Zkušenosti s tepelným čerpadlem – Nevýhody tepelného čerpadla

Tepelná čerpadla jsou velice moderní a v poslední době i populární díky úspoře za vytápění a ohřev teplé vody. Na internetu naleznete obrovské množství různých zkušeností. Snažili jsme se pro vás poskládat ty nejčastější názory uživatelů tepelných čerpadel a jejich výhody a nevýhody. O své zkušenosti se můžete podělit také v komentářích pod článkem.

TIP: Nejlepší tepelná čerpadla recenze a cena

Výhody

 • snížení plateb za energie
 • pohodlná regulace teploty
 • jednoduché ovládání
 • bezúdržbový provoz
 • štědré státní dotace
 • ekologický provoz

Nevýhody

 • nedostatečný záruční a reklamační servis
 • krátká životnost levných produktů
 • špatně nadimenzované tepelné čerpadlo
 • nedostatečné informace o výkonu a úspoře
 • špatná komunikace firem
 • nekvalifikovaná realizace

Nevýhody tepelného čerpadla

Každý typ čerpadla má své specifické nevýhody:

TIP: Topení klimatizací zkušenosti

Nejlepší tepelná čerpadla na topení

Nabídka nejlepších tepelných čerpadel se průběžně mění. Proto je vždy dobré si udělat analýzu aktuální nabídky pomocí srovnávače Heureka.cz a následně si projít diskuze se zkušenostmi s konkrétním produktem.

TIP Jak ušetřit s Heurekou?

 • Vyhledejte produkt který chcete koupit
 • Zkontrolujte historii ceny produktu
 • Nejděte e-shopy s nejlepší cenou
 • Vyberte eshop s nejlepšími recenzemi

Časté mýty ohledně tepelných čerpadel

 1. O tepelné čerpadlo včetně celého topného systému se není potřeba starat
 2. Tepelné čerpadlo země – voda je mnohem dražší než země – vzduch
 3. Plošný kolektor vymrazí zahradu – neplatí u správně položených kolektorů
 4. Tepelné čerpadlo se nikdy nezaplatí – obvyklá návratnost do 8 let
 5. Teplené čerpadlo se hned pokazí – kvalitní tepelná čerpadla vydrží i 25 let
 6. Tepelné čerpadlo je moc hlučné – kvalitní tepelný čerpadla mají hladinu akustického hluku do 50 db
 7. Tepelné čerpadlo málo topí – správně nadimenzované čerpadlo dokáže vytopit bez problémů naprostou většinu domů i těch nezateplených

Zkušenosti s tepelným čerpadlem

Zkušenost s tepelným čerpadlem IVT

Mám osobní zkušenost s tepelným čerpadlem Samsung monoblok 8kw. Tepelné ztráty domu byli spočteny projektantem na 7,42 kw. Z důvodu technického řešení padla voba právě na monoblok, neboť stávající elektrokotel byl použit v řešení jako bivalentní zroj a napojení na stávající tepelnou soustavu byl možný přímo přes zeď. Pro správnou fukci inventorově řízeného čerpadla používám 4 klasické deskové radiátory plně otevřené a jeden obvod podlahovky na chodbě. Ostatní 4 radiátory v domě reguluji termohlavicemi. Čerpadlo běží v teplotách nižších než 15 stupňů v podstatě nepřetržitě a jeho výkon řídí ekvitermní křivka. Při teplotách kolem 5 stupňů jde do domu voda teplá kolem 40 stupňů, na -5 jde do domu 50 stupňů. V domě mám trvale teplotu mezi 22 – 23. Žádná další úprava otopné soustavy nebyla nutná, trvalý přísun teplé vody z čerpadla dle venkovní teploty plně pokryje tepelné ztráty domu.

SWENDIK

Dobrý den všem, vyplatí se tepelné čerpadlo nebo ne? Pro nový zateplený dům rozhodně ano. ( může si zvolit TČ vzduch voda, zemní kolektory (největší úřinnost a ticho) nebo vrt)
Vše z ohřevem tuv. Dají se přidat kolektory na střeše. Výhoda – bez práce a prachu, možná, pokud bude, i dotace. Investice 260 000 – 400 000 kč. Roční náklady na provoz velmi nízké, vejdete se v pohodě do 3×16A hlavního jističe. (při použití omezovače špiček)
( u mě TČ vzduch voda s ohřevem tuv,30let rod. dům, mám 3měs. odhad 15 – 17 tis za rok celková elektrika). Nejde srovnávat kolik někdo dá za dřevo nebo uhlí neboť by musel k tomu připočítat roční vyúčtování za elektriku nehledě na bordel a dostatečný prostor na uskladnění uhlí a dřeva. Je třeba podotknout brzký soumrak použití uhlí a po něm i ostatních klasických paliv. Jsem důchodce a našetřené peníze jsem proto radši investoval do TČ. ( bez práce a bordelu, v pohodě to z důchodu utáhnu) 

nick1111


Dobrý den,rozhodně bych nedoporučil firmu BHT, česká tepelná čerpadla.cz,problém od návrhu po montáž.
Zastupují firmu TNG air ,které jen kazí jméno,protože ať jsem se na výrobce obrátil s jakýmkoliv problémem tak mi pomohli,BHT měli jen starost zda jsem vše uhradil.

