Tepelné čerpadlo vzduch voda je vhodná pro snadnou instalaci a nízkou cenu. Mohou být nainstalována téměř na jakoukoliv stavbu bez potřeby zemních prací, které jsou potřeba u tepelných čerpadel země voda nebo voda voda.
TIP: Nejlepší tepelná čerpadla recenze a cena
Pořizovací náklady jsou také nižší než u tepelných čerpadel země voda. Výkon tepelných čerpadel vzduch voda se mění v závislosti na teplotě venkovního vzduchu, čím vyšší je teplota venkovního vzduchu, tím vyšší je výkon tepelného čerpadla a naopak.
split (2 jednotky propojené chladivem) | monoblok (kompaktní provedení) |
venkovní jednotka umístěna vedle domu a nasává okolní vzduch, zatímco vnitřní jednotka zajišťuje ohřev teplé vody a topného systému | mohou být umístěny venku nebo uvnitř objektu |
Princip fungování tepelného čerpadla vzduch-voda
Tepelná čerpadla vzduch-vzduch fungují na principu využití tepla v okolním vzduchu pro vytápění nebo chlazení objektu. Venkovní jednotka tepelného čerpadla nasává vzduch ze vzduchotěsné krytiny, kde je ochlazován nebo ohříván pomocí kompresoru a chladiva. Poté je vzduch přiváděn do vnitřní jednotky, kde je využit pro vytápění nebo chlazení objektu pomocí ventilátoru. V závislosti na nastavení a potřebě tepla nebo chladu v objektu se může vzduch v okolí tepelného čerpadla ohřát nebo ochladit. Tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou vhodná pro zajištění tepla nebo chladu v objektech, kde není možné použít jiné zdroje tepla, například v bytech nebo kancelářích.
Výhody a nevýhody tepelného čerpadla vzduch-voda
Výhody
- Snadná instalace a nízké požadavky na velikost pozemku
- Nižší pořizovací náklady
- Možnost použití pro chlazení v létě
- Nízké provozní náklady ve srovnání s elektrickým nebo plynovým vytápěním
- Bezúdržbovost a bezpracnost oproti kotlům na dřevo nebo uhlí
Nevýhody
- Spotřeba elektřiny může být až o 30 % vyšší než u tepelných čerpadel země-voda s plošným kolektorem nebo vrtem
- Venkovní jednotka může být hlučná
- Výkon a účinnost systému mohou být snížené při nízkých venkovních teplotách
- Kompresor může mít kratší životnost
- Některé SPLIT systémy mohou vyžadovat roční revize chladícího okruhu
TIP: Zkušenosti s tepelným čerpadlem – Nevýhody tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo vzduch-voda zkušenosti
Dobrý den, mám čerstvě nainstalovaný tepelné čerpadlo vzduch – voda jako náhrada za kotel na uhlí. Rodinný podsklepený patrový dům. Vnitřní teplota nastavena na 21 st. Ohřívá to také vodu. Co se týká spotřeby energie vychází to na nízkém tarifu cca 65 kW denně.
Nick1111 z emimino.cz
( Zahrnuje to i další spotřebiče běžící souběžně na levný proud) Investice 256 000 Kč. Nelze mluvit o návratnosti. Je to vytápění ( a ohřev vody) bez práce a špíny co byla z uhlí. Pokud by se el. energie vyráběla ekologicky je to ekologické. Firmám co nabízí v ceně odečet dotace nebo s ní v inzertních nabídkách kalkulují vůbec nevěřte. O podmínkách a možnosti dotace se dozvíte od ochotných pracovníků na příslušném krajském úřadě, to vám otevře oči.
Můj poznatek, TČ voda-vzduch, dům méně než 5 kW TZ, vytápění 21 stupňů, voda 47 stupňů.
Za rok 2020 spotřeba 1928 kWh za topení+TUV, 3700 kWh i se spotřebiči za celý barák, vše na elektriku. Platili jsme za celý rok cca méně než 15 000 za elektriku. Za mě, zatím pohoda, v provozu zhruba 2 roky.
Neznamnick z emimino.cz
Chci se podělit se zkušenostma s TČ vzduch-voda po první sezoně. Ještě není uzavřeno vyúčtování, ale dá se docela přesně odhadnout jaká bude spotřeba.
Cena komplet kotelny 220.000 (TČ 200.000)Takže:
Celková spotřeba EE cca ve VT 200kWh v NT 5700kWh. Cena je u každého jiná, každý si dosadí.
Průměrná denní spotřeba (včetně TUV) domácnosti je 7-8kWh mimo topnou sezonu. V topnou sezonu je o něco vyšší (nižší teploty pro ohřev TUV a více svícení).TČ bylo spouštěno pro ohřev TUV 6.9.2011 a k topení zapnuto 6.12.2011. Do této doby jsme topili krbem a byl to OPRUZ takže příští topná sezona bude jiná:-)))
Za topnou sezonu jsme spotřebovali cca 2978kWh (orientačně, nemám zvlášť elektroměr) jenom topení. Elektrokotel (součástí TČ) nesepnul ani jednou. (Mrazy v noci přes -20 a přes den i -15)
Spotřeby za jednotlivé topné měsíce (orientačně)
Prosinec 11 – 630kWh
Leden 12 – 778kWh
Únor – 924
Březen – 403
Duben – 243
Květen – vypnuto topení
Co se týče topení tak po celou topnou sezonu jsme jeli na ekviterm, teď už jsme dodělali i pokojové čidlo kvůli slunečním ziskům, jelikož se nám v zimě interier přetápěl. Topili jsme na 24C máme rádi teplo a díky sluníčku bylo mockrát víc :-(( V podkroví bylo kolem 21C.Ohříváme TUV ze 40 na 50 C mám dojem že zásobník má 180l. Ohřev TUV trvá kolem 25 min. a spotřeba EE:
při venkovní T +15 je 0,7kWh
T +3,5 je 1,0kWh
T -13 je 2,1kwh
Toliko k ohřevu TUV.Rekuperaci nemáme a větráme dost.
Ondra T. z tzb-info.cz
Často kladené dotazy
Tepelné čerpadlo vzduch voda je vhodná pro snadnou instalaci a nízkou cenu. Mohou být nainstalována téměř na jakoukoliv stavbu bez potřeby zemních prací.
Čerpadlo vzduch-voda je vhodné pro domácnosti s vysokou spotřebou bez možnosti položit plošný kolektor nebo umístit vrt. Mají nízké náklady a jednoduchou instalaci do každého domu. Je třeba mít na paměti, že výkon čerpadla vzduch-voda je závislý na teplotě vzduchu a že v chladnějších obdobích může být systém méně učinný.
Fanda moderních technologií a udržitelných energetických řešení. Vystudoval technickou školu FIT ČVUT v Praze. Zajímá se o megatrendy jako fotovoltaická energie, elektroauta nebo snižování spotřeby domácností.