Když nás z ničeho nic přepadne bolest břicha, není to nic příjemného. O to zákeřnější může být v podbřišku, když navíc neznáme příčinu. Proto se dnes podíváme na nejčastější zdravotní problémy, které provází bolest v pravém podbřišku.
Jaké jsou druhy bolestí břicha?
Abyste svou bolest dokázali v případě návštěvy lékaře snadno popsat, máme pro vás základní 4 typy bolestí břicha, které rozeznáváme:
- Ostrá bolest břicha – somatická
Nejčastěji se projevuje ostrým pícháním v přesně lokalizovatelném místě. To bývá bolavé i na pohmat. Somatická bolest nastává často bez předchozího varování, tedy náhle, a může se při zanedbání rychle zhoršovat.
- Tupá bolest břicha – viscerální
Projevuje se spíše jako silný a soustavný tlak, kdy se nám příliš nedaří lokalizovat místo, ze kterého vychází a rozpoznat tak zdroj problému. Často se vyskytuje spíše ve střední části břicha.
- Křečovitá bolest břicha
Zpravidla postihuje stejně jako viscerální bolest větší část břicha bývá hůře lokalizovatelná. Jedná se o svíravou bolest s křečemi, při které se “nemůžeme narovnat”.
- Nadýmání – plynatost
Jedná se možná o běžný stav, nad kterým bychom mávli rukou, ale i nadýmání nás může krutě potrápit. Jedná se o pocit plného a nafouklého břicha, který mohou ale doprovázet také křeče.
Bolest břicha podle její délky
Stejně tak můžeme bolest rozlišovat podle toho, jak dlouho už nás obtěžuje. Bolest může být akutní – tedy taková, která přišla náhle. Nebo chronická – tedy bolest, která vás obtěžuje pravidelně.
Může se hodit: Uniprosta recenze – čistě přírodní produkt na prostatu
Bolest v podbřišku na pravé straně
Bolest v podbřišku je sice typičtější pro ženy, i u mužů ale může být na místě hned několik příčin. Proto se společně mrknem na to, co ji nejčastěji způsobuje …
Infekce nebo zánět močových cest
Poměrně běžným zdrojem bolesti v podbřišku bývají infekce a záněty močového ústrojí. Více na ně trpí ženy, vyskytují se po celý rok – v zimě jsou způsobeny chladem, v létě jsou zase spojovány s koupáním a mokrými plavkami.
Infekce a záněty močových cest se projevují stabilní spíše tupou bolestí, která je doplněna o řezání či pálení při močení, ale také pocit neúplného vyprázdnění. Zkrátka na toaletu můžete chodit co dvě minuty kvůli jedné kapce.
V začátcích infekce či zánětu pomáhají bylinné čaje a především zvýšený příjem tekutin, který z močového ústrojí vypláchne nežádoucí mikroorganismy. V lékárnách seženete také tobolky s brusinkami nebo d-manózy, které u běžných stavů fungují rychle a efektivně.
Pokud ale problému neustupují, objeví se horečka, zvracení nebo krev v moči, neváhejte a spěchejte k lékaři. Mohlo by dojít i k velmi nepříjemnému zánětu ledvin. Pozor také při častém opakování problémů, které mohou vyústit až v chronický zánět.
Nepřehlédněte: Za jak dlouho odezní zánět močových cest?
Menstruační bolesti
Muži mohou tento bod s klidným srdcem přeskočit, dámy by měly zvážit, zda jejich bolest v podbřišku není způsobená aktuální či přicházející menstruací. V tomto případě pomohou bylinné čaje a tinktury, ale také klasická analgetika jako Ibuprofen nebo paracetamol a pod.
Pokud je ale bolest při menstruaci silnější, než je obvyklé, může být na vině nerovnováha hormonů, ale také celá řada komplikací. Proto je dobré zvážit návštěvu lékaře.
Jednat se může také o dysmenoreu – tedy velmi silnou menstruací, kterou mohou doprovázet také křeče, nevolnost, zvracení nebo bolesti hlavy. Menstruační bolest je v tomto případě tak silná, že zabraňuje vykonávání běžných denních potřeb – v práci i ve škole.
Endometrióza, cysty a myomy
Velice častým gynekologickým problémem je právě endometrióza. Ta se projevuje bolestmi v podbřišku zejména po sexu a při močení. Buňky endometria se v tomto případě nacházejí i mimo děložní dutinu – například ve vejcovodech, na vaječnících nebo jinde v břišní dutině i mimo ni.
Léčbou je možné v současné chvíli pouze zmírnit symptomy, endometriózu nelze plně vyléčit. Způsobit může potíže s otěhotněním nebo dokonce neplodnost, proto je dobré ji včas řešit s lékařem.
Dalším problémem, který není vůbec ojedinělý, jsou děložní myomy. Jedná se o svalové uzly vznikající z děložní svaloviny. Těmito nezhoubnými nádory trpí okolo 50 % žen. Způsobovat mohou právě bolest v podbřišku, bolest při močení nebo dlouhou a nepravidelnou menstruaci či krvácení mimo cyklus.
Dalším zdrojem bolesti v podbřišku mohou být cysty. Ty se mohou vyskytovat v děloze, vaječnících, ale také ve varlatech. Způsobovat mohou také bolest při sexu, častější močení nebo pocit tlaku v podbřišku.
„Cysty na vaječnících jsou většinou nezhoubné a samy se vstřebávají. Pokud je cysta velká nebo působí potíže, je obvykle nutné ji odstranit – dělá se to laparoskopicky,“ popisuje lékařka Radka Gregorová.
Zánět slepého střeva
Velmi bolestivá je také apendicitida – tedy zánět slepého střeva. Ta sice většinou začíná výše než v podbřišku – v pravém podžebří, ale postupně se může posouvat právě až do pravého podbřišku.
Slepé střevo může být jen “podrážděné” a nemusí se v případě bolesti jednat hned o zánět a akutní stav vyžadující rychlý chirurgický zákrok.
Pokud ale bolest nepolevuje a naopak sílí, trvá dlouho nebo se přidá horečka, zvracení či průjem a nechutenství, rozhodně s návštěvou lékaře neváhejte, případně v závislosti na stavu bez prodlení volejte záchrannou službu.
Může se hodit: Furolin recenze – na potíže s močovým systémem a prostatou
Zánětlivá onemocnění pohlavních orgánů
Příznaky jsou velmi podobné jako u zánětu močových cest – tedy bolest v podbřišku, objevit se může také pálení či řezání při močení. Objevují se často po sexu a způsobují je mikrobi a kvasinky. Příčinou jsou často sexuálně přenosné choroby.
Žlučníkové kameny
Bolest žlučníku a žlučníkové kameny se projevují silnou bolestí a tlakem na pravé straně břicha. Většinou se vyskytují spíše v nadbřišku a pravém podžebří, výjimečně ale může být bolest silná a zasahovat i podbřišek.
Problémy se střevy
Také střeva nás dokážou pěkně potrápit a nevyhýbají se ani pravému podbřišku. Často nás může břicho silně bolet i při zácpě nebo nadýmání, ve vážnějších případech se pak může jednat o zánětlivá střevní onemocnění, které se již většinou neobejdou bez lékařské pomoci.
Bolest v podbřišku u mužů
Velká část zmíněných problémů se týkala spíše žen, proto se nyní zaměříme na bolest v podbřišku u mužů, která je sice méně častým, ale pořád poměrně běžným problémem.
Nejčastějším problémem bývaji banální problémy s trávicím traktem, jako je zmíněná zácpa a plynatost. Bolest v podbřišku ale může být také příznakem zánětu tlustého střeva, slepého střeva nebo žaludečních vředů.
Také muže umí potrápit infekce močových cest, které jsou ale díky delší močové trubici méně časté než u žen. Obtíží, která je ovšem pro muže typická, je zvětšená prostata. Ta způsobuje ale spíše častější močení nebo později také krev v moči.
Velmi nepříjemným onemocněním je pak u mužů zánět varlat. Ten se projevuje ostrou bolestí vystřelující do třísel, ke které se běžně přidává také horečka a bolest při pohlavním styku.
Bolest v podbřišku v těhotenství a při ovulaci
Už samotná ovulace může někdy přinést nepříjemné pocity, tlak a bolest v podbřišku. Ty ovlivňují hormony které napínají vazivo a membránu vaječníku produkujícího vajíčka. Samotné uhnízdění vajíčka by bolest způsobovat nemělo.
V těhotenství je bolest v podbřišku poměrně běžná a zažívá ji více než polovina těhotných žen. Samozřejmě ale záleží na její intenzitě a délce trvání. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, neprodleně je konzultujte s lékařem, který vám doporučí další postup.
Příčinou bolesti v podbřišku ale může být i mimoděložní těhotenství, které může být velice nebezpečné.
Máte také zkušenosti s bolestmi v podbřišku na pravé straně? Chcete ke článku cokoliv doplnit? Podělte se s námi a dalšími čtenáři v komentáři níže…
Zdroje: https://www.pilulka.cz/bolest-v-podbrisku-priciny-projevy-lecba-a-prevence, https://www.prozeny.cz/clanek/zarazene-vetry-nebo-karcinom-zlucniku-proc-bricho-vpravo-68527, https://www.fyziosvet.cz/clanky/bolest-v-podbrisku-a-jeji-lecba/ a https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/bolest-bricha-druhy-priciny-a-lecba/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.