Chvilky nepříjemného ticha jsme si asi v životě zažili všichni. Ať už máte se zahájením konverzace obvykle problémy nebo jste rozený extrovert, který jen nemá svůj den, máme pro vás 10 tipů, jak začít konverzaci v každé situaci.
Nezáleží až tak na tom, zda chcete oslovit potenciálního zákazníka, významného obchodního partnera nebo půvabnou slečnu u baru. Naše tipy fungují vždy velmi podobně, jen je potřeba je individuálně doladit vaší situaci.
1) Všímejte si svého okolí
Budeme předpokládat, že se nacházíte na stejném místě. Rozhlédněte se po okolí, prohlédněte si druhou osobu … Určitě najdete něco, co máte společné. Můžete tedy okomentovat osvěžující drink, který jste si shodně vybrali, začít diskuzi o prospektu, který si prohlíží, nebo navázat konverzaci díky rase pejska, se kterým je v parku.
Jen se vyvarujte všemu, v čem tápete. Nepouštějte se do přednášek o architektuře nebo nekomentujte knihu, co neznáte… ať ze sebe na první dobrou neuděláte hlupáka. Zkrátka se držte tématu, ve kterém jste si jistí.
2) Požádejte o pomoc
Není nic trapného na tom se zeptat. Právě naopak. Ať už budete potřebovat po sympatickém kolegovi pomoci s obsluhou kávovaru nebo se zeptáte neznámé slečny na cestu. Tázaný se bude cítit užitečný a zdvořilému dotazu jen málokdo odolá.
Vyhněte se ale průhledným záminkám nebo nežádejte něco, co by pro druhého bylo příliš náročné, případně nepříjemné.
3) Zeptejte se na názor
Každý je rád, když se někdo zajímá o jeho náhled na věc. Určitě ale volte lehká a uvolněná témata. Na večírku se můžete zeptat, zda jsou burgery z cateringu opravdu chutné, na pracovní poradě zase, jak se líbí zavedené změny.
S otázkami ale není potřeba to příliš přehánět. Vyhněte se příliš osobním otázkám, politice nebo jakémukoliv konfliktním tématům.
4) Zmiňte společného kamaráda nebo spolupracovníka
Baví se váš objekt zájmu s někým, koho znáte? Počkejte si a po konverzaci se zeptejte odkud se znají, zmiňte svůj dobrý vztah s dotyčným a jednoduše se dostanete k dalším tématům.
5) Chvalte a buďte pozitivní
Každý z nás má rád, když se na jeho adresu snesou slova chvály. Ať už pochválíte skvělý projev na pracovní poradě nebo dokonale zvládnutou organizaci akce. Zdržte se negativních komentářů a příliš osobního hodnocení. Žena ženě může pochválit krásné šaty, od muže by ale podobná poznámka mohla vyznít příliš lacině.
6) Počasí jako neutrální začátek konverzace
Nenadchne, ale ani neurazí. Zahořekovat si společně nad deštivým týdnem není na škodu, stejně jako poznámka o tom, jak skvěle dnes počasí vyšlo. Zkuste ale přitom nebýt příliš nudní a brzy obraťte list na jiné společné téma.
7) (Ne)šetřete humorem
Pokud patříte k vyhlášeným bavičům, máte možná vyhráno. Vtipná poznámka někdy dokáže prolomit ledy. Nikdo ale není při seznámení zvědavý na ohrané vtipy nebo zdlouhavé a únavné historky.
8) Vyplňte chvilku ticha zajímavou novinkou
Občas i v dobře se bavící společnosti nastane ona trapná chvíle ticha. Četli jste dnes něco opravdu zajímavého? Slyšeli jste v rádiu neuvěřitelné výsledky průzkumu? Vytaste se ale jen s tématem, kterému rozumíte.
9) Naslouchejte
Seznámení máte za sebou? Nemusíte neustále okolí zavalovat otázkami ani zájmem. Pokud zrovna nenastala dlouhá odmlka, poslouchejte a případně trefnými otázkami doplňujte a rozvíjejte téma. Společná řeč tak bude delší a dotyčný si bude libovat ve vašem zájmu a ocení vaši pozornost.
10) Prostě se představte
Ahoj, já jsem … Ano, přímé jednání funguje nejlépe. Nadechněte se, napřimte se v zádech a natáhněte k druhému ruku. Projevíte tak svou odvahu a osloveného potěší, že někoho zaujal natolik, aby se s ním šel seznámit.
Určitě ale mějte připraveno pár frází a otázek, které budou po vašem společném seznámení pokračovat. V jednoduchosti a upřímnosti je síla, nebojte se tedy otevřeně přiznat, že na akci nikoho neznáte a rád byste si přisedl nebo, že potřebujete poradit s … a to už je na vás.
Zdroje: https://nejlepsi-rady.cz/7-tipu-jak-zacit-prirozene-konverzaci/ a https://ocko.tv/jednoduche-tipy-jak-zacit-konverzaci.A210414_132508_ocko-clanky_lsmv/9
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.