Ať už máte před sebou vysněnou dovolenou nebo vás čeká další z častých pracovních cest do zahraničí, výběru cestovního pojištění se nejspíše nevyhnete. Poradíme vám, jak ušetřit při výběru cestovního pojištění a zároveň vybrat takové, které vám bude krýt záda v každé situaci.
K čemu slouží cestovní pojištění?
Cestování bohužel vždy nepřináší jen pohodu, skvělé zážitky a plný mobil fotek. Během cest do zahraničí mohou přijít také nepříjemnosti, které vám bez kvalitního cestovního pojištění mohou značně zkomplikovat život. A to i na několik let.
Obecně je cestovní pojištění sjednáváno pro případ nemocí a úrazů, při kterých budete nuceni vyhledat lékařskou pomoc. Běžná cestovní pojištění v základu obsahují pojištění léčebných výloh. A to i těch, na které byste neměli nárok ani díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění.
Ten vám sice zaručí v rámci EU potřebnou lékařskou péči, je ale důležité si uvědomit, že v mnoha zemích si i přes pojištění částečně hradíte služby nebo materiály či léky, které jsou při ošetření nezbytné.
Další položkou, která se pak v rámci jednotlivých pojišťoven a jejich produktů liší, jsou asistenční služby v zahraničí. Pod ně nejčastěji spadají situace jako je ztráta zavazadel, zpoždění či zrušení letu nebo třeba předčasný návrat do ČR i pojištění storna zájezdu.
Nezbytnou součástí cestovního pojištění je pak také pojištění škody způsobená třetí osobě (ať už újma na majetku či na zdraví).
Jak vybrat cestovní pojištění?
Vsadit na nejnižší nabídku online srovnávačů nebývá ideální řešení. Jak už jsme zmínili, nabídky jednotlivých pojišťoven a jejich produktů se liší. Důležitým ukazatelem tak je, co vše pojištění zahrnuje.
Cestovní pojištění by vždy mělo být přizpůsobeno vašim plánům – jinak bude vypadat pojištění pro dobrodruhy, kteří na vlastní pěst vyrážejí poznat krásy Vietnamu, jinak pro krátkou pracovní cestu v rámci EU.
Na co si dát pozor?
Ideální cestovní pojištění by vám mělo krýt záda při všech plánovaných aktivitách v zahraničí. Pokud se chystáte na dovolené sportovat, pohlídejte si, zda vybrané pojištění zahrnuje pojištění odpovědnosti za škodu či újmu způsobenou třetí osobě.
Stačí, když se na sjezdovce srazíte s dalším lyžařem. Platit bohatému manažerovi ze Švýcarska nové lyže je pak to nejmenší. V případě zdravotní újmy nebo dokonce trvalých následků je bez dobře sjednaného cestovního pojištění situace velice nepříjemná.
Stejně tak si dejte pozor na dostatečně vysoké limity, které pokryjí jak škody na majetku, tak i zdravotní újmy – zejména pak při vážných úrazech a trvalých následcích se jedná o sumy v řádech desítek milionů korun.
Když už jsme u těch sportů, zmínit musíme také skutečnost, že většina běžných cestovních pojištění nezahrnuje újmy či úrazy způsobené při adrenalinových aktivitách. Pokud se tedy chystáte vyzkoušet vodní lyže nebo sjíždět divokou řeku, bude nezbytné se připojistit nebo najít pojišťovnu, která nemá adrenalinové sporty z cestovního pojištění vyloučené.
Pokud se chystáte během doby, na kterou sjednáváte cestovní pojištění, procestovat více zemí, nezapomeňte si pohlídat, ve kterých zemích je vaše cestovní pojištění platné. Většina běžných pojištění zahrnuje země EU, které jsou doplněny o známé dovolenkové destinace – například Turecko nebo Egypt.
Jak ušetřit při výběru cestovního pojištění?
Jednou z možností je porovnání jednotlivých cestovních pojištění. K tomu vám mohou pomoci online srovnávače a kalkulátory, které ovšem ne vždy nabízejí dostatek informací a nemusí působit zrovna nezávisle.
Mohou být ale ideálním odrazovým můstkem. Vyhlédnete si přes srovnávač pojištění, které vám vyhovuje a následně si pojistku sjednáte přímo na stránkách pojišťovny, kde bývají ceny výhodnější.
Pokud do zahraničí vyjíždíte více než jednou ročně, může se vyplatit dlouhodobé nebo celoroční pojištění do zahraničí. To pokrývá většinu běžných pojistných událostí, které mohou na cestách nastat, případně se dá většinou doupravit na míru vašim plánům a požadavkům.
Cestovní pojištění bývá levnější v případě, kdy jej uzavíráte online – na pobočce se většinou zaměstnanců snaží nabízet spíše varianty, které jsou výhodné pro ně.
Ideálním řešením bývají také pojišťovny, které se specializují přímo na zahraniční cesty a aktivity – tedy na cestovní pojištění. Většinou nabízejí nejlevnější variantu a spoustu možností dopojištění. Například ERV pojišťovna nabízí extra cestovní pojištění pro podnikatele nebo cestovní pojištění BusinessTravel, se kterými pojistíte hromadně celou firmu.
Právě hromadné pojištění je další z možností, jak na cestovním pojištění do zahraničí ušetřit. Jakmile je tatáž pojistka sjednávána pro více osob, bývá díky jednodušší administrativě výrazně levnější.
Nejdráž většinou vychází cestovní pojištění, které si sjednáte spolu s nákupem dovolené přes cestovní kancelář či agenturu. Často můžete narazit nejen na vysokou cenu pojištění, ale také zjistit, že nepokrývá spoustu věcí, které jsou jindy běžné, případně jsou limity nastaveny příliš nízko.
Cestou, jak na cestovním pojištění ušetřit, mohou být také slevové kódy. Ty často nabízejí pojišťovny stávajícím i novým klientům na svých stránkách, spoustu jich ale najdete také na specializovaných webech s nabídkou slevových kupónů. Stačí jen chvilku Googlit a můžete narazit i na lákavé slevy ve výši 30 %.
Pokud máte svého finančního poradce, který vám spravuje pojištění či investice, neváhejte ho oslovit i s cestovním pojištěním. Dokáže rychle a efektivně vyhodnotit vaše plány, poradit, na co si dát pozor a nabídnout slevy, kterými finanční poradci často disponují.
Kryje cestovní pojištění i dovolenou v rámci ČR?
Máte uzavřené dlouhodobé nebo celoroční cestovní pojištění? Pak je velká pravděpodobnost, že jej budete moci použít i při tuzemské dovolené.
Spousta pojištěných zapomíná především na pojištění storna zájezdu. V případě, kdy jste uhradili zálohu nebo celý pobyt v ČR a nemůžete ze zdravotních důvodů odcestovat, může být cena pokryta v rámci cestovního pojištění.
Stejně tak může cestovní pojištění pomoci při ztrátě zavazadel nebo s dalšími nepříjemnostmi, které se bohužel netýkají pouze zahraničních zájezdů.
Články píši již několik let. Zaměřuji se především na témata související ze světem internetu a technologií.
Nejlepší, a to se týče všech pojištění, nejen cestovka, je si je projet ve srovnávačích, např. srovnátor, a porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven. Docela by jste se divili, jak velké rozdíly mezi nabídkami jsou.