Fíkusy patří mezi velmi oblíbené pokojové rostliny. V zásadě nezáleží na tom, jaký druh doma máte – jejich nároky na světlo, vláhu nebo živiny jsou velmi podobné. Naučte se tyto pokojovky pěstovat tak, aby doslova hýřily zdravím.
Pěstování fíkusu musí odrážet to, odkud pochází. Jeho domovinou jsou tropické a subtropické lesy východní Asie, Austrálie, Ameriky a Afriky a na světě lze nalézt více než 8 000 druhů.
Osvětlení fíkusů
Většina druhů potřebuje pro svou spokojenost polostínu a nejlépe porostou u oken mířících východním nebo západním směrem. Přímé sluneční světlo naopak fíkusům škodí. Všeobecně také platí, že pestrolisté fíkusy potřebují lepší osvětlení než ty s listy čistě zelenými.
Tip: Pokojové rostliny do stínu
Teplota vhodná pro fíkusy
A jak je to s teplotou? Během léta snáší fíkusy bez problémů i teploty okolo 30 °C, v zimě mohou růst i při té nižší, neměla by se však dostat pod hranici 12 °C (některé druhy dokonce musí mít minimální zimní teplotou okolo 15 °C). Dostatek světla a střídmá zálivka by měla být samozřejmostí.
Fíkusům svědčí také pravidelné rosení listů a jejich očista od prachu vlhkým hadříkem (nejlépe z bavlny nebo mikrovlákna).
Jak zalévat fíkus
Tyto květiny nemají rády přemoření, ale ani přísušky. Zalévejte je proto ve chvíli, kdy je povrch substrátu vyschlý do hloubky 1 až 2 centimetry. Používejte teplou a odstátou vodu, na tu čerstvou z vodovodního řadu reagují fíkusy obvykle opadem listů. Po hodině od zálivky je vhodné vylít přebytečnou vodu z podmisky.
Hnojení a další péče
Fíkus je možné pěstovat v běžné zemině pro pokojové rostliny. Aby byl však opravdu spokojený, potřebuje i hnojení. Pamatujte si, že dusíkatá hnojiva podporující růst by měla být aplikována na jaře a v létě, později vsaďte na přípravky, jež kladou důraz spíše na draslík a fosfor.
Ale nemusíte vždy sahat po chemii, pro zálivku můžete použít i infuzi dřevěného popela, suchého hnoje (v obchodech je k dostání i granulovaný) nebo kopřivy. Hnojení je vhodné aplikovat jednou za 10 až 14 dní. V zimě rostlina většinou přihnojovat nepotřebuje.
Nutný není ani pravidelný řez. Pokud však chcete fíkusu vrátit jeho krásný tvar nebo jednoduše potřebujete zredukovat jeho růst v menších prostorách, pak k řezu přistupte nejlépe na jaře. Bude se pak rychleji regenerovat. Za tři týdny po ořezu pak rostlinu pohnojte minerálními hnojivy.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/fikus-pestovani-30000807.html
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.