

Zařízení Ledger jsou známá tím, že ve srovnání s jinými hardwarovými peněženkami podporují nejrozsáhlejší škálu kryptoměn. Ledger Nano S není výjimkou – podporuje více než 1 150 různých digitálních aktiv, včetně nejpopulárnějších mincí, jako je:

 • bitcoin
 • ether a všechny tokeny ERC-20
 • litecoin
 • XRP
 • TRON
 • EOS
 • Bitcoin Cash
 • Monero
 • NEO
 • VeChain
 • Zcash a mnoho dalších.

Mnoho aktiv podporovaných peněženkou Ledger Nano S není kompatibilní s konkurenčními hardwarovými peněženkami, jako je KeepKey nebo Trezor.

Tip: Jak nakoupit Bitcoin přes PayPal?

Operační systémy a hardware kompatibilní s Ledger Nano S

 • Android
 • iOS
 • Windows
 • macOS
 • Linux
 • Trezor

Bezpečnostní funkce Ledger Nano S

Hardwarová peněženku na úschovu kryptoměn si můžete představit jako bankovní schránku, ve které máte uloženy své nejcennější věci. Podobně jako například vaše šperky, ani vaše digitální aktiva nemůžete nechat nechráněné a nejlepší způsob, jak ochranu zajistit, je použít šifrování nejvyšší třídy.

Zařízení od společnosti Ledger si získala důvěru spotřebitelů a reputaci v oblasti bezpečnosti. I když váš počítač zaznamená narušení zabezpečení, Ledger Nano S zachová vaše digitální aktiva. Využívá dvě vrstvy ochrany – čipy ST31H320 a STM32F042, které ukládají vaše soukromé klíče a podepisují transakce jako samostatné části hardwaru.

Tip: Kde koupit bezpečně Bitcoin?

Kromě toho mohou uživatelé Nano Ledger S chránit své mince nastavením PIN kódu pro odemknutí zařízení a také přístupové fráze používané k udělení přístupu k uživatelským peněženkám.

Pro zajímavost dodnes nebyl hlášen žádný případ vzdáleného hacknutí zařízení Nano Ledger S. To však znamená, že musíte váš PIN kód i frázi uchovat tak, aby k nim nikdo neměl přístup. Nezaznamenávejte je ani je neukládejte online, protože by to mohlo ohrozit zabezpečení vašeho zařízení. Nejbezpečnějším způsobem, jak uložit bezpečnostní frázi, je použití vyhrazeného propracovaného mechanismu, jako je CryptoTag.

Tip: I v případě, že se vaše hardwarové zařízení rozbije nebo ztratí, můžete jej rychle obnovit pomocí jeho bezpečnostní fráze.

Rozhraní a design Ledger Nano S

Samotné zařízení disponuje praktickým a snadno použitelným rozhraním. Na horní straně zařízení je displej se dvěma navigačními tlačítky – pomocí nich vstoupíte do nabídky zařízení, zadáte PIN kód, vyberete aplikace a zadáte bezpečnostní frázi pro obnovení.

Ledger Nano S je rovněž snadné připojit k počítači – a to pomocí dodaného kabelu micro-USB. Nevýhodou je malý displej zařízení, zvláště pokud potřebujete potvrdit dlouhé adresy při provádění transakcí. Na malý displej si tak budete muset zvyknout.

Tip: Jak nakoupit Bitcoin přes PayPal?

Krypro peněženka Ledger Nano S je spolehlivá a bezpečná. Jedná se o relativně jednoduché zařízení, které má sice omezenou kapacitu a malý displej, nicméně tyto nedostatky jsou vykompenzovány praktickým designem a zabezpečením.

Srovnání hardwarových krypto peněženek

Ledger Nano S je zdaleka nejdostupnější možností krypto peněženky na trhu a je jednou z nejvíce doporučovaných hardwarových peněženek.

Níže naleznete stručné srovnání nejoblíbenějších hardwarových peněženek:

PeněženkaRok uvedení na trhCena zařízeníPodporované kryptoměny
Ledger Nano S2016Cca 1 600 KčVíce než 1 150
Ledger Nano X2019Cca 3 200 KčVíce než 1 150
Trezor One2014Cca 1 650 KčVíce než 1 000
Trezor Model T2018Cca 5 000 KčVíce než 1 000
KeepKey2015Cca 1 700 Kč40

Aplikace a účty Ledger Nano S

K instalaci aplikací peněženky do zařízení můžete použít sekci „správce“ softwaru Ledger Live. Účty pro každou kryptoměnu můžete vytvářet až po přidání konkrétní aplikace pro každou kryptoměnu. Instalace každé aplikace vám zabere asi minutu.

Nevýhodou je však omezený počet aplikací, které můžete do zařízení najednou nainstalovat. Maximální počet aplikací je 2 až 3 v závislosti na tom, jaký výběr kryptoměn si zvolíte.

Sekci pro účty, portfolio, odesílání či přijímání a správce naleznete v nabídce na levé straně softwaru Ledger Live. Na rozdíl od aplikací v zařízení jsou účty peněženky v podstatě neomezené a lze je podle potřeby přejmenovat.

Odesílání a přijímání kryptoměn pomocí Ledger Nano S

Jakmile máte aplikace nainstalovány a vytvořeny požadované účty peněženky, je odesílání a přijímání kryptoměny snadné. Transakce jsou vytvářeny v online prostřednictvím softwaru Ledger Live a poté potvrzeny na zařízení.

Jediná komplikace může vzniknout při otázce, zda by se peněženka měla odemknout před nebo po zahájení transakce. Nejlepší je otevřít peněženku a odemknout ji, ale počkejte, až budete vyzváni k otevření aplikace, dokud vám Ledger Live nedá pokyn, abyste tak učinili. Displej umožňuje před ručním dokončením transakce potvrdit adresu a částku.

Po odeslání transakce lze podrobnosti zkopírovat do schránky. Samotné zařízení se z bezpečnostních důvodů po předem stanovené době odhlásí. Software Ledger Live má také toto výchozí nastavení, ale pokud chcete, lze jej deaktivovat.

Jak nastavit hardwarovou peněženku Ledger Nano S?

V následujících odstavcích vám podrobně popíšeme, jak nastavit a nakonfigurovat zařízení Ledger Nano S.

 • Zapojte svůj Ledger Nano S do počítače a zapněte jej. Pro bezpečné připojení použijte dodaný kabel micro-USB, který je součástí balení.
 • Nastavte si PIN kód. Displej zařízení se rozsvítí a zeptá se vás, zda jej chcete nakonfigurovat jako nové zařízení. Pomocí horních tlačítek potvrďte a nastavte 4-7místný PIN kód. Pokaždé, když vyberete číslo, potvrďte jej stisknutím obou horních tlačítek najednou. Kód si zapamatujte, protože jej budete muset zadávat pokaždé, když budete zařízení používat.
 • Potvrďte svou frázi. Jakmile dokončíte psaní své fráze, zařízení vás požádá o její potvrzení tím, že požádá o dvě náhodná slova z vaší počáteční fráze. Může vás například požádat o potvrzení 12. slova ze sekvence. Pomocí horních tlačítek přejděte na 12. slovo z fráze a potvrďte jej.
 • Zaznamenejte si bezpečnostní frázi. Zaznamenejte ji na bezpečném offline místě. Ujistěte se, že každé slovo je zaznamenáno správně. Buďte opatrní, protože pokud ztratíte obnovovací frázi, nebude existovat žádný jiný způsob, jak získat zpět své digitální prostředky.
 • Nainstalujte si do počítače desktopovou aplikaci Ledger Live. Ledger Live je doprovodná aplikace k vaší hardwarové peněžence. Stáhněte si ji přímo z webu Ledger. Pokud chcete, můžete si nainstalovat Ledger Live rovněž do telefonu.
 • Nastavte Ledger Live a nainstalujte aplikace pro své digitální měny. Postupujte podle pokynů na obrazovce, nastavte si silné heslo a nainstalujte aplikace pro kryptoměny, které chcete držet ve svém zařízení Ledger Nano S. Upozorňujeme, že Nano S má omezený prostor, pokud jde o tyto aplikace, takže si můžete nainstalovat 2-3 z nich, dokud nedojde vnitřní paměť.
 • Vytvářejte peněženky a posílejte měny. Podle pokynů na obrazovce vytvořte adresy peněženky pro své mince a odešlete je.
 • Nyní máte svou vlastní bezpečnou krypto peněženku!

Recenze Ledger Nano: Jaký je verdikt?

Ledger Nano S je nejoblíbenější hardwarová peněženka na trhu – a to oprávněně. Třebaže jsou tlačítka, displej, paměť a možnosti připojení omezené, výhody jasně převažují nad stinnými stránkami. Ledger Nano S je sice malé zařízení, zato se snadno používá a vyniká svým zabezpečením.

Paradoxně je to právě jednoduchost a nedostatek dalších funkcí, které dělají Ledger Nano S nejbezpečnější možností hardwarové peněženky. Ledger Nano S tak představuje dostupnou, snadnou, bezpečnou a přesto všestrannou hardwarovou peněženku.

Ledger Nano S je vhodné hardwarové zařízení k uložení kryptoměn zejména pro nováčky nebo krypto investory, kteří vlastní omezený počet kryptoměn a peněženku nebudou využívat na denní bázi, ale spíše příležitostně. Pro zkušenější krypto investory a nadšence do kryptoměn s velkým portfoliem digitálních aktiv bude vhodnější vylepšená novější verze Ledger Nano X.

Zdroj: Ledger.com

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *