Nyní je vhodný čas pro nákup sněhové frézy. Pokud vás nebaví zimní cvičení s lopatou, je sněhová fréza jedním ze strojů, které byste měli zařadit na váš plánovaný nákupní seznam. „Ruční odklízení sněhu je při mrazivých teplotách opravdu nepříjemná práce, takže se k odklizení sněhu hodí motorový pomocník: sněhová fréza,“ říká Tom Werner, senior produktový marketingový manažer společnosti Toro, jednoho z největších výrobců sněhových fréz.
Nečekejte však, až vaši příjezdovou cestu pokryje osm centimetrů sněhu, a začněte vybírat již na podzim. Největší výzvou pro zákazníky je letos dostupnost. Stejně jako u jiných motorových zařízení jsou zásoby omezené, říká Werner. Výrobci sněhových fréz jsou omezeni nedostatkem komponentů v dodavatelském řetězci, zpožděním v námořní dopravě a nedostatkem řidičů kamionů, kteří by zboží dopravili do skladů.
Zde jsou další aspekty, které je třeba zvážit před utracením 10 000 až 100 000 Kč (v závislosti na typu) za sněhovou frézu.
Zhodnoťte své prostředí – velikost a strmost pozemku, počasí, ….
Jake Woltman, který spolupracuje s online prodejcem sněhových fréz Snow Blowers Direct, se ptá zákazníků:
- Jaké je průměrné množství sněhu za rok a jaká je jeho stálost?
- Je prachový, nebo mokrý a těžký?
- Jak široká, dlouhá a strmá je vaše příjezdová cesta?
- Jaké další plochy chcete odklízet, například dvůr, chodník, apod.?
- Jsou povrchy dlážděné, štěrkové, travnaté?
- Jak daleko chcete sníh z příjezdové cesty odvézt?
Tyto otázky vám pomohou při rozhodování mezi dvěma základními typy sněhových fréz:
Jednostupňové
Tyto frézy mají na přední straně rotující gumové lopatky, které sníh zachytávají a vyhazují ho žlabem. V závislosti na modelu dokáže odklízet 8 až 12 cm sněhu až na chodník. Mnoho modelů umožňuje sklopit rukojeť pro uskladnění. Jednostupňové frézy se dotýkají země, proto by neměly být používány na nezpevněných nebo štěrkových površích. Jsou lehčí než jejich dvoustupňové protějšky, ale uživatelé je musí přes sníh tlačit.
Dvoustupňové
Tyto frézy shromažďují sníh pomocí silného zubatého šneku, který sníh rozmělňuje. Vysokorychlostní oběžné kolo pak vyhazuje sníh ze žlabu až do vzdálenosti 50 metrů. Protože jsou větší a výkonnější, hodí se pro velké příjezdové cesty, těžký, mokrý sníh, sněhové srážky o velikosti 12 cm a více, včetně velkých závějí. Dvoustupňové modely se nedotýkají země, takže je lze použít k odklízení sněhu na štěrku nebo trávě. Tyto stroje jsou téměř vždy samohybné a v podstatě samy projíždějí sněhem. Nevýhodou je, že jsou těžké (některé váží až kolem 300 kg) a zabírají místo při skladování.
„Největší chybou, se kterou se setkávám, je, že lidé přeceňují nákup a kupují dvoustupňovou frézu, i když jim stačí jednostupňová,“ říká Werner.
Přemýšlejte o tom takto:
„Potřebuji si koupit pickup, protože jednou za rok koupím náklad dřeva, když v 90 procentech případů pro mou rodinu a psy funguje kombík? Proč se místo přípravy na nejhorší pohybovat poloviční rychlostí a řešit hluk, když 90 procent sněhové nadílky lze odvézt menším a lehčím modelem?“
Jednou z možností jsou modely poháněné bateriemi
Ještě před několika lety se sněhové frézy dodávaly buď s elektrickým kabelem, nebo byly poháněny plynem. Lithiové baterie mění pravidla hry, říká Paul Sikkema, jehož nezávislé webové stránky movingsnow.com radí spotřebitelům, jak si vybrat sněhovou frézu.
Sikkema dává přednost bateriovým modelům. Jsou relativně tiché, nevyžadují velkou údržbu a nevypouštějí páchnoucí výpary. Mohou pracovat asi 45 minut, než je třeba je dobít. Ačkoli možnosti bateriového pohonu zůstávají z větší části omezeny na jednostupňové sněhové frézy, výrobci jako Toro plánují uvést na trh dvoustupňové modely až s třemi bateriemi.
Spalovací motor však stále poskytuje větší sílu
Benzínové sněhové frézy si poradí i s hustším sněhem, odhazují sníh dále a při dostatečném množství paliva vám poskytnou dostatečně dlouhou dobu provozu. Největším problémem je … benzín. Některým spotřebitelům se nelíbí skladovat doma kanystry s benzínem.
Podívejte se dobře, co kupujete
Díky internetu můžete na webových stránkách výrobců, ale i na různých stránkách, jako je například Snow Blowers Direct, najít návody ke koupi, videa o nastavení a další důležité informace. Sikkema má vlastní kanál na YouTube s užitečnými videi, na kterých recenzuje a sestavuje sněhové frézy.
Všimněte si přidaných funkcí
Sněhové frézy jsou vybaveny různými šikovnými funkcemi. Některé mají na rukojeti joystick pro nastavení žlabu, takže se kvůli tomu nemusíte nad frézu naklánět. Elektrická tlačítka umožňují spuštění jedním dotykem. Novější modely mají osvětlení pro případ, že odklízíte ve tmě, a některé se dokonce mohou pochlubit vyhřívanou rukojetí, díky které vám neumrznou ruce.
Buďte v bezpečí
To, že stroj odváží sníh, neznamená, že můžete ignorovat svou bezpečnost. Vhodně se oblečte. Vyhněte se dlouhým šálám, rukávům nebo pytlovitým bundám, které by se mohly zachytit o stroj. Používejte kvalitní rukavice, nejlépe nepromokavé, a obuv odolnou proti uklouznutí.
Než se pustíte do práce, zkontrolujte směr větru. Není nic horšího, než když vám sníh zasype obličej nebo když zjistíte, že sníh zasypal oblast, kterou jste právě odklízeli.
Pokud si všimnete hrbolů ve sněhu, nejprve se ujistěte, že to nejsou cihly nebo noviny. „A pokud budete zmatení nebo budete mít nějaké problémy, jednoduše sundejte ruku ze stroje a ten se zastaví,“ říká Sikkema. A konečně, pokud se fréza ucpe nebo zasekne, nikdy – a tím myslím opravdu nikdy – nestrkejte ruku do žlabu. Použijte čisticí nástroj dodávaný s foukačem nebo násadu od koštěte.
Držte se značkových výrobků
Chcete-li si zajistit náhradní díly a servis, nakupujte u důvěryhodných a známých značek, jako jsou Ariens, Cub Cadet, Toro, Husqvarna, Honda nebo Ego. „Vždy doporučuji zajít nejprve k místnímu prodejci, pokud chcete konkrétní model nebo značku, nebo pokud chcete foukač jen vzít a popostrčit,“ říká Sikkema. „Prodejce vám nejen pomůže najít ten správný stroj, ale také vám ho smontuje a ukáže, jak ho provozovat, a pomůže vám s případnými záručními problémy.“
Zdroj:
https://www.washingtonpost.com/home/2021/11/01/how-to-choose-a-snow-blower/
Marketér a SEO specialista, který pro odreagování a zábavu píše články hlavně o marketingu, zdravém životním stylu, fitness a life hackingu.