Túje patří mezi velmi oblíbené dřeviny, používané pro tvorbu živých plotů. Jejich sazenice však nepatří v obchodech právě k těm nejlevnějším. Naučte se, jak množit túje jednou z osvědčených metod, díky níž už nikdy neutratíte za nové sazenice těchto dřevin ani korunu.
Jak namnožit túje z řízků
Řízky je nejlepší odebírat z mladých výhonků tújí, které již stihly částečně vyzrát. Odebírejte je tedy od konce srpna do konce září. Ovšem úspěch budete slavit i s těmi loňskými, které začínají po zimě teprve nabírat sílu. Počítat však musíte s o něco větší ztrátovostí.
Vždy vybírejte ty nejmladší výhonky dlouhé asi 10-15 cm. Z kmínku je však neodstřihávejte, ale odtrhávejte a to tak, aby na jejich konci vždy zůstalo trochu starého dřeva – tedy vlastně taková patka. Právě díky ní se budou řízky ujímat lépe. Všechny řízky nakonec zkraťte seshora na délku asi 10 cm a zastřihněte je trochu i ze stran. Ze spodní části sazenice pak pečlivě odstraňte všechny větvičky tak, abyste získali asi 2-3 centimetry holého dřeva. Teprve tehdy máte sazenici zcela připravenou.
Jak vysazovat řízky tújí
Pro začátek si připravte nejlépe malé květináče naplněné rašelinou smíchanou s pískem. Do tohoto substrátu zanořte řízky tújí asi do hloubky 2 cm. Ale netlačte je do zeminy přímo, místo toho si připravte důlek například špejlí nebo tužkou. A abyste ušetřili místo, můžete do jednoho květináče umístit i několik sazenic.
Nakonec substrát jemně navlhčete vodou (bohatě postačí jeho „zálivka“ s pomocí rozprašovače). Nakonec vše obalte průhlednou fólií nebo květináčky vložte do igelitových sáčků, které v horní části zavážete – tím se zvýší vlhkost kolem sazenic, a ty budou kořenit mnohem rychleji (a také se lépe ujmou). Nezapomeňte však květináčky každý den na několik minut vyvětrat, jinak hrozí rozvoj plísní a houbových chorob.
Jak se starat o řízky v zimě
Sazeničky potřebují nejméně půl roku na to, aby dostatečně zesílily a mohly být svěřeny zemi. V zimě však květináčky rozhodně nemůžete nechat venku – naopak – musíte je umístit do světlé, ale chladné místnosti. Přiměřeně zalévejte a pozorujte, jak rostou. Na podzim následujícího roku (tedy u tújí, které jste řízkovali na podzim) je zasaďte na zahradu.
Nejlepší dobou pro výsadbu je září a říjen. Na jaře pak sazenice sázejte ještě dříve, než se na větvích objeví nové přírůstky tedy brzy na jaře (přibližně od poloviny dubna do poloviny května). V každém případě nikdy nesázejte túje později než na konci října, aby rostliny, které v zimě plně nevegetují, měly možnost dostatečně zakořenit ještě před příchodem mrazů.
A jakou vzdálenost potřebují? Podle druhu je doporučená vzdálenost 60-80 centimetrů. A nezapomeňte také na to, že by se jednotlivé sazenice měly sázet cca 50 cm od plotu, aby jejich budoucí větve příliš nezasahovaly na sousední pozemek.
Výsadba tújí v chladném podnebí
Pokud bydlíte pod horami nebo chcete túje vysazovat v části zahrady, na které se v zimě dlouho drží sníh, pak je v prvním roce od zapěstování ještě nesázejte natrvalo do země. Mnohem lepší bude zapustit na dané místo jen květináče, a ty poté na podzim opět přenést domů. Teprve zhruba po dvou letech jsou totiž rostliny dostatečně velké a silné, aby je bylo možné do obtížných podmínek vysadit natrvalo. Zajistíte si tak jejich maximální míru přežití.
Jak se starat o mladé túje
Pamatujte si především to, že rostliny v prvním roce od výsadby je třeba pravidelně zalévat. A nezapomeňte ani na zimní ochranu a před příchodem zimy je přikryjte například vrstvou slámy nebo chvojím.
Zdroj: https://bydlimeutulne.cz/snadne-rozmnozovani-tuji-krasny-ker-muze-vzniknout-i-z-jedne-vetvicky/, https://www.suprbydleni.cz/jak-mnozit-tuje/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.