Kolikrát jste jako malí slyšeli, že nevíte co roupama? Stále netušíte, jak tato záludná věta maminek a babiček vznikla? My vám to prozradíme a přidáme informace o tom, co jsou roupi, jak se jich zbavit bez léků nebo jak dlouho žijí …
Co je roup dětský?
Jedná se o střevního parazita, který – jak už název napovídá – napadá nejčastěji dětská střeva. Asi centimetr dlouhý červík tenký jako nitka se zašpičatělými konci způsobuje nepříjemné střevní onemocnění, enterobiózu, která může vést k několika vážným komplikacím.
Jak poznat roupy?
Typickým příznakem výskytu roupů je úporné svědění konečníku, a to nejčastěji večer nebo během noci. Právě tehdy totiž z konečníku vylézají samičky roupů a kladou svá vajíčka v oblasti řitního otvoru.
A svědění zejména u dětí samozřejmě doprovází škrábání, díky kterému si mohou roupy za nehtíčky nebo na prstech přenést téměř kamkoliv. Roupi se tak mohou dostat na potraviny, domácí textil nebo zpět do úst, na hračky apod.
Dalšími příznaky, které enterobiózu provázejí, bývají také bolest břicha, průjmy a hubnutí, podrážděnost a poruchy spánku nebo časté bolesti hlavy.
Pokud chcete mít jistotu, že se jedná o roupy, můžete provést jednoduchý test, kdy ráno setřete dítěti zadeček (ideálně po stolici) a toaletní papír či ubrousek necháte rozmočit v misce s vodou. Roupy pak zřetelně vidíte plavat na hladině.
Také u lékaře probíhá vyšetření tzv. Grahamovou metodou, kdy lékař ke konečníku přiloží speciální lepící pásku, kterou pak zkoumá pod mikroskopem.
Domácí léčba roupů
Nechcete do sebe či dítěte ihned cpát léky proti roupům – antihelmetika? Poradíme vám několik způsobů, jak se zbavit roupů doma přírodní cestou …
- Česnek – už naše babičky věděly, že žádní parazité nemají chuť česneku rádi, na roupy se tak běžně podávala topinka s česnekem. Lepší je ale nechat pár čerstvých stroužku vylouhovat ve vlažném mléce, které následně vypijete – a ti odvážnější si mohou rovnou zbylé stroužky sníst.
Babské rady doporučují i potírání konečníku česnekem, to už je ale pro opravdové hrdiny. Navíc se stále jedná o citlivou oblast, kterou můžete česnekovými silicemi snadno podráždit.
- Omezte konzumaci cukru – ten roupi milují, takže žádné sladkosti.
- Zařaďte do jídelníčku cibuli – tu stejně jako česnek paraziti nemají v lásce.
- Dejte si hořké bylinky – fungují na podrážděný žaludek a roupi nemají hořké vůbec rádi.
- Vypalte roupy ostrým kořením – ideální jsou chilli papričky, kajenský pepř nebo ten klasický.
- Alkohol – u dětí jej určitě nepoužívejte, pokud vás ale zlobí roupi, panák pálenky či silnějšího alkoholu může skutečně pomoci.
- Hřebíček – obsahuje eugenol, který dokáže zahubit i larvy parazitů. Nejúčinnější je pak hřebíčkový olej, eugenol je v menším množství obsažen i ve skořici a bobkovém listu.
- Šťáva z okurek (čerstvých, nikoliv zavařených) má zase ve složení enzym erepsin. Ten likviduje nežádoucí parazity a bakterie.
Tip: Proč pravidelně jíst okurky? Vliv na zdraví, vitamíny a zdravotní rizika
Jak dlouho žije roup dětský?
Larvy roupů se vyvíjejí velice rychle a jsou zralé už neuvěřitelné 3 hodiny poté, co samička nakladla jejich vajíčka. Doba života roupa je naopak poměrně dlouhá – 30 – 45 dní. Právě proto je boj s nimi tak náročný a trvá v průměru 3 – 8 týdnů.
Při nesprávné hygieně tak můžete opakovaně znovu nakazit sami sebe i po zničení roupů uvnitř zažívacího traktu a nebo své okolí.
Jak můžete dostat roupy a čemu se vyvarovat?
Enterobióza je označována jako nemoc špinavých rukou a přestože k ní dítko často přijde jako slepý k houslím, s hygienou opravdu blízce souvisí.
Největší problém ale hygienici vidí v tom, že rodiče se často za nemoc dítěte stydí, a přestože dítě léčí, okolí dostatečně nevarují. Pak už stačí jedno poškrábání a společné hračky, jídlo nebo textil.
Pokud tedy o výskytu roupů víte, je potřeba dodržovat přísnou hygienu a mytí rukou nejen před jídlem a po použití toalety. Vždy používejte vlastní ručníky a vyhýbejte se vlhkému prostředí, ve kterém se roupům skvěle daří.
Enterobióza a její komplikace
Organismus napadený roupy je oslabený a běžnou komplikací tak bývají problémy se zažíváním, průjmy nebo oslabení imunitního systému.
Roupi si ale nevybírají do kterého střeva si zalezou a často se tak nacházejí i ve slepém střevu, enterobióza tak může vyvolat i zánět apendixu.
Jak už jsme naznačili, samičky roupů kladou svá vejce v okolí řitního otvoru, odkud se mohou snadno dostat až do močového ústrojí a způsobit tak nepříjemný zánět močové trubice nebo napadnout pohlavní orgány – zejména tedy u žen a dívek.
A nakonec slíbená jazyková perlička i s bonusem
Jak vzniklo “nevíš, co bys roupama dělal”? Každý jsme tuto či obdobnou větu s roupy mnohokrát slyšeli, ale možná nás ani nenapadlo uvažovat nad obsahem. Takže si to vysvětlíme polopatě.
Roup je záležitost dětskou a děti se vždy neumí dokonale zabavit. Takže pokud jste se nudili, nevydrželi chvíli klidně sedět a nudou se doslova škrábali na zadku, byl tento idiom na místě.
A ještě tedy slíbená tečka – skloňování slova roup… Taky jste si mysleli, že nevíte, co jsou roupy? Pak je to špatně. Roup je mužského vzoru a skloňujeme jej podle vzoru pán. Správně tedy nevíme, co jsou roupi, případně roupové.
Zdroje: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/roupy-1880.html a https://www.maminka.cz/clanek/mame-roupy–cela-rodina
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.