Jak se zbavit otoku po včelím bodnutí

jak se zbavit otoku po včelím bodnutí

Včelí bodnutí je riziko, které v letních měsících doprovází veškerý pobyt v přírodě. Na pozoru by přitom neměli zůstat pouze alergici, ale i lidé se zhoršeným imunitním systémem. Poradíme vám, jak na včelí bodnutí reagovat a jak se zbavit souvisejícího otoku.

Reakce na včelí bodnutí

Reakce na včelí bodnutí je u různých lidí různá a liší se v návaznosti na imunitní systém dotyčného. Místo po bodnutí bývá bolestivé, svědivé, nateklé, na dotek teplé a mívá červenou barvu. Bodnutí pak doprovází lehký otok a kopřivka.

Při horší reakci se kopřivka rozšiřuje po celém těle, dotyčnému se motá hlava a hůře se mu dýchá. Pokud by se tento stav zhoršoval, nebo by zmíněné příznaky delší dobu neustupovaly, je vhodné navštívit lékaře.

Dalším stádiem, které může po včelím bodnutí nastat, je slabší alergická reakce. Ta se pojí s déletrvajícím otokem, nepříjemným svěděním, bolestí břicha a v některých případech také s průjmem či zvracením.

Nejhorší průběh souvisí se silnou alergickou reakcí. Pojí se s následujícími příznaky:

  • silná bolest v místě vpichu,
  • rychle se šířící červená vyrážka,
  • zrychlený puls,
  • nevolnost,
  • pokles krevního tlaku,
  • ztížení dýchání,
  • polykací obtíže,
  • ztráta vědomí.

Alergici bývají na tuto situaci připraveni a nosí u sebe takzvané adrenalinové pero, to je nutné v případě zhoršeného případu aplikovat. Pokud by se situace nezlepšovala, nebo pokud byste adrenalin neměli k dispozici je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Jak se zachovat po bodnutí včelou

Prostřednictvím včelího bodnutí se do těla dostane malá dávka jedu, která v závislosti na imunitním systému může napáchat větší i menší škody. Každý lidský organismus tak na bodnutí včelou reaguje trochu jinak – někdo ani nepocítí, že ho včela bodla, jiný pociťuje bolest a musí se vypořádat s otázkou, jak se zbavit otoku po včelím bodnutí.

Největší riziko nastává u alergiků, kde pobodání včelou může vést až k nutnosti píchnutí adrenalinové injekce či návštěvy lékaře.

V každém případě je důležité reagovat rychle a co nejdříve odstranit žihadlo, aby se jed nestihl rozšířit. Žihadlo můžete odstranit nehtem, pinzetou či obrácenou stranou nože. V žádném případě se ho však nesnažte vymáčknout prsty – jed by se šířil rychleji.

Ránu následně omyjte vodou a tuhým mýdlem. Zasaženého včelím bodnutím přesuňte do chladnějšího prostředí (stačí do stínu) a dopřejte mu dostatek klidu.

Jak se zbavit otoku po včelím bodnutí

Druhým krokem po vyndání žihadla je zmírnění otoku kolem místa vpichu. Odpovědí na otázku, jak se zbavit otoku po včelím bodnutí, je chlad a klid. Zchlazením zasaženého místa snížíte prokrvení a zpomalíte další reakce organismu, stejně tak se vám uleví od bolesti.

Ke zchlazení můžete použít studenou vodu, led nebo studený obklad, jež přiložíte na ránu. Místo bodnutí pak můžete potřít alkoholem nebo octem.

Člověk, kterého bodla včela, by měl mít klidový režim a odpočívat v chladném prostředí. Dbejte na dostatečný přísun tekutin a otok po čase začne sám ustupovat.

Jak zmírnit otok po bodnutí včelou pomocí léků

Dalším způsobem, jak se zbavit otoku po včelím bodnutí, je použití masti s chladivým účinkem, příkladem může být Fenistil gel. V případě, kdy bolest a otok přetrvává, je dobré podat antihistaminikum, které bude působit v rámci celého těla. Příkladem takových léčiv jsou: Fenistil, Dithiaden, Claritin, Zyrtec.

Pokud by otok neustupoval, stojí za zvážení návštěva u lékaře, zejména u menších dětí.

Jak dlouho trvá otok po bodnutí včelou

Doba trvání otoku po bodnutí včelou úzce závisí na související imunitní reakci. Pohybuje se mezi 2–7 dny, přičemž by měl otok postupně ustupovat. Jestliže by se tak nestalo, je vhodné navštívit lékaře.

Zdroj: Stodská nemocnice

4/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *