Revma nebo také revmatismus je vlastně souhrnný název pro více než 100 různých chorobných zánětlivých stavů způsobených zpravidla autoimunitními příčinami, které mohou zasahovat celý motorický systém (tedy nejen klouby, jak se často uvádí). Obvykle vzniká kvůli stárnutí tkání, ale není to podmínkou. Prozradí se několika druhy specifických bolestí. A jak je poznat například od bolestí po úraze?
Revmatické obtíže lze v zásadě podle typických příznaků rozdělit do tří hlavních skupin: revmatoidní artritida, degenerativní onemocnění a revmatismus měkkých tkání. Jejich společným znakem je silná bolest kloubů, která se po určitém období (může jít o měsíce, ale i o dny) stává nesnesitelnou a postupně postižené osoby vyřazuje z aktivního života.
Příznaky revmatu
Nemocní lidé jsou obvykle neustále ospalí a unavení, což souvisí s tím, jak jejich tělo musí neustávající bolest stále překonávat. Bývají tedy podráždění a vše může posléze vyústit až v deprese. Tato nemoc navíc většinou velmi rychle postupuje, a pokud není správně léčena, pak vede nejprve k trvalým změnám na kloubech a postupem času může napadnout i některé vnitřní orgány (například srdce, plíce, ledviny nebo nervový systém). Jde o trvalá postižení, která nelze zcela napravit.
Mezi další příznaky revmatu patří kromě bolesti i zarudlá a teplá kůže v místě bolestivého kloubu, otok nebo dokonce vyrážka či ekzém. Jeho projevy se zhoršují pod vlivem vysokého stresu, při radikálních změnách stravování (např. při vyšší konzumaci sacharidů) nebo při napadení organismu virovými a bakteriálními infekcemi.
Bolest při revmatu
Podle druhu revmatu, kterým trpíte, se mohou projevy bolestí značně lišit ve frekvenci i ve výskytu v rámci dne.
Revmatoidní artritida
Mezi typické příznaky revmatoidní artritidy patří především symetrické bolesti rukou a nohou (bolí vás tedy například najednou oba lokty, palce u nohou apod.). Charakteristická je pro ni také ranní ztuhlost kloubů a bolesti svalů.
Degenerativní revmatické onemocnění
Pro tento typ revmatu je typická bolest, která se během dne téměř neprojevuje. Potrápí vás až odpoledne nebo navečer, kdy jsou klouby unavené dlouhou chůzí nebo stáním. Může se objevit izolovaně na jednom kloubu anebo postihnout například celou délku páteře. K bolestem se později přidává i necitlivost rukou, závratě nebo stále se stupňující bolesti hlavy.
Revmatismus měkkých tkání
Obvykle ho poznáte podle bolestí v oblasti ramen či loktů (jde například o známý tenisový loket) a většinou souvisí s chronickým přetížením svalů.
Jen samotná bolest však k diagnostice revmatu nestačí. Může být totiž způsobena i jinými příčinami (např. špatným postavením páteře, dlouhodobě opakovanými pohyby, zánětem v těle apod.). Vždy je nutné provést i laboratorní testy moči a krve, případně i imunologické testy. Degenerativní změny na kloubech pak může potvrdit rentgen, počítačová tomografie a magnetická rezonance.
Zdroj: https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-autoimmunologiczne,reumatyzm—objawy–przyczyny–leczenie,artykul,1718302.html, https://www.prozeny.cz/clanek/jak-poznat-revma-a-proc-trapi-vice-zeny-59935
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.