Co je bankovní identita? Jaké jsou (ne)výhody a kde ji získáte?

Funguje již od loňského roku, ve kterém ji využilo přes 700.000 občanů, mnozí o ní ale stále neslyšeli. Řeč je o bankovní identitě, která vám může zjednodušit celou řadu administrativních úkonů. Společně si tedy prozradíme, co je bankovní identita a jak ji můžeme využít.

Co je bankovní identita

Odpověď je možná snazší, než byste čekali. Bankovní identita je v podstatě vaše přihlášení do internetového bankovnictví. Při zakládání vašeho účtu totiž banka musela detailně ověřit vaši identitu na základě vašich dokladů.

A právě díky své ověřené identitě tak můžete na dálku komunikovat s úřady, institucemi nebo soukromými společnostmi, které potřebují vaši identitu potvrdit. A osobní přítomnost už tedy nebude zapotřebí a vy můžete spoustu záležitostí vyřídit z pohodlí domova.

Jak funguje bankovní identita

Teorii už známe, tak teď trošku praxe. Pokud po vás bude úřad či společnost požadovat ověření vašich údajů, nabídne vám online přihlašovací formulář. Do něj se přihlásíte stejným způsobem jako do vašeho internetového bankovnictví. A to je celé. Nyní je vaše identita ověřena a můžete vyřídit vše, co potřebujete.

Kde je možné bankovní identitu využít?

Jak už jsme naznačili, bankovní identita vám ušetří cestu na úřad a do mnoha institucí. Ve státní správě můžete pomocí bankovní identity využít zejména:

Portál občana – díky tomuto portálu Ministerstva vnitra můžete online komunikovat s úřady. Podat žádosti 24 hodiny denně 7 dní v týdnu, zkontrolovat si platnost dokladů nebo obnovit řidičský průkaz. Zjistíte zde také aktuální bodové konto řidiče nebo si založíte živnost a získáte svůj výpis z rejstříku trestů.

Očkovací portál – jednoduše si zde stáhnete certifikát o vašem očkování, prodělané nemoci nebo posledním testu.

Moje daně – portál, na kterém můžete vyplnit a podat svá daňová přiznání nebo zkontrolovat stav svého daňového účtu.

ČSSZ – tedy Česká správa sociálního zabezpečení, přes jejíž portál můžete po přihlášení bankovní identitou podávat přehledy online, podávat dokumenty i získat přehled o zaplacených zálohách na důchodové pojištění.

Úřad práce ČR – přes portál můžete zažádat o podporu v nezaměstnanosti, vyřídit rodičovský příspěvek a další dávky.

Aplikace eRecept – po přihlášení uvidíte seznam vydaných receptů i vašich očkování.

Sázkové kanceláře, finanční instituce a soukromé objekty, které vyžadují vaše ověření. Aktuální seznam firem, které Bank ID vyžadují, najdete na https://www.bankid.cz/firmy-s-bankid.

Jak získat bankovní identitu?

Svou bankovní identitu získáte automaticky, pokud využíváte internetové bankovnictví v některé z bank, které již Bank ID využívají. Jedná se o banky:

  • Air Bank
  • Česká spořitelna
  • ČSOB
  • Komerční banka
  • Moneta Money Bank
  • Raiffeisenbank

a v nejbližší době také:

  • Equa Bank
  • Fio Banka
  • mBank
  • UniCredit Bank

Proč používat právě bankovní identitu

Při ověřování své identity online máte samozřejmě více možností. Jednoduchou volbou je vlastnit datovou schránku nebo elektronický podpis. Případně můžete využít obdobných služeb, jako je mojeID, NIA ID nebo eObčanka. Ty jsou ovšem často placené nebo s nimi neuspějete právě u tolika státních i soukromých institucí.

Bankovní identita je naopak zcela zdarma, její využití se neustále rozšiřuje a navíc vás nečeká žádné zdlouhavé vyřizování a ověřování podpisů nebo zasílání kopií dokladů.

Bezpečnost bankovní identity

Přihlášení k bankovní identitě je zabezpečeno úplně stejným způsobem, jako vaše internetové bankovnictví. Z této strany tedy nehrozí o nic větší problém, než když používáte internetové bankovnictví nebo s ním spojenou mobilní aplikaci.

Pozor si dejte jen na to, kam své údaje zadáváte. Pro přihlášení pomocí Bank ID jste vždy přesměrováni na adresu vaší banky, tak jak jste zvyklí u internetového bankovnictví. Pokud vás Bank ID přihlášení přesměruje na zcela jiné stránky, nevyplňujte své údaje a kontaktujte svou banku.

Přihlášení pomocí bankovní identity využívají zejména státní instituce, úřady, sázkové společnosti a kasina nebo ověřené velké firmy. Pokud si tedy s důvěryhodností stránek, na kterých se chcete přihlásit, nejste jistí, raději si vše nejdříve ověřte.

Zdroje: https://www.kb.cz/cs/obcane/kb-radce/bez-ceho-se-neobejdete/co-je-bankovni-identita-a-jaka-je-jeji-budoucnost a https://www.airbank.cz/co-vas-nejvic-zajima/jak-je-to-s-bezpecnosti-bankovni-identity/ 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *