Bolest žaludku může mít mnoho příčin a občas nás dokáže opravdu nepříjemně potrápit. Někdy přichází zcela nečekaně, jindy si za ni svým nezdravým životním stylem můžeme sami. Zoufat ale nemusíte, máme pro vás několik léty osvědčených babských rad na bolest žaludku, které vám přinesou rychlou úlevu.
Proč nás bolí žaludek?
Pokud pomineme vážnější onemocnění nebo zákeřné střevní virózy, je příčina bolesti žaludku většinou v našem stravování. Bolest žaludku může být způsobena nadýmáním, přikyselením nebo například přejídáním, žaludek nás ale může potrápit i po náročnějším večírku.
Tip: Co to je číslo pojištěnce?
Proto základní rada bude prevence formou vyváženého výběru potravin a jejich střídmé konzumace. A pokud vás žaludek bolí již delší dobu nebo se k bolesti přidá i zvýšená teplota či horečka, zapomeňte na babské rady a neoddalujte návštěvu lékaře.
Tip: Jak vyvolat porod?
Bylinky našich prababiček, které uleví bolesti žaludku
Již naše pra pra … babičky věděly, že jejich zahrádka si dokáže poradit s leckterým neduhem. Bylinky na bolest žaludku jsou tak ideální a zdravou alternativou. A protože je nám, jasné, že s bolavým břichem asi nepůjdete hledat bedrník či zeměžluč, zaměříme se na ty, které běžně míváme doma.
- Heřmánek dokáže zklidnit nejen naši mysl svou krásnou vůní, ale poradí si také s rozbouřenou trávicí soustavu a podporuje produkci žaludečních šťáv. Na zdravý heřmánkový čaj můžete použít čerstvé nebo sušené květy, důležité je delší louhování – pod pokličkou jej nechte ideálně 15 minut.
- Majoránku většinou přidáváme spíše do bramboračky, osvědčila se ale také jako ideální pomoc při přejedení a bolestech žaludku. Pro rychlejší trávení svařte jednu lžíci tohoto voňavého koření ve 250 ml vody, sceďte a vypijte ideálně hned po jídle, které by vám mohlo dělat problém.
- Máta patří snad k nejpoužívanějším bylinkám. V létě nás osvěží v limonádách i koktejlech, v zimě zase zahřeje při nachlazení. Stejně tak nám ale může pomoci, pokud nás zlobí zažívání nebo nepříjemné nadýmání. Dvě lžičky sušené nebo snítku čerstvé máty zalijte 250 ml téměř vroucí vody, nechte krátce vyluhovat a také mírně vychladnout. Popíjením vlažného mátového čaje navíc podpoříte také činnost jater, slinivky a žlučníku.
- V létě nám může pomoci také pampeliška, která si hravě poradí s překyselením žaludku, podporuje činnost trávení a působí jako přírodní prebiotikum. Doporučujeme si ji tedy nasušit i na zimu.
- Zázvor sice nepatří zrovna mezi bylinky, na žaludek má však skvělý účinek. Podporuje trávení, ale dokáže si poradit i se záněty či nachlazením.
Z dalších bylinek pak můžete na zlepšení trávení a žaludeční potíže použít fenykl, zklidňující meduňku nebo třeba odvar z bobkového listu, který napomáhá štěpení tuků a je tak ideálním digestivem po těžších jídlech.
Dietní potraviny při bolesti žaludku
Pokud vás trápí žaludek, ale nechcete zůstat zcela hlady, pár tipů máme. Jídlo ale vždy zkoušejte po pár lžičkách a počkejte několik minut na výsledek, pokud je to v pořádku, dopřejte si zpočátku opravdu malou porci. A další potraviny do jídelníčku přidávejte také pomalu a opatrně – bolesti by se mohly rychle vrátit.
Uvařte si do měkka klasickou bílou rýži. Jedná se o ideální lehkou porci, která se podává i pacientům jako první jídlo po zánětech střev či žaludečních operacích.
Máte doma banán? Dejte si ho při průjmech, nevolnosti nebo bolesti žaludku. I kousek vás dokáže zasytit a nebude vás dráždit ani svou jemnou chutí a vůní.
Zejména při průjmech mohou být ideální stravou suchary nebo piškoty. Dát si můžete i kousek rohlíku – pečivo by ale nemělo být čerstvé a určitě se vyhněte také zdravým celozrnným variantám se semínky. I nepříliš výživný bílý tukový rohlík je zkrátka někdy ideální variantou.
Zdroje: https://www.lifee.cz/trendy/jak-na-bolavy-zaludek-techto-par-babskych-rad-vam-ulevi_2851.html a https://www.celostnimedicina.cz/bylinky-pri-zaludecnich-problemech.htm
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.