Ladislav
Zkušenost s tepelným čerpadlem ACOND

Dobrý den, rád bych Vám tedy sdělil mé zkušenosti s TČ. Naše TČ bylo uvedeno do provozu v novostavbě 27.07.2009, dům je dvoupodlažní, přízemí a 1. patro. ca. 100 + 100 m2. Ve všech místnostech mám podlahové topení, v koupelnách je ještě i žebřík. V garáži mám pouze radiátor. K TČ byla ještě nainstalována i akumulační nádrž 300 litrů a pro TUV i bojler 200 litrů. Obě nádrže jsou spojené, TČ tedy vytápí jak topení tak i přípravu TUV. Při stavbě jsem nechal postavit i krb s vodní vložkou, který dodává teplou vodu do akumulační nádrže, samozřejmě pouze pokud se v něm topí, což je ca. od října do března. Pokud teploty spadnou pod 10° zatopíme i v krbu, je to příjemné na pohled a samozřejmě i na ohřev. Když se již zmiňuji o krbu, nenechal bych už dělat vodní vložku, ale nechal bych si udělat do všech místností průduchy a hnal tam teplý vzduch (tchán to tak má udělané). To je mnohokrát účinější než ohřívání vody v akumulační nádrži. Tím by se 100% ušetřilo mnohem více energie a TČ by běželo mnohem méně. V mém případě topím v krbu a TČ běží dodatečně. S TČ jsem spokojený, ale pro můj dům je asi poddimenzované. V zimě musím topit v krbu, jinak by byla v domu zima. Pokud venkovní teploty dosáhnou nuly a méně, je krb povinnost. Ale to není problém TČ, to bude poddimenzováním a hlavně dvoupodlažím. Opět – muj švagr má dům ca. 170 m2, bungalow, a má stejné TČ a nádrže a toto zvládá zimu naprosto v pohodě. Takže určitě je důležité si nechat správně poradit. Ale abych se vrátil k životnosti TČ, mému už je 13 let a stále funguje. Jednou jsem měl totální výpadek, kdy po blesku v sousedství vyhořela řídící jednotka. A již 2x se ztrácelo z TČ chladivo, což bylo způsobeno netěsností/dirkou v chladicím oběhu/žebrech. Bohužel oprava se provedla tak, že se příslušný chladicí okruh kompletně uzavřel, tím tedy by mělo mít TČ i menší účinnost. To je moje logická domněnka, protože na spotřebované el. energii to není moc vidět. Pouze jeden rok při úniku chladiva jelo TČ skoro nepřerušovaně ve dne v noci (přeháním) aby natopilo nádrže, z důvodu nízké až žádné hladiny chladiva fungovalo vysoce neefektivně. Na konci uvedu roční spotřeby el. energie, které si od r.2016 pravidelně zapisuji. Fazit – s tepelným čerpadlem jsem i po 13 letech spokojen a budu s ním samozřejmě pokračovat. Ale již se poohlížím po jiné modernější jednotce u které budou samozřejmě fungovat všechny okruhy a budu vybírat takovou jednotku, kde při úniku nebude nutné odstavit celý okruh. Důležitá je i pravidelná kontrola chladiva v systému.
Zde moje roční spotřeby (nízký+vysoký tarif):
2016 13,5 MWh
2017 15,0 MWh
2018 15,2 MWh
2019 11,4 MWh (zapojení solárního ohřevu vody)
2020 12,6 MWh
2021 13,5 MWh (Corona, děti doma)
2022 10,9 MWh

Vojta

Úspora nákladů činila za první topné období, to znamená od října do konce května, více než 60 %. Podle propočtů se návratnost investice pohybuje v řádu cca 8 let. Majitel domu však v budoucnu hodlá investovat do tří solárních kolektorů, tak aby úspora byla ještě větší. Na celém systému hodnotí kladně především komfort, a také úsporu nákladů. A také vyvrací tvrzení, že tepelná čerpadla vzduch-voda jsou hlučná. Naopak. Spokojený uživatel je tím nejlepším doporučením pro každý výrobek.

Celá recenze na webu fachmani.cz

Můj poznatek, TČ voda-vzduch, dům méně než 5 kW TZ, vytápění 21 stupňů, voda 47 stupňů.

Za rok 2020 spotřeba 1928 kWh za topení+TUV, 3700 kWh i se spotřebiči za celý barák, vše na elektriku. Platili jsme za celý rok cca méně než 15 000 za elektriku. Za mě, zatím pohoda, v provozu zhruba 2 roky.

Neznamnick

Často kladené dotazy

Jaké jsou nejčastější nevýhody tepelných čerpadel?

Nedostatečný záruční a reklamační servis, krátká životnost levných produktů, špatně nadimenzované tepelné čerpadlo, nedostatečné informace o výkonu a úspoře, špatná komunikace firem, nekvalifikovaná realizace.

Jaké jsou nejčastější mýty ohledně tepelných čerpadel?

1. O tepelné čerpadlo včetně celého topného systému se není potřeba starat.
2. Tepelné čerpadlo země – voda je mnohem dražší než země – vzduch.
3. Plošný kolektor vymrazí zahradu.
4. Tepelné čerpadlo se nikdy nezaplatí.
5. Teplené čerpadlo se hned pokazí.

TIP: Nejlepší tepelná čerpadla recenze a cena

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *