Půjčit si peníze není v dnešní době žádný problém. Mnohem komplikovanější je výběr toho, kdo vám peníze půjčí. Jaké možnosti máte a na co si dát při výběru poskytovatele půjčky pozor?
Bankovní instituce
Mezi základní produkty, které banky nabízejí klientům, patří samozřejmě zřízení běžných a spořicích účtů nebo pojištění. Nechybí ale ani nabídka půjček. Proč se lidé rozhodují pro půjčky u bank? Protože pro ně představují nejmenší riziko. Jejich získání však není snadné. Ne každý, kdo o půjčku zažádá, ji skutečně získá.
Banky si přísně prověřují bonitu žadatele, díky které si udělají představu o tom, zda bude člověk schopný půjčku splácet. Bankovní půjčka je časově i administrativně náročnější k vyřízení. Obvykle musíte žádost o půjčku vyřídit osobně na pobočce.
Nebankovní společnosti
Půjčka u nebankovní společnosti představuje v očích některých lidí riziko. Pokud si ale vyberete spolehlivého a prověřeného poskytovatele rychlých půjček, nejsou obavy na místě. Taková společnost disponuje licencí od České národní banky, najdete ji na seznamu Indexu odpovědného úvěrování nebo je členem České leasingové a finanční asociace. Navíc ve smlouvě najdete hodnotu RPSN, která vám říká, kolik reálně za půjčku zaplatíte.
Abyste půjčku, kterou si můžete vyřídit i online získali, musíte být dostatečně bonitní. Nicméně celkový přístup nebankovních společností k půjčkám je flexibilnější než u bank. Výhodou těchto společností je možnost sjednání online půjčky z pohodlí domova, takže nemusíte chodit na kamennou pobočku, nabídka produktů, které mohou lépe odpovídat vašim požadavkům a možnost flexibilního splácení. Každý měsíc můžete zaplatit jinou částku, vždy, ale nejméně tu nejnižší, na které jste se s poskytovatelem dohodli.
Přátelé a rodina
Pro někoho může být nejvýhodnější půjčka ta, kterou si domluví s rodinou či přáteli. Ano, její výhodou je, že obvykle neplatíte úroky, a když se zpozdíte s platbou, nehrozí vám žádný postih. U tohoto typu půjčky na vás ale číhá celá řada rizik, která mohou ohrozit nebo zcela zničit vaše rodinné či přátelské vztahy. O co se jedná?
- Přítel bude potřebovat, abyste peníze splatili dřív, než jste se domluvili.
- Zapomenete poslat splátku, příteli bude trapné se připomenout, a tak vznikne dluh, kvůli kterému se na vás váš kamarád nebude dívat tak, jako dříve.
- Váš přítel či rodinný příslušník bude o půjčce neustále mluvit a uvádět vás do trapných situací.
Pokud se i přesto rozhodnete si půjčit tímto způsobem, sepište na půjčku smlouvu. Mělo by v ní zaznít, kdo a komu půjčuje, kolik peněz se půjčuje, kdy došlo k půjčce, kolik a v jakých časových intervalech se bude splácet a kdy by měla být půjčka zcela uhrazena.
Články píši již několik let. Zaměřuji se především na témata související ze světem internetu a technologií.