Hypoxie – nízká saturace kyslíkem. Jaké jsou příznaky?

Saturace alias saturace krve kyslíkem je původně čistě lékařský termín, který se však v poslední době rozšířil i mezi laiky. A to především díky pandemii onemocnění covid-19. Nízká saturace je totiž typickým příznakem lidí trpících respiračními chorobami, ale objevuje se i jako jako jejich dlouhodobý následek.

Jak poznat správnou saturaci?

Co je vlastně správná saturace? Jde o naměření hladiny kyslíku v krvi v rozsahu od 95 do 100 %. Výjimkou z této normy jsou ovšem osoby starší 75 let a také kuřáci – u nich totiž může být hodnota zásobení krve kyslíkem nižší. Z toho vyplývá, že pokud je naměřená hodnota nižší než 95 %, pak se jedná o nízkou saturaci alias hypoxémii.

A jaká je kritická hodnota saturace, která se už neobejde bez zásahu lékaře? V zásadě se pomoc vyplatí vyhledat vždy, když se hodnoty saturace dlouhodobě pohybují pod výše zmíněnými 95 %, ale u saturace pod 70 % lze na sto procent říci, že je již životu nebezpečná. Může vést k vážnému poškození nervového a kardiovaskulárního systému a později samozřejmě i ke smrti pacienta.

Jak zjistit hladinu nasycení krve kyslíkem

Pro stanovení saturace není možné použít laické metody, proto se pro tento účel používají speciální přístroje, tzv. pulzní oxymetry. Ty je možné pořídit v každé lékárně za několik stokorun a používat je mohou všichni členové rodiny.

Fungují na principu transmisní spektrofotometrie. V zásadě jde o to, že okysličený a odkysličený hemoglobin (krevní barvivo) má odlišnou schopnost pohlcování infračerveného světla, takže přístroj dokáže na základě získaných výsledků velmi přesně vypočítat aktuální obsah kyslíku v krvi.

Příznaky nízké saturace

Oxymetr by se měl stát běžnou součástí každé domácí lékárničky. Na nedostatek kyslíku v krvi však mohou upozornit i další příznaky. Nejčastěji jde o tzv. centrální cyanózu, tedy namodralé zbarvení kůže a sliznic jazyka a úst. Často se objevují také:

  • poruchy vědomí,
  • pocit dušnosti,
  • nadměrná ospalost,
  • neklid,
  • celková slabost,
  • modré nehty,
  • bolesti hlavy,
  • tunelové vidění
  • zrychlené dýchání,
  • rychlý srdeční tep,
  • pokles původně zvýšeného tlaku,
  • rozmazané vidění,
  • a závrať.

Nízká saturace u covidu-19

Ovšem u lidí nakažených koronavirem může být situace okolo nízké saturace mírně odlišná. Mnoho z nich má tzv. skrytou hypoxii, jež zpočátku probíhá bez znatelných příznaků. Jediným spolehlivým způsobem určení nedostatečné saturace kyslíkem v krvi je proto její změření právě pulzním oxymetrem.

Lékař pak může použít i přesnější metodu – vyšetření krevních plynů, u něhož vám odebere krev z tepny (nejčastěji se používá tepna na zápěstí, protože je v porovnání s jinými tepnami velmi snadno nahmatatelná). Bohužel zápěstí patří mezi citlivé oblasti, takže odběr krve bude ve srovnání s odběrem krve ze žíly v blízkosti lokte (kde se obvykle nabírají krevní testy) nepohodlnější. Tepny jsou také v tkáních umístěny hlouběji než žíly, což dále přispívá k mírnému nepohodlí. Vzorek krve však bývá okamžitě analyzován na speciálních přístrojích, takže účinnou léčbu je možné nasadit ihned.

Pokud není hypoxie rozpoznána včas, může vést k závažným orgánovým změnám – například k postižení a následnému oběhovému selhání. Poškozen bývá také nervový systém a zejména mozek – hypoxie v tomto případě může způsobit zhoršení paměti nebo dokonce poruchu osobnosti. Problémem totiž není jen samotný nedostatek kyslíku, ale také vznik edémů (otoků) nebo ischemie (porucha prokrvení tkáně), které mozek nadále poškozují. A zapomenout v této souvislosti nelze ani na respirační selhání a selhání ledvin.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/hypoxie-co-vsechno-hrozi-telu-kdyz-nema-dost-kysliku-66178, https://zdravi.euro.cz/leky/hypoxie-druhy-priznaky-lecba/, https://www.wikiskripta.eu/w/Hypoxie

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *