Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch zkušenosti, výhody a nevýhody

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou zařízení, která jsou schopna získávat teplo z okolního vzduchu a předávat ho do vnitřního prostoru domu. Mohou mít jednu ale i více vnitřních jednotek a jsou vhodná pro vytápění menších místností případně pro kombinaci s jinými zdroji tepla.

TIP: Topení klimatizací zkušenosti

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou ekologickou alternativou k tradičním způsobům vytápění, jako jsou plynové kotle nebo elektrické kotle.

Princip fungování tepelného čerpadla vzduch-vzduch

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch získává teplo z venkovního vzduchu a přenáší ho do vnitřního prostoru budovy pomocí vzduchového výměníku. Zařízení tepelného čerpadla ohřívá vzduch přímo a tím dosahuje vyššího topného faktoru než jiná tepelná čerpadla. Princip fungování tepelného čerpadla vzduch-vzduch je podobný principu fungování klimatizace. Některá čerpadla vzduch-vzduch mohou být použita pro chlazení vnitřního prostoru v letních měsících.

Výhody a nevýhody tepelného čerpadla vzduch-vzduch

Výhody

  • Nižší cena v porovnání s ostatními typy tepelných čerpadel
  • Rychlá a jednoduchá instalace
  • Tepelné čerpadlo umí i chladit – klimatizace
  • Jednoduchá regulace
  • Funkce čističky vzduchu

Nevýhody

  • Nedá se jím ohřívat voda
  • Nehodí se pro větší domy nebo byty
  • Nelze ohřívat teplou vodu
  • Hlučnost
  • Nutnost průběžné údržby a čistění filtrů
  • Stavební úpravy při napojení na přívod venkovního vzduchu

TIP: Zkušenosti s tepelným čerpadlem – Nevýhody tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch zkušenosti

Mám domček dobre tepelne izolovaný . Obytná plocha 63m2 , a tepeĺná strata domu 2kW pri +20/-15°C . Pred 12-imi rokmy som si nechal namontovať Ozone 2,5kW klímu , aby som vyskúšal , a získal skúšenosti . Výrobca udáva použitie do -5°C. Jednu celú zimu som používal len klímu , a fungovalo bez problémov aj v nižších vonkajších teplotách . Samozrejme 40 minút ohrev , a 10minút rozmrazovanie . 🙂 Ďalšie zimy už len do -5°C , a potom plynový kotol . Pred dvoma rokmi som si nechal namontovať Gree Amber 2,5kW , a od tej doby používam Ozone len do 0°C , a potom už len Gree Amber . Bez problémov zohreje dom na 23°C . Samozrejme ventilátor mám nastavený na maximálne otáčky , aby som dom vedel rovnomerne zohriať .

Peter Ch. z tzb-info.cz

Přidám praktickou zkušenost. Mám venkovní jednotku Daikin 5 Kw + 2 splity v přízemí a druhou jednotku Daikin 6,2 Kw + 3 splity v patře jako hlavní zdroj tepla + ještě dodělávám krb jako rezervu pro výpadek elektriky. Volil jsem Daikin, protože se to vyrábí u nás v Plzni (to je potěšení vidět na štítku konečně taky Made in Czech Republic), jsou na to díly a obecně je všichni doporučují jako nejkvalitnější, účinné (A+++ nebo A++) a tiché. Cena není nejlevnější. Výhoda je wifimodul v každém splitu, takže si to můžete odkudkoliv nastavit jak potřebujete. Další výhoda je že máte letní chlazení a zimní topení v jednom a žádné kilometry trubek v podlaze.
Díky inverteru a funkce snížení výkonu to umí pěkně přechodné období s minimem cyklování ( jako např. předimenzované plynové kotle).
Už při projektu domu je nutné počítat s potrubím DN25 pro odvod kondenzátu . Dodatečné trubky a čerpadla jsou dost nevzhledné a čerpadla jen zdroj budoucích nákladů na servis.
Včera jsem začal vytápět (teplota v domě +9°C, dost vlhko po vylití podlah). Přes noc to natopilo celý dům (dvě patra, 85+85 m2, systém izolox 15 cm nosné stěny beton, zeď izolace 25 cm, strop 45 cm, podlahy 15 cm, trojskla ug 0,7) na 21°C a sežralo to 40 Kw za 16 hodin. Tj. cca 2,5 Kw/ hod. Teď to nechávám běžet přes den na udržení teploty. Večer jdu odečíst elektroměr, už to bude výrazně méně, odhaduji tak 10 -12 Kw za 12 hodin.
Na plný výkon šel ze splitů vzduch 55°, na cca půlku 45°, ekonomický režim cca 35°C, takže žádná trouba jak tady někdo píše. Splity Daikin jsou opravdu tiché, v noci se stáhnou na 19 dB a lehce z nich proudí teplý vzduch. Jedinná nevýhoda je jak píšou ostatní proudící vzduch, ale ten se dá nasměrovat kamkoliv. Druhá věc je dobře usadit venkovní jednotky, aby se nepřenášely vibrace nebo hluk z kompresoru.

