Seznam chorob švestek – způsoby léčby, preventivní opatření

Slivoně alias švestky mohou na našich zahradách trpět celou řadou nepříjemných onemocnění. Seznamte se s těmi nejčastějšími a naučte se proti nim správně zakročit. Zajistíte si tak zdravou a chutnou úrodu švestek na dlouhá léta.

Moniliniová hniloba slivoně (Monilinia fructigena, M. Laxa)

Moniliázu si spojujeme spíše s jabloněmi, ovšem i na slivoních dokáže napáchat značně škody. Mezi její příznaky patří především hnilobné skvrny napadající plody. Ty se později šíří, až nakonec zkáze podlehne celý plod. Na plodech lze také za příznivých podmínek pozorovat béžové přesně ohraničené oblasti, což jsou sporodochia houby. Řidčeji je pak možné pozorovat šedavý porost houby Monilia laxa.

Monilinia fructigena zdroj: canva.com

Hnijící plody mohou opadávat, ale také se mumifikovat a zůstávat v korunách stromů. Vznik problémů bývá téměř vždy stejný – choroba se začne šířit od nějakého poranění plodů (například od hmyzu nebo od jiných zvířat). Bohužel u napadení plodů to nekončí. Pokud je strom oslaben, mohou patogeny prorůstat do dřeva. Odtud se dále šíří a napadené větvičky schnou a odumírají.

Nejspolehlivější ochranou je tomto případě sběr a likvidace napadených plodů. Používá se také ošetření fungicidy, ale to spíše výjimečně. Je totiž třeba ho aplikovat už na počátku zrání plodů. Uplatní se ovšem i v případě, že je strom v této době vystaven nějakému stresoru (například krupobití). V takovém případě se slivoně proti moniliové hnilobě stříkají dva až tři týdny před sklizní.

Rzivost slivoně (Tranzschelia discolor)

Toto onemocnění bývá nejvíce patrné na listech. Objevují se na nich totiž tmavě hnědé kupky výtrusů houby, a to na jejich spodní straně. Pokud jsou listy napadeny opravdu silně, pak zasychají, kroutí se a opadávají. A to klidně uprostřed sezóny. A kdy se na útok této choroby připravit? Obvykle tehdy, pokud panuje během července a na počátku srpna deštivé, ale přitom poměrně teplé počasí.

Tranzschelia discolor zdroj: canva.com

U rzivosti slivoně je důležitá především okamžitá likvidace spadaných listů. Možné je rovněž ošetření postřikem, a to právě během července a na počátku srpna. Ošetření je nutné zopakovat v intervalu 10 až 14 dní.

Suchá skvrnitost listů slivoně (Stigmina carpophila)

Další choroba se projevuje také na vzhledu listů. Doslova na nich totiž vyskáčou 2 až 5 mm široké žlutozelené skvrny se zeleným okrajem. Později postižená místa ztmavnou a znekrotizují, a nakonec z nich rostlinný obsah vypadne (na listech se pak objevují malé dírky). Bohužel se tento patogen nedrží jen na listech. Na podzim, když začnou opadávat, začne prorůstat do větévek a pupenů. Ty pak na jaře nevyraší. Větší výskyt tohoto onemocnění se objevuje zejména ve chvíli, pokud jsou měsíce červen a červenec silně deštivé.

Stigmina carpophila zdroj:canva.com

Právě v tom období je vhodné stromy proti suché skvrnitosti listů ošetřit postřikem. Postřik je možné aplikovat i preventivně ve chvíli, kdy jsou zvýšené srážky očekávané. Poslední ošetření fungicidem je pak vhodné aplikovat i po opadu listů.

Puchrovitost slivoně (Taphrina pruni)

Posledním významným onemocněním je i puchrovitost. Ta se zpočátku projevuje nenápadně – napadené plody totiž rostou rychleji než ostatní. Velmi brzy se však ukáže, že je něco špatně. Bývají totiž nepravidelně tvarované, prohnuté a bez vyvinuté pecky. Většinou se mladá švestka také pokrývá šedobílým povlakem. Plody postupně zasychají a opadávají, ovšem některé z nich mohou na stromě vydržet až do jara.

Pro infekci je příznivé především chladné a deštivé počasí. Nejlepší ochranou je prevence – tedy nákup odrůdy slivoně, která je vůči tomu onemocnění odolná. Důležité je také včasné odstranění napadených plodů (musí být provedeno do začátku jara) a postřik, aplikovaný na počátku rašení švestek. Jestliže na jaře panuje dlouhodobě chladné a deštivé počasí, pak je vhodné slivoně ošetřit postřikem ještě jednou, a to těsně před rozkvětem.

Zdroj: https://www.zahradnictvilibeznice.cz/zahradnikuv-rok/choroby-a-skudci/slivon-choroby-a-skudci/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *