Co je čirok?

V souvislosti se zdravou výživou a používání alternativ běžné bílé mouky se ke slovu stále častěji dostávají i již zapomenuté plodiny v čele s obilovinami. A jednou z nich je také čirok.

Čirok (Sorghum) z čeledi lipnicovitých patří mezi nejstarší pěstované obiloviny na světě. Zemědělci ho vysévali již 8000 let před naším letopočtem, a to konkrétně v Egyptě a Súdánu. Přibližně před 3 000 až 5000 lety před naším letopočtem se pak dostal i do Etiopie, odkud se posléze především námořními cestami rozšířil po celé Africe, do Evropy a nakonec i na Blízký východ.

Kde čirok roste?

V současnosti je pěstován anebo roste divoce v mnoha oblastech zeměkoule s tropickým a subtropickým podnebím, ovšem některé druhy se dokázaly přizpůsobit i podmínkám mírného pásu. Nejčastěji se s ním lze setkat v Indii, Africe, Austrálii, ale také v USA a Střední a Jižní Americe. V současnosti jsou největším producentem této obiloviny právě Spojené státy americké, kde se dokonce řadí mezi tři nejpoužívanější obilniny vůbec.

Jaké jsou výhody čiroku?

Velmi snadno se pěstuje a není náročný na závlahu. Kromě toho je však také značně odolný vůči suchu, houbám a plísním, takže při jeho kultivaci není třeba používat téměř žádné chemické prostředky.

V současnosti je jeho pěstování v Evropě stále populárnější, a to kvůli zhoršování klimatických podmínek, které přestávají být pro růst klasických obilovin dostatečně příznivé. Na rozdíl od jiných druhů se mu navíc velmi dobře daří i v písčitých oblastech s malým množstvím srážek.

Odrůdy čiroku

Tato obilovina je dnes dostupná v mnoha odrůdách. Nejčastěji se vyskytuje červený a oranžový čirok s velkým množstvím antioxidantů, ovšem narazit lze i na čirok bílý, používaný k výrobě mouky anebo odrůdy s černými a hnědými zrny. Co do výživových hodnot jsou navzájem víceméně rovnocenné. Navíc neobsahují lepek, takže se hodí i pro celiaky.

A v neposlední řadě se čirok používá také jako krmivo pro hospodářská zvířata a jako nezbytná vstupní surovina pro výrobu etanolu a biopaliv.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cirok, https://www.probio.cz/cs/probio-svet/blog/protizanetlivy-cirok-nepravem-opomijena-obilnina-10373

3.4/5 - (9)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *