Pískoviště je pro děti předškolního a mladšího školního věku velmi vítaným zdrojem zábavy. Pokud si ho chcete pořídit i na zahradu, pak ovšem musíte vybrat vhodný písek. Jinak mohou být vaše děti frustrované z toho, že se jim nedaří stavět bábovičky či složité sítě tunelů.
Na bábovičky nebo pro jiné účely?
Pokud vaše dítě rádo dělá bábovičky a nejrůznější stavby z písku, pořiďte do pískoviště opravdu jemný písek s frakcí 0/4, jinými slovy – hledejte takový, u kterého je průměr zrnek asi 4 milimetry. Pokud hledíte na cenu, pak zvolte frakci 0/8. Takový písek je sice o něco hrubší, ale na bábovičky stále ještě stačí.
Zároveň ho (na rozdíl od nejjemnějšího druhu písku) můžete použít i k obsypání pískoviště. Mimochodem – jde o písek praný. A co si určitě nepořizovat? Starý známý kačírek, což je písek s frakcí 4/8. Na bábovičky se nehodí – lze ho použít tak maximálně do okolí pískoviště nebo třeba jako plochu pro dětské aktivity (doskočiště apod.).
Když písek, tak jedině ten certifikovaný
Pokud máte vlastní auto, pak určitě vsaďte na písek sypaný, který bývá výrazně levnější. Ze stavebnin si ho však musíte domů dopravit sami. Naopak pytlovaný písek si můžete objednat i poštou. Vždy však sledujte to, zda vámi zvolený písek splňuje zdravotní certifikace pro volnočasové užití. Jde vlastně o takové potvrzení toho, že v písku se nenachází žádné ostré předměty ani např. chemikálie. Děti totiž písek rády ochutnávají, na to byste měli myslet.
A pokud řešíte problém se zvířaty na zahradě, měli byste vědět, že na trhu je k dostání i speciální písek, v němž se nachází prostředky odpuzující psy a kočky. Nebudete se tedy muset o své pískoviště tolik starat.
Jak pečovat o písek na pískovišti
I tak je však dobré pískoviště po každém hraní zakrýt například plachtou, pod kterou se žádná zvířata nedostanou. A nikdy ho nedávejte příliš daleko od zdroje vody, protože je docela dobře možné, že ho budete muset za horkých dní navlhčit, aby se z něj dětem dobře stavělo. Ale pozor na přemoření – to totiž kondici báboviček také nesvědčí.
A rada závěrem? Písek je i přes veškerou péči vhodné vyměnit jednou ročně. A pokud se i přes vaši snahu silně znečistí, pak ho pro jistotu vyměňte celý ještě dříve. Před nasypáním nové várky však nezapomeňte pískoviště důkladně vyčistit, vyplatí se to.
Jak spočítat spotřebu písku
A nyní ještě jedna důležitá otázka – jak spočítat potřebné množství písku do pískoviště? Ve skutečnosti je to velmi snadné. Jednoduše vynásobte jeho šířku, délku a hloubku. Počítejte nejlépe v metrech. Potom totiž dostanete číslo, vyjadřující počet metrů krychlových, které jsou potřeba k zaplnění celého prostoru. Protože však není třeba vyplňovat pískoviště až po okraj, nikdy ho neměřte až nahoru, ale ponechte od okraje 5 až 10 cm. Pak už jen stačí koupit potřebné množství písku a máte hotovo.
Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pisek-do-piskoviste-jaky-vybrat
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.