Vysoké letní teploty nejsou nebezpečné jen pro lidi – naopak. Velmi nepříjemné mohou být i pro domácí mazlíčky. I psi se mohou přehřát nebo dokonce dostat úpal. A jak je ochladit, aby prázdninové týdny přežili bez problémů?
Nejlepší první pomoci je samozřejmě prevence. U svého psa byste proto měli myslet na stejná preventivní opatření jako u sebe. Mějte s sebou vždy vodu a misku (pitím z dlaně nebo dokonce litím před tlamu se pes příliš nenapije), hledejte mu stinná místa k odpočinku a nikdy ho nenechávejte zavřeného v uzavřeném prostoru, například v autě.
Psa ochladí voda
Pokud jste na výletě, pak může být první pomocí proti přehřátí jakákoliv vodní plocha. Psi naštěstí obvykle vodu milují, takže to nebývá problém. Snažte se vyvarovat příliš velkému teplotnímu šoku (například do ledové horské říčky pes opravdu nemůže jen tak skočit). Ideální ochlazení bývá to, kdy pes do vody pomalu sestoupí a je v ní ponořen přibližně po břicho.
Dejte také pozor na jakékoliv vodní aktivity. Jsou totiž stejně náročné jako ty, provozované na souši. Pes se tak neochladí – naopak. Ve vodě může i zkolabovat.
Chladící pomůcky pro psy
Další možností jsou nejrůznější chytré vychytávky z obchodu – k mání jsou různé chladicí podložky nebo dokonce přímo pelíšky. Majitelé psů se jim však často spíše vyhýbají z obavy, že se zvíře nastydne. Ve skutečnosti je však jejich teplota jen o několik stupňů nižší než teplota okolí. Podobné problémy tak rozhodně nehrozí.
Pokud máte psa spíše živějšího, který na podložce nevydrží ležet příliš dlouho, pak mu můžete pořídit například chladicí vestu nebo límec. A existují i různé hračky, které lze nechat nachladit. Váš pes tak bude mít postaráno o zábavu i o ochlazení.
Ochlazení psa střihem
Většina majitelů psů si myslí, že by svého psa měli na léto co nejvíce ostříhat. To však nemusí být pravda. Některá plemena mají tzv. funkční srst, která naopak funguje jako klimatizace a psa pomáhá chladit. Pokud tomu tak není, pak je značný letní sestřih samozřejmě na místě.
Pozor na náhubky
Pes se ochlazuje zrychleným dýcháním a vyplazeným jazykem, a pokud mu v tomto ohledu budete klást nějaké překážky, nemusí to dopadnout dobře. Problémem bývají především náhubky, které omezí rozsah pohybu tlamy a znesnadňují pití vody. Pokud je to tedy možné, snažte se je svému psovi nasazovat v horku co nejméně.
Nouzová řešení pro ochlazení
Pokud je nutné ochladit psa rychle, pak ho můžete například zabalit do mokrého ručníku. Možné je také přidat do vody, kterou pije, kostky ledu. V nouzi ho lze i postříkat vodou, například z rozprašovače, který jinak používáte k postřiku rostlin. Nikdy však nesmíte svého miláčka ponořit do studené vody „až po čumák“ nebo ho sprchovat ledovou vodou. Hrozí teplotní šok, který by mu mohl ublížit.
Zdroj: https://www.manahu.cz/jak-zchladit-psa-ve-vedru, https://www.dogsie.cz/pozor-na-letni-horka-9-tipu-jak-zchladit-vaseho-chlupace/
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.
důležité je mu dodávat hodně chladné vody