7 otázek, které byste si měli položit, než si vezmete půjčku

Přečíst tenhle článek vám zabere sotva tři minuty. Tři minuty, které vám dost možná ušetří peníze a starosti s vaší příští půjčkou. Na co všechno byste se měli sami sebe zeptat, pokud uvažujete o půjčce?

1. Opravdu si potřebuju půjčit?

Zní to jako samozřejmost, ale není. Podle průzkumu České bankovní asociace si téměř třetinu všech půjček berou lidé kvůli spotřební elektronice. Tedy kvůli něčemu, bez čeho se dá obejít. Jistě, jsou i výjimky, například počítač nebo mobil potřebný k práci. Na to, co nutně nepotřebujete ke každodennímu životu nebo práci, je ovšem lepší si nepůjčovat a radši si na to zkusit našetřit.

2. Kde si půjčit?

Poznat seriózního věřitele od vydřiducha nebylo ještě před pár lety vůbec jednoduché, dnes už je to ale o dost snazší. Důvěryhodná bankovní i nebankovní společnost se spolehlivě pozná podle toho, že má licenci od České národní banky. Kdo licenci má, musí splňovat přísná kritéria pro poskytování půjček – například si poctivě ověřovat schopnost splácet.

3. Půjčí mi vůbec?

Ani bankovní, ani nebankovní půjčka není samozřejmost. Poctivé společnosti si nejdřív ověří, že půjčené peníze budete moci vrátit i s úroky. Proto chtějí znát vaši životní situaci, vaše příjmy a nahlížejí do registrů dlužníků. Pokud už máte půjčeno jinde a nesplácíte včas, dost možná další půjčku nedostanete.

4. Jak si nastavit splátky?

Splácejte co nejrychleji, ale zároveň si dejte pozor, ať vám v měsíčním rozpočtu zbyde rezerva. Příliš pomalé splácení znamená, že zaplatíte zbytečně moc na úrocích a půjčku budete mít na déle, než je nutné. Když si naopak nastavíte splátky příliš vysoko, ušetříte a budete je mít brzo vyřízené, stačí ale jeden či dva větší nečekané výdaje a problémy se splácením klepou na dveře.

5. Jak poznám, že je půjčka výhodná?

Spolehlivým ukazatelem výhodnosti půjček je RPSN. Roční procentní sazba nákladů, kterou poskytovatelé půjček musejí uvádět ze zákona. U půjček se stejnou splátkou a dobou splatnosti platí, že čím nižší RPSN je, tím je půjčka levnější. Jen pozor – kromě ceny mají půjčky i další vlastnosti. Poskytovatelé se například mohou lišit v tom, jak moc vám vyjdou vstříc, když budete v nouzi.

6. Co když nebudu splátky zvládat?

Příliš ambiciózně nastavené splátky, ale třeba také dlouhodobá nemoc nebo nečekaný konec v práci. Takové věci se stávají a vašim finančním plánům dokážou udělat čáru přes rozpočet. U moderních půjček si můžete sjednat pojištění půjčky nebo požádat o splátkové prázdniny.

7. Co všechno budu potřebovat k vyřízení?

Zběsilého papírování se bát nemusíte. Pro vyřízení žádosti o půjčku vám stačí průkaz totožnosti, tedy platná občanka a doklad o trvalém příjmu. To znamená výplatní páska, výpis z účtu nebo daňové přiznání, pokud patříte mezi OSVČ. A když chcete peníze na ruku v hotovosti, budete potřebovat i doklad potvrzující adresu vašeho bydliště (SIPO, nájemní smlouva apod.).

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *