Najít dnes domácnost, ve které by nebyla televize nebo rádio, je téměř nemožné. Víte ale, že pokud některé z těchto zařízení vlastníte, je nezbytné hradit rozhlasové a televizní poplatky? Prozradíme vám, co jsou koncesionářské poplatky, kdy a jak se platí nebo kdo musí platit koncesionářské poplatky.
Co jsou koncesionářské poplatky a proč je platíme?
V České republice máme dvě veřejnoprávní média, která musí být ze zákona politicky a obchodně nezávislá.
Znamená to tedy, že jejich provoz nemůže podléhat rozhodování politiků a tato média nemohou být financována z veřejného rozpočtu, na který v daních přispíváme, ani příjmem z reklam či jiné komerce.
Těmito médii jsou Česká televize a Český rozhlas, a přestože nejste jejich věrnými fanoušky, koncesionářský poplatek určený k jejich provozu ze zákona hradit musíte.
Kdo musí platit koncesionářský poplatek?
Bydlíte ve své domácnosti déle než 15 dní a jste odběrateli elektrické energie? Pak se dle zákona automaticky stáváte poplatníkem koncesionářských poplatků a máte povinnost se k nim přihlásit.
Koncesionářský poplatek hradí pouze jeden člen domácnosti a pokud máte dvougenerační dům, opět postačí pouze jeden poplatek. Ze zákona ale existuje několik způsobů, jak se vyhnout koncesionářským poplatkům zcela legálně.
Televizní a rozhlasové poplatky se ale vztahují také na podnikatele či firmy, a to ještě přísněji, koncesionářské poplatky pro podnikatele vám vysvětlíme níže.
Jak se přihlásit ke koncesionářskému poplatku?
Přihlášení nebo také odhlášení koncesionářských poplatků můžete jednoduše provést dvěma způsoby:
- na České poště – zde máte k dispozici potřebné formuláře, poplatek zde navíc můžete uhradit nebo nastavit jeho automatické stahování pomocí SIPO. Stejně tak zde můžete požádat pomocí formuláře o osvobození od poplatku.
- přes internet – na stránkách České televize a Českého rozhlasu najdete online formuláře k přihlášení platby televizního či rozhlasového poplatku.
Výše koncesionářského poplatku v roce 2022
Koncesionářský poplatek je potřeba hradit měsíčně, v letošním roce je stanoven takto:
- poplatek za televizní vysílání je 135 Kč / měsíc
- poplatek za rozhlasové vysílání 45 Kč / měsíc
Jak platit koncesionářský poplatek?
Ideálním řešením je samozřejmě platba na účet, málokomu by se chtělo stát kvůli poplatkům každý měsíc frontu na poště.
Nejjednodušší je pak nastavení trvalého příkazu, který za vás každý měsíc úhradu provede, nebo pomocí SIPO, televizní poplatky ale můžete uhradit také kartou online.
- Číslo účtu televizních poplatků České televize je 8029-1800060583 / 0300.
- Číslo účtu rozhlasových poplatků Českého rozhlasu je 1071005073 / 5500.
- U plateb je potřeba vždy uvést variabilní symbol, který vám byl jako poplatníkovi přidělen.
Jak se vyhnout platbě koncesionářských poplatků?
Bohužel nebude stačit vysvětlení, že se na Českou televizi nedíváte a Český rozhlas vás nebaví. Jak je to tedy s odpuštěním koncesionářských poplatků a kdy se vás týká?
1) Domácnosti bez přijímačů platit nemusí
Nemáte doma přijímač – tedy televizi ani rádio? Pak stačí České televizi a Českému rozhlasu zaslat čestné prohlášení o této skutečnosti. Dejte si ale pozor, pod pojmem přijímač se toho kromě televize a rádia skrývá dost …
U rozhlasového vysílání musíte hradit poplatek i pokud vlastníte televizi, která zvládá i příjem rádiových stanic nebo televizi se set-top boxem, mezi přijímače se dále řadí také opomíjené autorádio nebo třeba rádio na lodi či člunu, ve sprchovém koutě, na vířivce nebo v sauně, radiobudík, počítač či notebook s tunerem … zkrátka cokoliv, na čem se dá jakékoliv rádio naladit.
Televizní ani rozhlasové poplatky se naopak netýkají mobilních telefonů, tabletů nebo notebooků a stolních počítačů, které nejsou doplněny o přijímač.
2) Nízkopříjmové domácnosti jsou osvobozeny
Jsou vaše příjmy nižší než 2,15násobek životního minima? Pak stačí tuto skutečnost každého půl roku doložit České televizi a Českému rozhlasu a koncesionářské poplatky řešit nemusíte.
3) Neslyšící a nevidomí lidé neplatí koncesionářské poplatky
Dle zákona nemusí televizní a rozhlasové poplatky hradit osoby neslyšící či nevidomé, pokud v domácnosti žijí samy nebo s osobou stejně postiženou.
4) Pozor! Platíte i pokud máte digitální, kabelovou či internetovou televizi!
Česká televize poskytuje signál svých programů všem kabelovým a satelitním operátorům zdarma, podle zákona tedy televizní poplatek hradit musíte – opět bez ohledu na to, zda ČT sledujete.
Koncesionářské poplatky a podnikatelé
Podnikatelé to mají s koncesionářskými poplatky výrazně složitější. Nestačí platit jeden poplatek za všechny přístroje, naopak za každý přístroj je nutné platit koncesionářský poplatek zvlášť a částka se tak může rychle nasčítat.
Podnikatelé hradí koncesionářské poplatky čtvrtletně, vždy k 15. lednu, 15. dubnu, 15. červenci a 15. říjnu. A je potřeba platit opět i za autorádia, všechny přijímače ve vlastnictví podnikatele, ale například i za televizi, kterou si do práce přinesl zaměstnanec a má ji zde déle než 30 dní.
Výjimky pro podnikatele téměř neexistují a koncesionářské poplatky jsou odpuštěny pouze školám, muzeím – pokud jsou přijímače součástí sbírek nebo vybraným státním orgánům.
Zdroje: https://poplatky.ceskatelevize.cz/domacnost a https://poplatek.rozhlas.cz/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.
Dobrý den, jsme důchodci , jako každý jiný, platíme koncesionářské poplatky. Vzhledem k tomu, že
je platíme přes SIPO a nic jiného touto formou nehradíme, chtěli by jsme SIPO zrušit a nechat trvalý příkaz
přes účet, kde platíme všechny další platby. Pro nás je poplatek už vyšší něž samotné poplatky. Můžete nám prosím poradit jakým způsobem SIPO zrušit? Stačí to nahlásit na poště?