K nákupu prstenu vyjma výběru kovu nebo kamene neodmyslitelně patří volba té správné velikosti. Poradíme vám hned několik způsobů, jak zjistit velikost prstenu, ať už tajně, nebo tradičními metodami.
Jak zjistit velikost prstenu
Nejjednodušší způsob, jak zjistit velikost prstenu, čeká na ty, kteří klenot kupují pro sebe. Jednoduše navštívíte kamennou prodejnu zlatnictví, kde vám prostřednictvím měřícího pásku nebo klenotnického kroužku změří prst a následně si vyberete některý z prstenů v nabídce.
V případě, že dobře padnoucí prsten již vlastníte, můžete využít i druhou variantu – vzít s sebou prsten do klenotnictví a nechat si změřit jeho velikost měřícím trnem.
Jak zjistit velikost prstenu tajně
V případě, že potřebujete zjistit velikost prstenu druhé osoby (typicky kvůli zásnubám, narozeninám či jiným příležitostem), můžete využít některý z následujících tipů.
#1 Půjčte si prsten a vezměte ho do klenotnictví
První varianta, jak zjistit velikost prstenu tajně, navazuje na výše uvedené způsoby, jak najít dobře padnoucí prsten pro sebe. Jednoduše si vymyslete záminku, díky níž vám cílená osoba půjčí svůj prsten a odneste ho do klenotnictví, kde vám ho prostřednictvím trnu změří.
V případě zásnub je hojně využívanou strategií „vypůjčení“ prstenu ze šperkovnice, zjištění jeho rozměru a následné navrácení na původní místo.
#2 Změřte prsten, o kterém víte, že dotyčné/mu sedí
Druhou variantou, jak zjistit velikost prstenu tajně, je jeho obkreslení, případně změření. S využitím této možnosti tedy eliminujete riziko potenciálního hledání šperku v případě, že si daná osoba „výpůjčky“ všimne a začne se po něm shánět.
Prsten, o kterém víte, že majiteli sedí, ostře ořezanou tužkou obkreslete na papír z vnější i vnitřní strany a prostřednictvím nepruživého provázku (nebo stužky) změřte jeho obvod. Provázek pak přiložte na pravítko a zapište si jeho délku (v mm). Rozměr, který vám vyjde se rovná obvodu prstenu.
Papír s obkresleným prstenem můžete rovněž donést do zlatnictví, kde vám se zjištěním velikosti pomohou odborníci např. s využitím klenotnických kroužků.
Podobně může posloužit i posuvné měřítko (šuplera). Ve chvíli, kdy máte prsten k dispozici, změřte jeho vnitřní průměr v nejširší části. Průměr následně vynásobte Pí a vyjde vám velikost prstenu.
#3 Zjistěte velikost prstenu na vlastním prstu
Poslední možností, jak zjistit velikost prstenu, když máte k dispozici prsten, o němž víte, že dotyčné/mu sedí, je změření na vlastním prstu. Prsten si navlékněte na některý z prstů a fixkou vyznačte nejzazší místo, kam se vešel.
Pak už jen stačí změřit obvod zjištěné oblasti. K tomu můžete využít opět nepruživý provázek (stužka), který si omotáte kolem prstu, zaznačíte překrývající oblast a následně změříte vzdálenost značek na pravítku.
Druhou variantou jsou papírové či plastové měřící pásky, jež si můžete zakoupit na internetu, nebo vystřihnout ze šablony. Šablonu nasaďte na prst a utáhněte. Na číselníku následně uvidíte velikost prstenu.
Vyjma měřících pásků můžete ke změření velikosti prstenu použít i měřící kroužky, které stejně jako první zmíněné seženete na různých e-shopech, případně v papírové podobě ve dříve uvedené šabloně.
#4 Změřte prst dotyčné/ho
O něco riskantnější způsob, jak zjistit velikost prstenu, spočívá ve změření velikosti prstu osoby, kterou chcete obdarovat. K jeho provedení můžete opět využít některý ze způsobů popsaných výše, stačí jen najít vhodnou příležitost pro měření – nejčastěji v době spánku.
#5 Zkuste rodinu nebo přátele
Jestliže nemáte k dispozici žádný prsten, který byste mohli změřit a netroufnete si na tajné měření, zbývá poslední varianta – oslovení někoho z rodiny nebo přátel. Když budete mít štěstí, tak někdo z nich velikost prstenu zná.
V nejlepším případě pak maminka nebo kamarádka může dotyčnou/ého vzít do klenotnictví a pod záminkou velikost prstenu zjistit tou nejbezpečnější cestou, tj. že si prst nechá dobrovolně změřit přímo budoucí nevěsta či oslavenec.
Jak měřit velikost prstenu
Pokud se rozhodnete velikost prstenu zjistit svépomocí, dodržujte následující tipy:
- neměřte prsty po fyzické zátěži, nebo po příchodu z venku – prsty v různých denních dobách a teplotách mění svůj objem,
- změřte velikost na správné ruce i prstu – obvod prstu pravé i levé ruky se může lišit,
- měřící pásek příliš neutahujte a zkuste ji několikrát přetáhnout přes kloub, abyste měli jistotu, že prsten půjde lehce přetáhnout,
- u masivnějších prstenů je lepší nechat 2mm rezervu.
Vždy je přitom lepší koupit prsten větší než menší, jelikož je zvětšení prstenu jednodušší než zmenšení.
Barbora se odmala věnuje tvorbě kratších i delších textů. Ráda lidem pomáhá hledat odpovědi na otázky nejrůznější tematiky a snaží se vždy předat co nejsrozumitelnější řešení. Mimo psaní se zabývá také fotografováním a tvorbou grafiky, což jsou současně její největší koníčky.