Český statistický úřad zveřejnil údaje o meziročním růstu inflace oproti říjnu roku 2021 stouply spotřebitelské ceny o 15,1%. Meziměsíčně ceny klesly, konkrétně o 2,9% oproti září 2022. Inflace začala výrazně zpomalovat díky státem dotovanému úspornému tarifu na energie a odpuštěním poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny.
Inflace říjen 2022
Největší vliv na vývoj cenové hladiny měla v říjnu vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie. Díky promítnutí Úsporného tarifu do cen elektřiny a nulovému poplatku za podporované zdroje energie se ceny proti září snížily o 1,4 %. Byl to jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020.
Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ
Nejvíce klesly ceny elektřiny o 38,2 %. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 16,0 % a ceny služeb o 13,4 %. Nejvíce rostly ceny potravin a nákladů na vlastnické bydlení (imputované najemné) díky zvýšení cen stavebních materiálů a stavebních prací. Ceny stravovacích služeb se zvýšily také výrazně o 26,6 %.
Příklady zvýšení cen některých produktů
- mouka +53,3 %
- chleba +35,5 %
- drůbeží maso +42,3 %
- polotučné trvanlivé mléko +38,1 %
- oleje a tuky o 50,4 %
Po výměně guvernéra ČNB zůstaly po posledním zasedání úrokové sazby na 7%. Nový guvernér ČNB Aleš Michl očekává že letos bude inflace kulminovat kolem 20%, příští rok klesne k 10% a na inflační cíl 2% se dostane roku 2024.
Dle mnoha odborníků se pravděpodobně k metě inflace 20% nedostaneme, ale vysoká inflace nás bude trápit ještě dlouho, dvojciferná inflace nad 10% pad ještě minimálně 1 rok.
Co je inflace
Inflace je u většiny ekonomů definována jako nárůst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice v určitém časovém období. Ekvivalentně lze inflaci definovat jako snížení kupní síly peněz. Změnu cenové hladiny za určité období udává míra inflace, která se vypočítává jako poměr vybraného cenového indexu na konci a na začátku období. Nejpoužívanějšími cenovými indexy jsou index spotřebitelských cen.
cs.wikipedia.org
Aktuální hodnota inflace je 15,1%, měřená oproti říjnu roku 2021.
Ceny zboží, hlavně potravin, úhrnem vzrostly o 16,0 % a ceny služeb o 13,4 %. Ceny stravovacích služeb se zvýšily také výrazně o 26,6 %.
Fanda moderních technologií a udržitelných energetických řešení. Vystudoval technickou školu FIT ČVUT v Praze. Zajímá se o megatrendy jako fotovoltaická energie, elektroauta nebo snižování spotřeby domácností.