Jak správně přesazovat pokojové květiny?

Zejména po zimě je nutné vyměnit původní vyžilou zeminu v květináčích pokojových rostlin za novou a poskytnout jim tak dostatečné množství živin k dalšímu růstu. Ne vždy je však nutné kompletní přesazení. Leckdy postačí i výměna svrchní části zeminy nebo její prokypření. Jak poznat, kterou metodu bude nejlepší použít a jak vše správně provést?

Jak poznat, že je rostlinu třeba přesadit?

U mladých rostlin přistupte k tomuto kroku každý rok. I když je teoreticky možné dodat substrátu chybějící živiny tím správným hnojivem, jeho texturu (jež má významný vliv na správnou propustnost vody) už tak snadno napravit nelze.

Nutnost přesazení obvykle poznáte snadno – kořeny začínají prorůstat odtokovým otvorem v květináči. To znamená, že jejich hmota již příliš narostla a do stávajícího objemu se nevejdou. Výjimkou jsou ovšem některé druhy pokojových rostlin (například cykas nebo tchýnin jazyk alias tenura), kterým se naopak nejlépe daří v co nejtěsnějším květináči. U těch mnohdy postačí jen přesazení částečné.

Posledním důvodem k přesazení je dlouhodobé přemokření rostliny, kdy její kořeny začínají uhnívat a odumírat. V takovém případě je krom výměny substrátu nutné přistoupit i k redukci poškozených částí kořenového systému. Jinak se budou patogeny šířit dál a vaše rostlina pravděpodobně odumře.

Jak připravit rostlinu na přesazení?

Před přesazováním je třeba všechny květiny opravdu vydatně zalít. Je totiž nutné, aby byl substrát dobře promočený, což vám usnadní vyjmutí kořenového balu z květináče. Dva týdny před přesazením byste také měli přestat s hnojením.

Nepodceňte výběr nového květináče

Ještě předtím, než rostlinu vyjmete z původní nádoby, si také připravte nový květináč. Jeho průměr by měl být o 2-4 cm větší než u starého květináče. U opravdu velkých rostlin pak počítejte s rozdílem 5-10 cm. Nezapomeňte také na to, že každý květináč musí mít na dně otvory, kterými bude v případě potřeby odtékat veškerá přebytečná voda, jinak začnou kořeny pěstovaných rostlin velmi rychle zahnívat (a nepomůže ani vytvoření drenáže ve spodní části).

Technika přesazování pokojových rostlin

Jakmile máte vše připraveno, pusťte se do samotného přesazování. Nejdříve opatrně vyjměte kořenový bal. Pokud to není možné, pak květináč lehce promačkejte v ruce a pokuste se o to znovu. Ovšem v případě velmi silného prorůstání kořenů skrz odtokový otvor vám leckdy nezbude nic jiného, než květináč rozbít anebo rozstříhat (v případě toho plastového). Pokud byste totiž rostlinu připravili o velkou část jejího kořenového systému, nemusela by takový radikální zásah přežít.

Celkově je nutné kořenový bal uvolnit (například poválením v ruce nebo narušením jeho stran kupříkladu vidličkou) a samotné kořeny rozmotat – díky tomu totiž přesazená rostlina začne rychle tvořit nové kořeny. Ty příliš dlouhé zkraťte a podívejte se také po těch, vykazujících známky hniloby nebo jiných onemocnění. Odstraňte je a větší rány zasypte dřevěným uhlím, popelem nebo skořicí (působí jako dezinfekce). Vyhněte se jen zkracování těch nejmohutnějších kořenů (samozřejmě pokud jsou v dobrém stavu). I to by mohlo být pro rostlinu příliš radikálním zásahem.

Nezapomeňte také na vytvoření drenážní vrstvy na dně květináče. Obvykle ji tvoří štěrk nebo keramzit. Stará se o odtok přebytečné vody z květináče a také o to, aby měly kořeny vždy dostatečný přístup ke kyslíku. A jak hluboko přesazované rostliny sázet? Nejlépe do stejné úrovně, v níž rostly v původní nádobě, jinak mohou začít hnít. Horní vrstva substrátu by pak měla být přibližně 1-1,5 cm pod horním okrajem květináče. To vám usnadní zálivku. Jakmile zemina slehne (přibližně po dvou týdnech), pak ji můžete znovu opatrně dosypat.

Jak na částečné přesazení rostliny?

Tento typ se používá buď u rostlin, které si libují spíše v menších květináčích (viz výše) nebo u těch, které pěstujete v tak velkých nádobách, že jejich přesazení do větších už zkrátka není z prostorových důvodů možné. V takovém případě odstraňte jen svrchní vrstvu zeminy do hloubky 5-10 centimetrů (podle velikosti květináče). Tu nahraďte novým substrátem a dobře ho udusejte. Nic víc není třeba.

Jak se starat o přesazenou rostlinu?

Po přesazení nejméně dva týdny rostlinu intenzivně zalévejte. Po půl hodině však vždy vylijte přebytečnou vodu z podmisky (vyjma druhů, kterým neustálá přítomnost vody v podmisce svědčí). Květináče po stejnou dobu také chraňte před přímým slunečním zářením. K prvnímu hnojení pak přistupte nejdříve po dvou týdnech od přesazení, jinak byste mohli nechtěně poškodit citlivé kořeny. Jako první použijte organické hnojivo a teprve poté i to minerální, pokud bude třeba.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/domov/prakticke-rady-a-tipy-pro-presazovani-pokojovych-rostlin.A090312_141141_hobby-domov_mce

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *