Ať už jste zaměstnaní u české firmy nebo si jako OSVČ dobrovolně platíte nemocenské pojištění, máte v případě pracovní neschopnosti nárok na nemocenskou. Povíme si tedy, kdy chodí nemocenská na účet, v jaké výši ji můžete očekávat nebo kdy vám může domů přijít kontrola.
Kdo má nárok na nemocenskou?
Pokud ze zdravotních důvodů nejste schopni pracovat, měly by vaše první kroky směřovat k lékaři. Právě ten vám může nemocenskou vypsat a u OSVČ se stará také o odeslání podkladů na ČSSZ – respektive příslušnou OSSZ, která nemocenskou vyplácí.
U zaměstnance se o doručení podkladů k vyplácení nemocenské stará zaměstnavatel. Obecně ale platí, že zaměstnanci českých firem mají na nemocenskou nárok automaticky, OSVČ jen v případě, že si platí nemocenské pojištění.
Náš tip: Jaké jsou nejlepší srovnávače pojištění?
Jaký je rozdíl mezi nemocenskou a náhradou mzdy?
V prvních dvou týdnech pracovní neschopnosti zaměstnance se o jeho finanční zajištění stará zaměstnavatel. Prvních 14 dní vám bude vyplacena náhrada mzdy za pracovní dny nebo za směny, které byste v práci strávili.
Od 15. dne pracovní neschopnosti vám již bude ČSSZ vyplácet namísto náhradní mzdy nemocenskou a to většinou na základě příslušného podnětu zaměstnavatele. Nemocenská se neplatí za pracovní dny či směny ale za každý den po dobu pracovní neschopnosti.
Náhrada mzdy samozřejmě neplatí pro OSVČ, ti nemají zaměstnavatele, který by se o ně takto postaral, proto dostávají vyplácenou až nemocenskou od 15. dne pracovní neschopnosti.
Kdy chodí nemocenská na účet
Pro výplatu nemocenské není stanoveno žádné konkrétní datum a každá pobočka OSSZ to může mít jinak. Ve většině případů ale nemocenskou můžete očekávat v rozmezí 8. a 16. dne v kalendářním měsíci, nejpozději ale do 30. dnů ode dne podání příslušného dokladu pobočce OSSZ.
Náš tip: Srovnání neomezených tarifů (volání i data)
Jaká je výše nemocenské?
Nemocenská není pevně stanovena, ale vypočítává se procentuálně z výše vaší průměrné mzdy za posledních 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců.
Pokud jste tedy v posledním roce byli zaměstnaní za průměrnou měsíční mzdu 25 000 Kč, bude vám nejprve vypočten tzv. vyměřovací základ … 25 000 x 12 měsíců = 300 000 ročně / 365 dny v roce = cca 822 Kč.
Ze stanoveného vyměřovacího základu (v našem případě 822 Kč) vám pak bude vypočtena procentuální výše nemocenské, a to:
- od 15. do 30. dne prac. neschopnosti 60 % vyměřovacího základu denně,
- od 31. do 60. dne prac. neschopnosti 66 % vyměřovacího základu denně,
- od 61. dne prac. neschopnosti 72 % vyměřovacího základu denně.
U OSVČ je výpočet výše nemocenské složitější a záleží na tom, v jaké výši si ji platíte. OSVČ má totiž možnost si platit minimálně 147 Kč měsíčně, maximálně však až 2,1% z vyměřovacího základu pro sociální pojištění. Pro výpočet nemocenské u OSVČ tak doporučujeme použít některou online kalkulačku – jednu najdete také ve zdrojích na konci článku.
V případě, že byste si pracovní neschopnost způsobili úmyslně nebo pod vlivem alkoholu, případně jiných návykových látek, může vám být nemocenská snížena až o 50 %. To ale záleží na příslušné OSSZ, která tyto případy posuzuje individuálně.
Nemocenská bývá bohužel občas zneužívána a namísto zotavování lidé doma malují nebo třeba vyjíždějí na chatu. Proto jsou kontroly nezbytné a docela časté. Kontrola vám může přijít po dobu celé nemocenské, je tedy nezbytné dodržovat lékařem stanovený režim i čas případných vycházek.
Náš tip: Triky jak zlepšit prokrvení mozku, rukou i nohou
Nemocenská při zkráceném úvazku nebo ve zkušební době
Jako zaměstnanec máte nárok na nemocenskou i při práci na zkrácený úvazek nebo pokud jste ve zkušební době. I během těchto období za vás zaměstnavatel hradí sociální pojištění.
Pozor jen při práci na dohodu o provedení práce s hrubou odměnou 10 tisíc korun a méně, kdy nevzniká účast na pojištění.
Naopak pokud se do pracovní neschopnosti dostanete ve výpovědní lhůtě, není nic ztraceno. Na nemocenskou ale musíte nastoupit nejpozději v 7 denní ochranné lhůtě.
Zdroje: https://www.vypocet.cz/popis-vypoctu-nemocenske, https://online-finance.info/2020-kalkulacka-vypocet-nemocenska-pro-osvc-zivnostniky-v-roce-2021/ a https://www.atlaso.cz/nemocenska-kdy-chodi-v-jake-vysi-a-komu/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.