Jak správně dezinfikovat a sterilizovat respirátor?

15 komentářů a zkušeností: Jak správně dezinfikovat a sterilizovat respirátor?

Pandemie koronaviru a onemocnění COVID-19 mohutně navýšila poptávku po ochranných pomůckách, jako jsou roušky a respirátory. Jejich nedostatek a snaha o finanční úsporu pak přímo volají po možnostech sterilizace již použitých kusů. Jak tedy roušky a respirátory správně dezinfikovat?

Dezinfekce jednorázového respirátoru

Respirátory jsou primárně určeny pouze na jedno použití a jejich dezinfekci proto nelze jednoznačně doporučit. V případě nouze ovšem může být toto řešení jedinou cestou, jak snížit riziko nákazy nejen covidem-19. Respirátory FFP2/FFP3 navíc i při opakovaném použití nabídnou vyšší stupeň ochrany než běžné roušky.

dezinfekce respirátoru
Zdroj: https://pixabay.com/cs/photos/maska-epidemický-corona-covid-19-5503422/

Právě kvůli jednorázovému použití a odlišnosti použitých materiálů neexistuje jednoznačný postup, jak respirátory dezinfikovat. Existuje ale několik alternativních, avšak funkčních řešení, která můžete k účelům sterilizace využít.

Jak správně dezinfikovat respirátory?

Smyslem dezinfekce respirátoru je odstranění nežádoucích mikroorganismů, které by snížily účinnost filtru. Sterilizační cykly byste však měli provádět s mírou, jelikož každý z nich opět respirátor znehodnocuje. Je také důležité dodržovat správný postup a vyhnout se základním chybám, mezi něž patří použití dezinfekčních prostředků na bázi alkoholu nebo chloru a dezinfekce mrazem.

Dezinfekce respirátoru prostředkem na bázi alkoholu přináší riziko odstranění elektronického náboje z mikrovláken a znehodnocení filtrace. Chlor může zase v respirátoru zůstat a jeho výpary způsobit zdravotní obtíže. Jak tedy dezinfikovat respirátory správně:

  • UV zářením,
  • zvýšenou teplotou,
  • chemickými prostředky s obsahem ethanolu, glycerolu a peroxidu vodíku,
  • sterilizací v mikrovlnce.

Dezinfekce respirátorů UV zářením

Prvním způsobem, jak dezinfikovat respirátor, je využití ultrafialového záření (konkrétně UVC), které hubí bakterie i viry. Budete tedy potřebovat UVC lampu, sterilizátor, případně takzvané horské sluníčko. Pak už jen stačí po dobu tří minut nasvítit každou stranu respirátoru.

Omezení počtu sterilizačních cyklů je závislé na konkrétním respirátoru. Rozhodně je ale není možné opakovat do nekonečna. Při manipulaci s UVC lampou byste si navíc měli počínat opatrně, jelikož záření může způsobit popáleniny.

Jak dezinfikovat roušky a respirátory zvýšenou teplotou

Poněkud dostupnějším způsobem, jak FFP2/FFP3 respirátor či roušku dezinfikovat, je sterilizace zvýšenou teplotou. Nejjednodušší je ochranné pomůcky vyprat v pračce na 90 °C. Můžete zvolit také suchý ohřev žehličkou v rozmezí 60-70 °C, přičemž je spodní hranice stanovena minimem pro likvidaci viru a horní kvůli snížení rizika vznícení. Při dezinfekci respirátoru nebo roušky žehlením byste proto z důvodu vlastní bezpečnosti neměli zmíněný rozsah ani snižovat ani překračovat.

jak správně dezinfikovat roušky a respirátory
Zdroj: https://pixabay.com/cs/photos/ústa-ochranu-ochrana-dýchacích-cest-5029551/

Dezinfekce respirátoru párou

Další možností, jak ochranné pomůcky dezinfikovat, je pára. Budete potřebovat hrnec a sporák, případně parní čistič. Vodní lázeň by měla mít minimální teplotu 100 °C. Vodu nechte vařit minimálně pět minut a následně nad ni po dobu 10 minut položte roušky nebo respirátory. Tato varianta sterilizace přitom patří mezi nejúčinnější řešení.

Chemická dezinfekce respirátorů

Třetí cestou, jak správně dezinfikovat respirátory nebo roušky, je využití chemických přípravků pro sterilizaci ploch. K tomuto účelu byste měli využít roztok 75 % ethanolu, 2 % glycerolu a 6% peroxid vodíku. Do připraveného roztoku na 30 minut respirátor ponořte. Kvůli navýšení efektivity dezinfekce dbejte na to, aby byl namočený celý. Po uplynutí výše uvedené doby nechte respirátor či roušku řádně proschnout, abyste po jejich nasazení nevdechovali škodlivé alkoholové výpary.

Jak sterilizovat FFP2/FFP3 respirátor v mikrovlnce?

Mezi experimentální způsoby, jak sterilizovat FFP2/FFP3 respirátory, patří dezinfekce v mikrovlnce. Jedná se o necertifikovaný postup, se kterým v době první vlny šíření onemocnění covid-19 přišli vědci z VŠCHT. Současně však také o způsob, jak efektivně eliminovat virové částice se zanedbatelným snížením filtrační schopnosti. Níže uvedený postup lze přitom u FFP3 respirátorů použít až 5x, než dojde ke snížení na úroveň na FFP2:

  1. do plastové misky nalijte 50 ml vody,
  2. navlhčete respirátor,
  3. na misku položte plastovou mřížku nebo děrované víko (nesmí být z kovu),
  4. na mřížku položte vnější stranou dolů respirátor,
  5. vložte misku do mikrovlnné trouby.
Zdroj: https://pixabay.com/cs/vectors/maskovat-virus-koronavirus-maska-4964590/

Čas se stanovuje na základě použitého výkonu mikrovlnky. Při výkonu nad 1100 w postačí 90 s. V rozmezí 800-1000 w 180 sekund a při 500-700 w 300 sekund. Po skončení ohřevu by se z misky měla vypařit zhruba polovina vody. Pokud se tak nestane, budete muset prodloužit čas.

Sterilizace respirátoru v mikrovlnce s sebou přináší riziko vzplanutí. V žádném případě od ní proto neodcházejte, abyste v případě nutnosti mohli včas zasáhnout. Stejně tak mikrovlnnou troubu nepoužívejte pro dezinfekci respirátoru s kovovými prvky – například nosnou železnou sponou nebo dýchacím ventilem. Zmíněnou misku můžete nahradit sterilizačním sáčkem, který se používá zejména pro sterilizaci kojeneckých potřeb. Obdobně se můžete porozhlédnout po speciálních sterilizačních nádobách.

1/5 - (632)

15 vašich komentářů a zkušeností: Jak správně dezinfikovat a sterilizovat respirátor?

  1. dobry den,pokud je dobra sterilizace parou,muzu pouzit i parni autoklav? dekuji za odpoved dvorakova zubni lekar

    1. Dobrý den, podle dostupných studií by použití parního autoklávu neměl být problém. Záleží ovšem na konkrétním respirátoru, jeho typu a použitém materiálu.

  2. Dobrý deň. Ďakujem za článok, len by som ešte potreboval dovysvetliť rozdiel medzi alkoholom a ethanolom vo vašom článku. A tiež medzi UV-AB žiarením (horské slnko) a UV-C žiarením (germicidné žiariče).
    A pri praní alebo žehlení respirátorov, nepoškodí sa štruktúra vlákien?

    Aby som sa vyhol základným chybám.
    Ďakujem.

    1. Dobrý den, ethanol je jedním z druhů alkoholů. Není ovšem čistý, a proto je účinnější. Rozdíl mezi zářením je ve vlnové délce a škodlivosti pro lidský organismus – UVC je nejškodlivější. Při žehlení je důležité dodržovat zmíněný rozsah teploty a dobu sterilizace.

    2. Tak jestli si vzpomenu na všechny rady (a bludy) a shrnu je:
      1. horkovzdušnou troubu nastavit na cca 70st. Celsia a nechat 0,5 až 1 hod. respirátor na této teplotě a pak pověsit „někam do chodby“ ?
      2. mikrovlnka ne, plíšky co drží tvar mohou způsobit i požár ?
      3. UV-C ano, starší „horská sluníčka s výbojkou“ (např. Chirana) emitují i UVC (což je cca od 260 do 285 nm) a nechat působit alespoň 5 minut z každé strany na vzdálenost okolo 0,5 metru. U těch novějších horských sluncí se vám tak přilepí umělé nehty, protože mají jen UVA a UVB (omlouvám se za fórek). Ale pozor – lze koupit i „germicidní lampy“ a „germicidní zářivky“, které emitují UVC!
      4. pára ne, podle zkoušek se prý narušuje vnitřní struktura a „krabatí se“
      5. chemické ošetření ano, vystříkat (provlhčit !) alespoň 70%ním Ethanolem (lihem, isopropylakoholem) z obou stran a nechat alespoň 24 hod. vyschnout (nejlépe zkombinovat s pravidlem „sedmi“, tj. mít na každý den jeden respirátor a ten na konci dne „vystříkat“ a nechat vyschnout do té doby, než na něj za týden přijde řada). Prodávají se i lihové přípravky, přímo k tomu určené …
      6. „chemickou krabičku“ neznám, ale kdo z vás má doma 3D tiskárnu? (tak to je rada na dvě věci)

      P.S. Ozón (generátor ozónu) ano, jde však také o velikost místnosti, aby ozónu bylo v místnosti dostatek (pozor na návod k používání – jak a kde použít !)
      Shrnutí pro normální lidi: kdo má horkovzdušnou troubu, použije bod 1. Kdo ji nemá, použijte bod 5. V obou případech po ošetření jde jeden respirátor použít 5 až 10 x !!!
      No, víc už se sem nevejde, tak přeji hodně zdraví ?.

  3. Dobrý den, chci se zeptat jak postupovat dál při dezinfekci parou? Respirátor po 10 minutách je horký a mokrý a co dál sním udělat? A při praní v pračce na 90°C tak jak dál? Pračka se zastaví a v bubnu mám horkou vodu s respirátory. Nebo mám nechat program dokončit a ždímat na 1500ot/min? Děkuji

    1. Dobrý den, ve chvíli, kdy je proces dezinfekce párou dokončen, už jen necháte roušku nebo respirátor proschnout. Postup můžete zkombinovat i s přežehlením. V případě pračky použijte program s minimální teplotou 60 °C (ideálně 90 °C). Délka trvání programu by měla být nejméně 30 minut. Ve chvíli, kdy je program dokončen je opět nutné roušku nebo respirátor usušit – zde můžete využít i sušičku. Poté můžete opět přejít také ke sterilizaci žehličkou.

  4. Dobrý den,
    děkuji za Váš přínosný článek! Jsem ráda, že jste prověřila možnosti, jak prodloužit životnost jinak jednorázových respirátorů. Z nabízených postupů mne nejvíce láká praní na 90°. Předpokládám, že bez pracího prostředku. Je ale vhodné přidat např. ocet nebo sodu na praní apod.?
    Pak mne ještě zajímá, jak poznám, že už je respirátor na vyhození.
    Budu ráda za vyjasnění.

    1. Dobrý den, jsme rádi, že Vám byl příspěvek přínosem. Ano respirátor by se měl prát bez pracího prostředku. Do pračky není nutné nic přidávat, postačí sterilizace zvýšenou teplotou. Na otázku počtu cyklů sterilizace bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na konkrétním respirátoru, nicméně bych jeden kus neprala více než dvakrát, maximálně třikrát.

  5. Dobrý den, lze dezinfikovat respirátor působením ozonu? Mám generátor ozonu a používám ho na dezinfekci prostorů.

    1. Dobrý den, podle dostupných informací to vypadá, že i dezinfekce respirátorů ozonem je možná.

  6. Dobrý den,kamarádka si respirátor po použití vystříkává francovkou.Má to nějaký účinek,nebo je to zbytečné?

  7. Mám malý UVC sterilizátor se skleněnou výbojkou (nikoliv LED), který současně vyvíjí ozón.
    Firemně je nastavený na 8 minut sterilizace. Je to dostačující doba?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *