Ačkoliv je pro nás možnost jaderného výbuchu spojená spíše s apokalyptickými filmy, minulost nás již několikrát přesvědčila o tom, že je dobré být na tuto situaci připraven. Navíc v době, kdy se v Evropě odehrává válečný konflikt.
Možné jaderné katastrofy
Nemusí zrovna propuknout další studená válka, abychom byli jaderným útokem ohroženi. Jak již z minulosti víme, stačí bezpečnostní pochybení či živelná pohroma, která zasáhne i jadernou elektrárnu v naší blízkosti.
Jaderné velmoci mají sice svůj arsenál, podle expertů by ale mezikontinentální balistické střely nejprve explodovaly ve výšce okolo 500 metrů nad námi. A to z důvodů silného elektromagnetického pulsu, který by vyřadil elektroniku a znemožnil tak důležitou komunikaci i fungování zasažené oblasti. Před tímto pulsem jsou chráněny pouze elektronické systémy ruské a americké armády.
Čím nás ohrožuje jaderný výbuch?
Abychom si mohli vysvětlit, jak se chovat při jaderném výbuchu, je nejprve potřeba pochopit, jak nás může v různých fázích ohrozit.
Výbuch
Pokud budete poblíž samotného výbuchu, s největší pravděpodobností se prostě doslova vypaříte. Dále od epicentra vás zase může ohrozit silná tlaková vlna, která dokáže zničit i celé budovy.
Záblesk
Dále nastává silný záblesk termálního záření. Ten dokáže zapálit hořlavé věci ve svém okolí a stejně tak vám způsobí popáleniny až třetího stupně. I pokud jste velice daleko od epicentra, může vám způsobit popáleniny sítnice a okamžité oslepnutí.
Ionizující záření
… mohou mít různou sílu i podobu a známe jej pod označení alfa, beta nebo gama. Alfa či beta mají sice slabší dosah, po jejich vdechnutí či pozření si ovšem koledujete o budoucí vznik nádorů zasažených orgánů.
Gama záření je naopak nebezpečné i na velkou vzdálenost a dokáže poškodit DNA a molekuly. Již během pár hodin se tak projevují příznaky nemoci z ozáření, záření většinou lidský organismus dokáže během několika týdnů úplně zničit.
Radiační spad
Výše zmíněné ionizační záření se výbuchem dostane až vysoko do atmosféry, ze které se postupně snáší k zemi. Na vše, co na ni zůstalo. A to nejen v místě výbuchu, ale radioaktivní mrak může zasáhnout bez problémů i území na druhé straně zeměkoule.
Co dělat při jaderném výbuchu?
1. Pokud máte čas, najděte si úkryt, který vás od výbuchu „oddělí“. Ideální jsou kryty v hloubce 10 m pod zemí. Nemáte-li kryt k dispozici, schovejte se do místností, bez oken, které jsou obklopeny dalšími pokoji nebo do sklepa bez oken.
2. Zavřete okna, utěsněte otvory, kudy by mohl vniknout radioaktivní prach, vypněte klimatizaci, ucpěte komíny.
3. Pokud se nestihnete schovat, lehněte si na zem a snažte se něčím přikrýt – zejména hlavu. Vždy lehejte patami směrem k výbuchu, zavřete oči a nikdy se nedívejte do záření, oslepli byste. Ihned po doznění výbuchu a tlakové vlně vyhledejte úkryt, který vás ochrání před radioaktivním spadem.
4. Pokud vás jaderný výbuch zastihl venku, co nejdříve ze sebe odstraňte radioaktivní oblečení a obuv a osprchujte. Nepoužívejte kondicionér, který může radiaci přitahovat.
5. Zůstaňte v úkrytu a nevycházejte. Čekejte na pomoc nebo další informace.
Zdroje: http://www.padesatky.info/19491950/39-lehnete-si-patami-k-vybuchu-a-pevne-zavrete-oci a https://www.osel.cz/10816-jak-se-zachranit-kdyz-ve-meste-exploduje-jaderna-bomba.html
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.