Každopádně příznivci tepelných čerpadel budou mít hromadu připomínek, ale uvědomme si prosím, že teplené čerpadlo je klimatizace s funkcí ohřevu vody.

Petr D. z tzb-info.cz

Dobrý den, topím klimatizací druhým rokem a mé poznatky budou možná někomu dobré. Vytápím domek o zastavěné ploše 75 m2 klimatizací Samsung řada Ar 09 nejslabší model. Vše má své pro a proti.Snad jediná nevýhoda je proudění vzduchu, ale není to nic hrozného ani zásadního. Značku Samsung jsem volil pro její tichost. Samotné vytápění mě velice překvapilo a to v pozitivním směru. Topím na 22C. Spotřeba v průměru 400W/hod když je venku -7 a více spotřeba 550W/hod.topím i při teplotách pod -10C.Při teplotách okolo 5C je denní spotřeba okolo 3kw.A to už jí i přes den vypínám jelikož by dům přetopila. Klimatizaci mám zapnutou cca max. 14hod denně. Namrzání je podle venkovních podmínek bydlím v Chomutově kde jsou neustálé mlhy a o velmi ovlivňuje namrzání a její účinnost, uváděná spotřeba je i s odmrazováním. Poměr investice a užitku je jednoznačně pro klima.

Petr G. z tzb-info.cz

Před třema letama jsem zkusmo namontoval 2x Panasonic KIT-UE12RKE, vytápím s tím místnosti 49m2 a 35m2, pořizovací cena cca 15tis/ks. Předtím jsem topil olejákama, náklady na vytápení klesly z 21tis/rok. na 7tis/rok.
Letos jsem pořídil další, bohužel ty původní se již nevyrábějí, tak jsem pořídil KIT-DZ35VKE, pořizovací cena zase cca 15tis/ks., vytápím tím 2+KK/38m2. Náklady na vytápění opět klesly na 1/3 a očekávám úsporu cca 7tis/rok.
Montuju si to sám, klimošky jedou na 1/2 plynu, do -10°C venkovní teploty jedou oupnlě v pohodě, při -15°C je už podle mne COP kolem 1 a ztrácí to smysl, ale kolik dní v roce je celej den pod -15°C ?
Nejvýhodnější je to v době, kdy je nad nulou, což je převážná část topné sezony.
Odmrazování začne být otravné až při venkovních teplotách pod -10°C, jinak je to celkem nenápadné.
Každá klimatizace se mi zaplatila za necelé 2 sezony.
První rok jsem klimošky v době nepřítomnosti vypínal, ale nemělo to smysl a nyní jedou od října do dubna.
Co se týká hlučnosti, tak přes den je to uplně v pohodě, slabší povahy si to na noc vypínaj, mně to nevadí.

Brbla z mypower.cz

12000 BTU jsem donedávna používal pro dvě místnosti 20m2 +25m2 celkem v pohodě. Ale stavba jinýho typu než má Volente, 10cm polystyrénu a trojskla… Podle výpočtu prodejců klimatizace je 9000BTU málo i na jednu 25m2 místnost, protože počítají 30W na 1m3, a ještě na to třicet procent přirazí, tenhle typ použití dokonce výrazně nedoporučují, protože chtějí prodat multisplit, kde je řádově jiná cenovka…
12000BTU není předimenzování, výrobci šetčří kde se dá, takže dnešní 12k jednotka je stejně velká jako 9k jednotka pře 5-10 ti lety, a spoléhají na to, že to nejede na plnej výkon, diky frekv. měniči u kompresoru…

kodl69 z mypower.cz

Často kladené dotazy

Co je tepelné čerpadlo vzduch-vzduch?

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou zařízení, která jsou schopna získávat teplo z okolního vzduchu a předávat ho do vnitřního prostoru domu.

Pro koho je čerpadlo vzduch-vzduch vhodné?

Tepelná čerpadla vzduch vzduch jsou vhodná především pro objekty s nízkými tepelnými ztrátami, jako jsou novostavby nebo objekty s dobrou tepelnou izolací.

TIP: Nejlepší tepelná čerpadla recenze a cena

4.5/5 - (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *