Tepelné čerpadlo země voda zkušenosti, výhody a nevýhody

Tepelná čerpadla země voda jsou vhodná pro domácnosti, které mají dostatečný prostor pro instalaci plošného kolektoru nebo hloubkového vrtu a chtějí využívat obnovitelný zdroj energie pro vytápění a ohřev TUV.

TIP: Nejlepší tepelná čerpadla recenze a cena

Princip fungování tepelného čerpadla země-voda

Tepelné čerpadlo země-voda je zařízení, které využívá teplo země pro vytápění budovy a ohřev teplé vody. Tento typ čerpadla je schopný odebírat teplo ze země pomocí zemních kolektorů nebo hloubkového vrtů a přenášet ho do vody, která se používá k vytápění budovy a ohřevu teplé vody.

Princip fungování tepelného čerpadla země-voda je následující:

 1. Teplo je odebíráno ze země pomocí plošného kolektoru nebo vrtu.
 2. Teplo je přenášeno do tepelného čerpadla pomocí chladicí kapaliny, která se neustále cirkuluje mezi kolektorem nebo vrtem a čerpadlem.
 3. Tepelné čerpadlo přeměňuje teplo z chladicí kapaliny na teplo vzduchu pomocí kompresoru a chladícího média.

Tepelné čerpadlo země-voda je schopné odebírat teplo ze země po celý rok, takže jeho výkon je stabilní a nezávislý na venkovní teplotě. To znamená, že tepelné čerpadlo země-voda je vhodné pro celoroční vytápění budovy a ohřev teplé vody i když vyžaduje vyšší počáteční náklady.

Výhody a nevýhody tepelného čerpadla země-voda

Výhody

 • Vysoká účinnost: Tepelné čerpadlo země-voda je schopné odebírat teplo ze země po celý rok, takže jeho výkon je stabilní a nezávislý na venkovní teplotě.
 • Nízké provozní náklady: Díky vysoké účinnosti tepelného čerpadla země-voda jsou provozní náklady velmi nízké.
 • Dlouhá životnost: Tepelné čerpadlo země-voda a plošný kolektor jsou schopné fungovat po velmi dlouhou dobu bez nutnosti drahých oprav.
 • Bezhlučný a bezúdržbový: Tepelné čerpadlo země-voda je naprosto bezhlučné a bezúdržbové zařízení.

Nevýhody

 • Vysoké investiční náklady: Instalace tepelného čerpadla země-voda a plošného kolektoru je nákladná díky zemním úpravám.
 • Potřeba zemních prací: Pro instalaci tepelného čerpadla země-voda je nutné provést zemní práce.
 • Vyžaduje dostatečně velký pozemek: Plošný kolektor vyžaduje dostatečně velký pozemek, obvykle 200 až 400 m², takže není vhodný pro všechny typy pozemků.
 • Není vhodný pro všechny typy zeminy: Zemina musí umožňovat provedení výkopů do potřebné hloubky pro instalaci plošného kolektoru.

TIP: Zkušenosti s tepelným čerpadlem – Nevýhody tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo země-voda zkušenosti

Máme tepelné čerpadlo země voda už asi od roku 1994 od firmy Veskom a až na pár běžných provozních poruch (holt jako u všech zařízení jsou zde některé části, které se prostě častěji opotřebují) funguje spolehlivě do teď. Při poslední návštěvě nám ale servisák doporučil modernizaci, protože krabička, která to celé řídí, se už nevyrábí a až klekne, tak výměna nebude ze dne na den. Takže taky budu ráda za tipy o aktuálních možnostech 

smica z modrykonik.cz

Můj poznatek, TČ voda-vzduch, dům méně než 5 kW TZ, vytápění 21 stupňů, voda 47 stupňů.

Za rok 2020 spotřeba 1928 kWh za topení+TUV, 3700 kWh i se spotřebiči za celý barák, vše na elektriku. Platili jsme za celý rok cca méně než 15 000 za elektriku. Za mě, zatím pohoda, v provozu zhruba 2 roky.

Neznamnick z emimino.cz

Dobrý den, máme ještě o malinko starší typ, než se nyní nabízejí, a to Greenline C6. Návratnost se jednak odvíjí od ceny celkové instalace, tepelných ztrát a s čím to porovnáváte. My jsme měli pouze možnost mezi elektřinou a tepelným čerpadlem. Po stránce účinnosti, obsluhy a dalších věcí si zatím nemůžeme na nic stěžovat, vše zatím po cca 3 letech bez závad, dlouhá záruka. Průměrný COP vychází kolem 4, z toho cca 3,3 pro ohřev TUV a cca 4,2 pro vytápění. Dům má TZ cca 5 kW, protopíme cca 6.000,-Kč ročně, ohřev TUV nás vyjde na cca 2.500,-Kč ročně. Investice to byla nemalá, dotaci jsme nestihly, návratnost oproti elektřině cca 10 let bez navyšování cen EE, jinak ještě o trošku menší. Při vašich TZ ale bude vycházet návratnost o něco lépe. Též máme podlahovku, vše funguje a topí, jak má, o regulaci se téměř vůbec nemusíme starat. Byli jsme trošku na vážkách, jaké vlastně TČ zvolit, ale stejně jsme vytrhávali stromy na zahradě, tak jsem šli nakonec do TČ země/voda s plošným kolektorem. Spoléháme na to, že TČ je kvalitní a něco vydrží.

Jiří T. z tzb-info.cz

Často kladené dotazy

Co je tepelné čerpadlo země-voda?

Tepelná čerpadla země voda jsou vhodná pro domácnosti, které mají dostatečný prostor pro instalaci plošného kolektoru nebo hloubkového vrtu a chtějí využívat obnovitelný zdroj energie pro vytápění a ohřev TUV.

Pro koho je čerpadlo země-voda vhodné?

Tepelná čerpadla země-voda jsou vhodná pro domácnosti, které mají dostatečný prostor pro instalaci plošného kolektoru nebo hloubkového vrtu a mají dostatek financí.

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *