Rýma a nachlazení nás samy o sobě dokážou pořádně potrápit. Když se ale k rýmě přidá ještě zalehlé ucho, stojí to opravdu za to. Poradíme vám, jak na zalehlé ucho při rýmě a kdy bude nutné navštívit lékaře…
Jakmile nám v uchu či v uších zalehne, poznáme to velice jednoduše. V uchu můžete pociťovat tlak, praskání nebo bolest. Výjimkou není ani zhoršený sluch.
Většinou se jedná o krátký nepříjemný stav, který buďto sám odezní nebo k úlevě pomůže pár jednoduchých triků. Zalehlé ucho může mít ale spoustu příčin a pokud tento stav trvá více dnů nebo je doprovázen bolestí či horečkou, určitě s návštěvou lékaře neotálejte.
Nejčastější příčiny zalehlého ucha
Za pocitem zalehlého ucha může být celá řada příčin. Od těch nejběžnějších až po ty závažné. Ty nejčastější jsme pro vás vypsali i s možnostmi, jak se zalehlého ucha co nejdříve zbavit.
Zalehlé ucho při rýmě
Jedním z nejčastějších příčin zalehlého ucha jsou onemocnění dýchacích cest, mezi které patří zejména rýma. Při ní může dojít k ucpání nebo blokaci eustachovy trubice. Ta spojuje nosohltan a dutinu středního ucha a umožňuje tak vyrovnávání tlaku na obou stranách bubínků.
Eustachova trubice při rýmě často otéká, což znemožňuje její správnou funkci a může tak docházet k bolesti tak výrazné jako při zánětu středního ucha.
Může se hodit: Bylinky na hučení v hlavě – nálevy, tinktury
Jak na zalehlé ucho při rýmě?
Velmi důležité je zaměřit se nejen na samotné ucho, ale zejména na nos. Ten je nutné neustále udržovat čistý a prázdný. Pomohou k tomu samozřejmě nosní spreje, které uvolní dutiny a mohou tak lehce snížit tlak, který v uchu pociťujeme.
Skvěle funguje také slaná mořská voda, kterou opět můžete pořídit ve formě kapek a nosních sprejů.
Výborné jsou také inhalace, skvělým pomocníkem je i dobře známá vincentka. A to ve formě inhalování, ale také pití.
Dodržujte pitný režim
Dostatek tekutin je důležitý nejen ke správné funkci našeho imunitního systému, ale vyšší přísun tekutin dokáže také rozředit hleny, které pak snadněji vysmrkáme.
Druhým plusem pitného režimu je samotné polykání. Právě to totiž často přináší úlevu od zalehlého ucha a stejně jako při žvýkání se i při polykání dává do pohybu Eustachova trubice.
Se smrkáním opatrně!
Pravidelné odstraňování hlenu smrkáním je samozřejmě nezbytné pro uvolnění zalehlého ucha. Spousta z nás možná ale netuší, jak smrkat správně. Smrkejte jen lehce a vždy jen z jedné nosní dírky – druhou mějte zacpanou.
Na vině může být také alergie
Zalehlé ucho může způsobovat kromě rýmy také alergie. Problém je zde velice podobný jako u rýmy a nachlazení, kdy dochází k ucpání či blokaci Eustachovy trubice. Při alergii jsou dýchací cesty oteklé a podrážděné, což může vést ke stejným komplikacím.
Při alergii, ale také při pořádném nachlazení nebo podezření na zánět středního ucha doporučují lékaři také podání běžně dostupných léků na alergii. Ty pomáhají zmírnit otoky sliznic v horních cestách dýchacích a mohou přispět ke zmírnění tlaku v uchu.
Náš tip: Čím mazat neštovice – prověřené rady a tipy
Vyzkoušejte inhalaci
Heřmánek, esenciální oleje nebo výše zmíněná Vincentka. To jsou pomocníci, kteří dokážou ulevit od rýmy a ucpaného nosu, ale také zalehlého ucha. Inhalace čistí a zklidňuje nosní sliznici a zároveň předchází ucpávání vedlejších nosních dutin.
Zánět středního ucha
V začátcích onemocnění je velmi těžké rozeznat, zda se jedná pouze o zalehlé ucho, které jen doprovází nepříjemná bolest, nebo jde skutečně o zánět středního ucha.
Obecně ale platí všechna výše uvedená doporučení …
- čištění nosu nosními spreji a kapkami, případně mořskou vodou
- opatrné smrkání z každé dírky zvlášť
- dostatečný pitný režim, který ředí hleny
- léky na alergii v běžných dávkách, které zmírní otoky sliznic
Vyzkoušet můžete také chladivé obklady – ty přikládejte vždy za ucho na kost a ponechte po dobu 10 minut.
Pozor na babské rady
Lékaři na ORL, kam vedou naše kroku v případě, že se zalehlé ucho nelepší nebo se přidá bolest, jsou na babské rady poměrně hákliví. Možná byste se totiž divili, co vše jsou pacienti před návštěvou ambulance schopní se do uší nastrkat.
Na vině je většinou internet plný zázračných tipů a triků, jak doma vyléčit třeba i ušní zánět. Běžně známou babskou radou je list muškátu, který si vložíte do ucha. To by ještě nebylo takové zlo.
Další velmi rozšířenou variantou je pak česnek. A ten dokáže velice nepříjemně poleptat sliznici. Z tohoto přírodního antibiotika si tak raději uvařte česnekový čaj nebo silnou polévku.
Často se dočtete také o alkoholu. Ten skutečně může být skvělou první pomocí. Zapomeňte ale na kapání alkoholu do ucha! Vhodnou formou je vata namočená v jemném alkoholovém roztoku, kterou vložíte nepříliš hluboko do ucha.
Naopak velmi účinné mohou být právě obklady nebo bylinné produkty, které ovšem neaplikujeme do zalehlého nebo bolavého ucha.
Jak na zalehlé ucho v letadle?
Pokud se chystáte na dovolenou a čeká vás cesta letadlem, nezapomeňte si pořídit balíček žvýkaček. Vaši spolucestující ocení svěží dech a vy se vyhnete nepříjemnému zalehnutí v uších.
Právě žvýkání pomáhá vyrovnat tlak v uchu a předchází jeho zalehnutí. Podobně funguje také zívnutí, obě metody tak můžete vyzkoušet i pokud zrovna nejste v letadle, ale ucho máte zalehlé.
Důvodem může být nesprávná hygiena
Za zalehlé ucho může v některých případech také nesprávná nebo nedostatečná hygiena. Zkrátka si možná uši čistíte málo nebo špatně. Ušní maz se tak může nahromadit a vytvořit bariéru, která způsobí nepříjemný tlak.
Proto k čištění uší nejsou příliš vhodné vatové tyčinky. Ty mohou maz jen zasunout hlouběji. Lepší variantou jsou v tomto případě ušní spreje pro čištění uší, které mohou být také rychlou úlevou při zalehlém uchu.
Voda v uchu po koupání
Další příčinou zalehlého ucha a nepříjemného tlaku nebo zhoršení sluchu může být právě voda, která v uchu uvízla po koupání. Většinou si této situace ale všimneme ihned poté, co vylezem z bazénu.
V tomto případě doporučujeme párkrát poskočit s hlavou ukloněnou k rameni – samozřejmě zalehlým uchem dolů. Voda se většinou snadno uvolní a vyteče.
Pozor si ale dejte při potápění či koupání v přírodních vodách. Pokud se i lehce znečištěná voda dostane do ucha, může způsobit nepříjemnou infekci.
Valsalvův manévr proti zalehlému uchu
Nebojte, žádné vojenské cvičení se nekoná, Valsalvův manévr je pomůcka, která vám může snadno ulevit od zalehlého ucha. To často způsobuje zmíněná blokace Eustachovy trubice.
Zkuste se tedy pořádně nadechnout a na chvíli zadržet dech. Poté si zacpěte nos a vzduch pomaličku vydechujte ústy. Vydechujte ale pomalu a nepříliš silně, mohli byste si poškodit ušní bubínky.
Nepřehlédněte: Hamiltonův hmat – co je to a kdy se provádí
Kdy se zalehlým uchem k lékaři?
Jsou situace, na které jsou všechny babské rady i ozkoušené manévry krátké a vy se návštěvě ambulance ORL nevyhnete.
Pokud se k zalehlému uchu přidá horečka, bolest nebo z ucha začně vytékat sekret, s návštěvou neváhejte, s největší pravděpodobnotí máte co do činění se zánětem. A ten není radno podceňovat.
Lékaře ale navštivte také v případě, kdy je ucho zalehlé déle než týden bez zjevného zlepšení nebo vám v něm píská či šumí, případně zaznamenáváte zhoršení sluchu.
Je ale také spousta dalších komplikací, které mohou nastat. Své tělo znáte nejlépe právě vy a proto v případě pochybností raději obětujte čas návštěvě odborníka. Třeba se díky tomu vyhnete časově mnohem náročnéjší léčbě nebo komplikacím.
Máte svůj ověřený tip, který pomáhá při zalehlém uchu? Podělte se o něj s námi i dalšími čtenáři, které zalehlé ucho trápí, v komentářích níže …
Zdroje: https://www.vitalia.cz/clanky/zalehle-ucho-priciny-priznaky-lecba/, http://www.iatros-orl.cz/ramy/ouska.htm, https://www.prozeny.cz/clanek/zalehly-vam-usi-kdy-ulevi-skakani-a-kdy-to-nejde-bez-leku-71688, https://www.klubzdravi.cz/a/jak-na-zalehle-usi, https://www.pilulka.cz/zalehle-ucho-co-byste-meli-vedet
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.