Topení klimatizací zkušenosti

Klimatizační jednotky umožňují mimo klasickou funkcni chlazení také topit. Klimatizace s venkovní jednotkou je tepelné čerpadlo vzduch – vzduch. Topení klimatizací je možností jak vytápět místnosti nebo menší byty a domy. Velice záleží na volbě vhodné klimatizace a aktuální ceně za energie protože se jedná o méně efektivní a komfortní způsob než topení pomocí tepelných čerpadel voda-vzduch nebo země-voda a sálavého tepla. Jedná se spíše o rychlý, ale z dlouhodobého hlediska ekonomicky méně výhodný zdroj tepla.

Výhody

 • Rychlé vyhřátí vzduchu
 • Možnost využít i v zimě na chlazení
 • Nízké pořizovací náklady
 • Jednoduchá regulace
 • Funkce čističky vzduchu

Nevýhody

 • Nepříjemné proudění vzduchu
 • Teplo se drží u stropu
 • Hlučnost
 • Nutnost průběžné údržby a čistění filtrů
 • Stavební úpravy při napojení na přívod venkovního vzduchu
 • Nevhodné pro velmi nízké teploty
 • Klimatizace vytváří suchý vzduch v bytě

Druhy klimatizace

 • Mobilní klimatizace– nevhodné k vytápění
 • Nástěnné klimatizace– vnitřní a vnější klimatizační jednotka = vhodné k vytápění

TIP: Zkušenosti s tepelným čerpadlem – Nevýhody tepelného čerpadla

Zásady při výběru klimatizace

 • Co nejlepší energetické třídy
 • Vybírejte tiché vnitřní jednotky s nízkou hlučností
 • Jednoduché čistění filtrů
 • Ideálně s přívodem čerstvého vzduchu z exteriéru
 • Možnost topení i v mrazech do  –15 °C

Nejlepší klimatizace na topení

Nabídka nejlepších klimatizací se průběžně mění. Proto je vždy dobré si udělat analýzu aktuální nabídky pomocí srovnávače Heureka.cz a následně si projít diskuze se zkušenostmi s konkrétním produktem.

TIP Jak ušetřit s Heurekou?

 • Vyhledejte produkt který chcete koupit
 • Zkontrolujte historii ceny produktu
 • Nejděte e-shopy s nejlepší cenou
 • Vyberte eshop s nejlepšími recenzemi

TIP: Topení peletami zkušenosti

Zkušenosti

Mám domček dobre tepelne izolovaný . Obytná plocha 63m2 , a tepeĺná strata domu 2kW pri +20/-15°C . Pred 12-imi rokmy som si nechal namontovať Ozone 2,5kW klímu , aby som vyskúšal , a získal skúšenosti . Výrobca udáva použitie do -5°C. Jednu celú zimu som používal len klímu , a fungovalo bez problémov aj v nižších vonkajších teplotách . Samozrejme 40 minút ohrev , a 10minút rozmrazovanie . 🙂 Ďalšie zimy už len do -5°C , a potom plynový kotol . Pred dvoma rokmi som si nechal namontovať Gree Amber 2,5kW , a od tej doby používam Ozone len do 0°C , a potom už len Gree Amber . Bez problémov zohreje dom na 23°C . Samozrejme ventilátor mám nastavený na maximálne otáčky , aby som dom vedel rovnomerne zohriať .

Peter Ch. z tzb-info.cz

Přidám praktickou zkušenost. Mám venkovní jednotku Daikin 5 Kw + 2 splity v přízemí a druhou jednotku Daikin 6,2 Kw + 3 splity v patře jako hlavní zdroj tepla + ještě dodělávám krb jako rezervu pro výpadek elektriky. Volil jsem Daikin, protože se to vyrábí u nás v Plzni (to je potěšení vidět na štítku konečně taky Made in Czech Republic), jsou na to díly a obecně je všichni doporučují jako nejkvalitnější, účinné (A+++ nebo A++) a tiché. Cena není nejlevnější. Výhoda je wifimodul v každém splitu, takže si to můžete odkudkoliv nastavit jak potřebujete. Další výhoda je že máte letní chlazení a zimní topení v jednom a žádné kilometry trubek v podlaze.
Díky inverteru a funkce snížení výkonu to umí pěkně přechodné období s minimem cyklování ( jako např. předimenzované plynové kotle).
Už při projektu domu je nutné počítat s potrubím DN25 pro odvod kondenzátu . Dodatečné trubky a čerpadla jsou dost nevzhledné a čerpadla jen zdroj budoucích nákladů na servis.
Včera jsem začal vytápět (teplota v domě +9°C, dost vlhko po vylití podlah). Přes noc to natopilo celý dům (dvě patra, 85+85 m2, systém izolox 15 cm nosné stěny beton, zeď izolace 25 cm, strop 45 cm, podlahy 15 cm, trojskla ug 0,7) na 21°C a sežralo to 40 Kw za 16 hodin. Tj. cca 2,5 Kw/ hod. Teď to nechávám běžet přes den na udržení teploty. Večer jdu odečíst elektroměr, už to bude výrazně méně, odhaduji tak 10 -12 Kw za 12 hodin.
Na plný výkon šel ze splitů vzduch 55°, na cca půlku 45°, ekonomický režim cca 35°C, takže žádná trouba jak tady někdo píše. Splity Daikin jsou opravdu tiché, v noci se stáhnou na 19 dB a lehce z nich proudí teplý vzduch. Jedinná nevýhoda je jak píšou ostatní proudící vzduch, ale ten se dá nasměrovat kamkoliv. Druhá věc je dobře usadit venkovní jednotky, aby se nepřenášely vibrace nebo hluk z kompresoru.

Každopádně příznivci tepelných čerpadel budou mít hromadu připomínek, ale uvědomme si prosím, že teplené čerpadlo je klimatizace s funkcí ohřevu vody.

Petr D. z tzb-info.cz

Dobrý den, topím klimatizací druhým rokem a mé poznatky budou možná někomu dobré. Vytápím domek o zastavěné ploše 75 m2 klimatizací Samsung řada Ar 09 nejslabší model. Vše má své pro a proti.Snad jediná nevýhoda je proudění vzduchu, ale není to nic hrozného ani zásadního. Značku Samsung jsem volil pro její tichost. Samotné vytápění mě velice překvapilo a to v pozitivním směru. Topím na 22C. Spotřeba v průměru 400W/hod když je venku -7 a více spotřeba 550W/hod.topím i při teplotách pod -10C.Při teplotách okolo 5C je denní spotřeba okolo 3kw.A to už jí i přes den vypínám jelikož by dům přetopila. Klimatizaci mám zapnutou cca max. 14hod denně. Namrzání je podle venkovních podmínek bydlím v Chomutově kde jsou neustálé mlhy a o velmi ovlivňuje namrzání a její účinnost, uváděná spotřeba je i s odmrazováním. Poměr investice a užitku je jednoznačně pro klima.

Petr G. z tzb-info.cz

Před třema letama jsem zkusmo namontoval 2x Panasonic KIT-UE12RKE, vytápím s tím místnosti 49m2 a 35m2, pořizovací cena cca 15tis/ks. Předtím jsem topil olejákama, náklady na vytápení klesly z 21tis/rok. na 7tis/rok.
Letos jsem pořídil další, bohužel ty původní se již nevyrábějí, tak jsem pořídil KIT-DZ35VKE, pořizovací cena zase cca 15tis/ks., vytápím tím 2+KK/38m2. Náklady na vytápění opět klesly na 1/3 a očekávám úsporu cca 7tis/rok.
Montuju si to sám, klimošky jedou na 1/2 plynu, do -10°C venkovní teploty jedou oupnlě v pohodě, při -15°C je už podle mne COP kolem 1 a ztrácí to smysl, ale kolik dní v roce je celej den pod -15°C ?
Nejvýhodnější je to v době, kdy je nad nulou, což je převážná část topné sezony.
Odmrazování začne být otravné až při venkovních teplotách pod -10°C, jinak je to celkem nenápadné.
Každá klimatizace se mi zaplatila za necelé 2 sezony.
První rok jsem klimošky v době nepřítomnosti vypínal, ale nemělo to smysl a nyní jedou od října do dubna.
Co se týká hlučnosti, tak přes den je to uplně v pohodě, slabší povahy si to na noc vypínaj, mně to nevadí.

Brbla z mypower.cz

12000 BTU jsem donedávna používal pro dvě místnosti 20m2 +25m2 celkem v pohodě. Ale stavba jinýho typu než má Volente, 10cm polystyrénu a trojskla… Podle výpočtu prodejců klimatizace je 9000BTU málo i na jednu 25m2 místnost, protože počítají 30W na 1m3, a ještě na to třicet procent přirazí, tenhle typ použití dokonce výrazně nedoporučují, protože chtějí prodat multisplit, kde je řádově jiná cenovka…
12000BTU není předimenzování, výrobci šetčří kde se dá, takže dnešní 12k jednotka je stejně velká jako 9k jednotka pře 5-10 ti lety, a spoléhají na to, že to nejede na plnej výkon, diky frekv. měniči u kompresoru…

kodl69 z mypower.cz

TIP: Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch zkušenosti, výhody a nevýhody

Často kladené dotazy

Jak funguje topení klimatizací?

Topení klimatizací funguje tak, že vzduch přiváděný do místnosti je ohříván pomocí výměníku tepla umístěného v klimatizační jednotce. Výměník tepla je součástí kompresoru, který je umístěn v klimatizační jednotce a jeho úkolem je přenášet teplo z vnějšího vzduchu do vnitřního vzduchu pomocí chladiva.
Při procesu ohřevu vzduchu chladivo proudí přes výměník tepla, kde se zahřívá a stává se plynným. Poté je přenášeno do kompresoru, kde je stlačeno a zahřáté na vysokou teplotu. Poté se přenáší do výměníku tepla umístěného v interiéru a zde se předává teplo do vzduchu, který je následně vyfukován do místnosti.
Pokud chcete použít klimatizaci k topení, je třeba zapnout režim topení a nastavit požadovanou teplotu v místnosti. Klimatizační jednotka se poté automaticky spustí a začne ohřívat vzduch tak, aby byla v místnosti nastavená teplota.

Je možné topit klimatizací i v zimě?

Ano některé dražší a kvalitnější modely nabízí efektivní topení v mrazech až do -20 °C.

Topení klimatizací vs plyn

Porovnání s vytápěním pomocí klasického plynového kotle můžete ušetřit až 50 % energií.

TIP: Nejlepší tepelná čerpadla recenze a cena

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *