Ať už vás zaujal jejich název a chcete se dozvědět, o co se jedná, nebo byste řasokoule rádi začali pěstovat, v následujících řádcích zjistíte všechny důležité informace. Prozradíme vám, kde se řasokoule vzaly, čím se živí nebo jak pěstovat řasokoule tak, aby vám dělaly radost celou řadu let.
Co je řasokoule?
Pod roztomilým názvem řasokoule zelená se skrývá druh zelené řasy, která se stala hitem posledních let. Pochází z horských jezer severní polokoule a jedná se o poměrně vzácnou rostlinu, která je opředena řadou legend. Znát ji tedy můžeme také pod názvem vodní či jezerní skřítek nebo marimo.
Proč mít doma řasokouli?
Zajímá vás, proč se řasokoule staly takovým hitem? Zejména pro svůj roztomilý vzhled. Jakmile totiž jednou uvidíte řasokouli na živo, budete mít nutkavou potřebu se s touto kuličkou pomazlit. A protože ji kontakt s vámi nijak nevadí, jedná se o ideální antistresovou pomůcku.
Díky originálnímu a dekorativnímu vzhledu můžete řasokouli umístit do akvária k rybičkám, většina druhů ji totiž nebude okusovat a bude se tak jednat o stálezelenou dekoraci. Nemusíte si kvůli ni ale hned zakládat akvárium. Řasokoule můžete pěstovat v různých skleněných nádobách, stanou se tak poutavým dekorativním prvkem s naprosto nenáročnou údržbou.
Jak se starat o řasokoule
Pěstování řasokoule je dalším důvodem, proč si ji pořídit. Péče o řasokoule je velice snadná, stačí ji pravidelně co 1 – 2 týdny vyměnit vodu a řasokouli opláchnout.
Dařit se jí bude nejlépe v prosklené nádobě, kterou umístíte na světlé místo, ke kterému se ovšem nedostanou sluneční paprsky. Ty by mohly řasokouli popálit. Vhodná není ani poloha nad topením, řasokoule mají rády studenou vodu.
Životnost a růst řasokoulí
Řasokoule se v přírodě dožívají až 100 let, není tedy divu, že rostou velice pomalu. Při správné péči vám povyrostou přibližně o půl centimetru za rok. Nemusíte se tedy bát, že byste museli za rok kupovat větší nádobu, největší řasokoule v horských jezerech dorostou za celý svůj život zhruba do velikosti 30 cm.
A protože chceme mít z řasokoule opravdu dokonalý dekorativní prvek, potřebujeme, aby rostla rovnoměrně. Opět se ale nejedná o nic složitého, stačí když řasokouli občas pootočíte, což můžete spojit s příjemným mazlením.
Krmení řasokoule
Ani krmení řasokoule není nic náročného. Vlastně se o ni v tomto ohledu vůbec starat nemusíte. Stejně jako ostatní řasy, i řasokoule se živí fotosyntézou. Postačí tedy, když ji umístíte na dobře osvětlené místo.
Jak se množí řasokoule?
Zalíbilo se vám pěstování řasokoulí natolik, že byste si chtěli pořídit pár dalších chlupatých kuliček? Nejjednodušší bude si další řasokoule zakoupit.
V přirozeném prostředí probíhá rozmnožování řasokoulí dělením. Kulička se zkrátka samostatně rozpadne na dvě části, obě z nich pak pokračují ve svém životě samostatně. Rozmnožování řasokoulí násilným dělením však často dobře nedopadne a ve většině případů obě kuličky zahynou.
Při správné péči se ovšem řasokoule mohou rozmnožovat samy. Dopřejte jim dostatek prostoru a ideálně také filtr, který čeří hladinu vody. Tu navíc vyměňujte opravdu minimálně.
Z větší řasokoule se pak časem začnou oddělovat zárodky – malá klubíčka z několika vláken řas. Nechte je takto několik týdnů zesílit, pak opatrně oddělte a v ruce něžně uválejte do malé kuličky, kterou umístíte zpět do nádoby s vodou.
Takto můžete během roku získat klidně i 10 malých řasokoulí, mějte ale na paměti, že rostou velice pomalu a teprve po roce až dvou dosáhnou velikosti necelých 2 cm. Pokud tedy chcete dekoraci ihned, je opravdu jednodušší cesta dalšího nákupu.
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.