Novodobé moderní drama Bílá nemoc s podtextem tragédie se odehrává v zemi, mezi jejímiž obyvateli propukla neznámá epidemie. Inspirací autora pro tuto hru byly tehdejší odsouzeníhodné fašistické cíle, ideály a praktiky.
Téma hry je silně nadčasové, je namířeno proti válce a odsuzuje zbytečné ztráty na lidských životech. Poukazuje na neslučitelnost demokracie s diktaturou.
Děj dramatu je posloupný, v průběhu hry graduje a je zakončen tragédií.
Kdo je autorem divadelního dramatu Bílá nemoc?
Přední český spisovatel Karel Čapek (1890 – 1938) byl synem lékaře na venkově a jeho maminku zaujala lidová slovesnost a folklór. Manželkou Čapka byla herečka Olga Scheinpflugová. Několikrát byl navržen za své dílo na Nobelovu cenu, ale nikdy ji nedostal.
Autor po ukončení základní školy přešel na gymnázium v Hradci Králové. Zde založil protirakouský spolek, ze školy musel odejít a odmaturoval na gymnáziu v Brně. Vystudoval Filozofickou fakultu Karlovy Univerzity, kterou ukončil doktorátem z filozofie.
Kvůli nemoci páteře nebyl odveden do vojenské služby a vyhnul se tak válečným bojům v první světové válce, která i přesto silně ovlivnila jeho tvorbu.
Působil také jako novinář na pozici redaktora Lidových novin, v Národních listech, je znám jako překladatel, politik a amatérský fotograf. Po vyloučení jeho bratra Josefa z redakce Národních listů sám odešel nejen na protest proti bratrovu vyloučení, ale i proto, že nesouhlasil s politickým směrem novin.
Přátelil se s T. G. Masarykem, jejich společných schůzek se zúčastňovali i Edvard Beneš a Ferdinand Peroutka. Po Mnichovské dohodě těžce nesl dění ve společnosti, jeho ideou bylo sjednocení českého národa, ale dočkal se jen nenávistných útoků, urážek, anonymních dopisů a vyhrůžek.
Dokonce mělo dojít i k jeho zatčení, ale zemřel po zápalu plic krátce před německou okupací České republiky.
Nepřehlédněte: Rozbor díla Kytice a jednotlivých balad
Jazykové prostředky divadelní hře
Dramatik v jednotlivých dialozích používá spisovný i hovorový jazyk, podle toho, kdo právě hovoří. Objevují se zde metafory, oslovení i cizojazyčné výrazy.
Děj divadelní hry Bílá nemoc
Neznámou zemí se začíná šířit bílý mor, který napadá hlavně nemajetné občany a seniory. Jedná se o druh malomocenství, které se projevuje bílou kožní vyrážkou a přenáší se dotykem. Jediný doktor Galén vynalezl lék na tuto nemoc. Nejdříve začíná léčit staré a chudé lidi, odmítá podat lék vlivným a majetným spoluobčanům, které chce tímto způsobem donutit k ukončení války.
Státu vládne Maršál a společně s baronem Krügem, který vlastní továrnu na výrobu zbraní, připravuje napadení sousední malé země. Po onemocnění barona Galén prohlásí, že ho bude léčit jen v případě zastavení války. Maršál tuto baronovu prosbu odmítá a nešťastný baron ukončí svůj život sebevraždou.
Poté se nakazí bílou nemocí i sám Maršál, kterému při žádosti o léčbu dal doktor Galén stejné ultimátum. Maršála začne přemlouvat k ukončení války i jeho dcera Aneta a mladý baron Krüg. Maršál nakonec kapituluje a s ukončením války souhlasí.
Při cestě do Maršálova sídla doktora Galéna, který přichází Maršála vyléčit, i s lékem ušlape zfanatizovaný dav obyvatel. Lidé nevědí, že právě zabili jediného člověka, který je mohl zachránit, a v zemi začíná válka.
Náš tip: V jakém pořadí číst knihy Zaklínač?
Postavy dramatu
- Doktor Galén je nesobecký a neústupný hrdina, jediný má lék na bílou nemoc, je zastáncem chudých a jeho cílem je celosvětový mír
- Maršál je typický diktátor, fanatik, voják a válečník, jehož názory změní až vlastní nemoc
- Baron Krüg, přítel Maršála, přestože podniká ve zbrojařském průmyslu, válka pro něj není prioritou
- Otec doktora Galéna je ovlivnitelný zprávami tisku, kariéra je pro něj na prvním místě
- Doktor Sigelius je hlavou nemocnice, ale přednější než zdraví pacientů je pro něj vlastní postavení, protekce a vliv ve společnosti
Zajímavosti: Víte, jak vypadá Klekánice?
Další známá autorova díla
Hovory s T. G. Masarykem o etice, filozofii, politice a náboženství s prvním československým prezidentem
R.U.R. jako Rossumovi univerzální roboti, zpočátku jsou pomocníci lidí, později válčí a přebírají moc nad lidstvem
Válka s mloky působí jako varování před rasismem, fašismem a před zánikem civilizovaného světa
Krakatit je vědecko-fantastický, utopický román o tom, jaké nebezpečí se skrývá pod zneužitím vědy
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.