Bazalka (Ocimum) patří mezi velmi oblíbené bylinky známé například z italské kuchyně (všeobecně se však uplatňuje v celém Středomoří). Skvěle ochutí pokrmy, ale nabídne i léčivé účinky – například v podobě ošetření pro problematickou pleť. A jak si doma bazalku správně vypěstovat?
V dnešní době není problém pořídit rostlinky bazalky již předpěstované v květináči. Ty ze supermarketů se však obvykle hodí jen k jednorázově spotřebě – v běžném domácím prostředí totiž velmi rychle uhynou. Pro další pěstování je proto lepší pořizovat rostliny ze zahradnictví, anebo si bazalku vypěstovat přímo ze semínek.
Jaký druh bazalky vybrat?
Ale ještě předtím, než se rozhodnete pro jednu z metod, byste měli vědět, že není bazalka jako bazalka. Oblíbená bazalka pravá (Ocimum basilicum) s křehkými a jemnými lístky se hodí spíše do studených pokrmů, ovšem asijské nebo americké verze této bylinky snesou i rychlou tepelnou úpravu.
Jde například o:
- bazalku posvátnou (Ocimum sanctum),
- thajskou bazalku (Ocimum basilicum var. thyrsiflora)
- a bazalku americkou (Ocimum americanum), což je také známá léčivka.
Exotické druhy mají tužší listy, obvykle s výrazným ochlupením, chutí se však bazalce pravé značně podobají. Pěstovat lze samozřejmě i více druhů a střídat je při přípravě jídel podle potřeby.
Jak pěstovat bazalku ze semínek?
Předpěstování bazalky je vhodné začít v březnu nebo v dubnu. Pojistíte si tak, že kupované rostliny už předem připravíte na podmínky, které panují u vás doma nebo na terase. Nebudou poté mít problém s aklimatizací a vy budete moci šťavnaté lístky začít sklízet třeba už od května. Semínka bazalky vysévejte nejlépe do výživné kompostované zeminy, smíchané s trochou perlitu. Ten je důležitý pro správné odlehčení substrátu, což drobná semínka této bylinky potřebují.
Nesnesou totiž ani nejmenší tlak zeminy. Proto je vysévejte pouze na povrch květináče a jen zlehka je prstem přitlačte. Poté už je opatrně zalévejte (zpočátku jemným rozprašovačem) a čekejte. Už za tři týdny získáte dostatečně vzrostlé sazenice, které lze zasadit na trvalé místo na záhonku nebo ve velkém květináči.
Ven by se však měly podívat až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí riziko ranních mrazíků. Na ty je totiž bazalka velmi citlivá v jakémkoliv stádiu vývoje. Dobře ji však ochrání i netkaná textilie, kterou byste měli mít v případě brzké výsadby ven vždy v pohotovosti.
A jak správně provést přesazení? Bazalku vždy jemně vytahujte za lístky a dbejte, abyste co nejméně poškodili její kořeny. Na nové místo ji pak sázeje přesně v takové hloubce, v jaké předtím rostla ve výsevním truhlíku. Výjimku mají v tomto směru jen rostlinky vytahané z nedostatku světla, což se při předpěstování doma může stát. Ty sázejte do země až na úrovni prvních pravých lístků. Vytáhlý stonek pak zakoření v zemi a celá rostlina se celkově ozdraví (počítejte však se ztrátami, oslabené rostliny se vždy ujímají hůře).
Jak pěstovat bazalku v květináči?
Pokud se rozhodnete pořídit již vzrostlou rostlinu, vyvarujte se jakémukoliv šoku při přenesení z místa nákupu k vám domů. Nesmí prostydnout, ani zůstat na místě s průvanem. A rozhodně ji nesmíte přesušit – z něčeho takového se totiž bazalka už obvykle nevzpamatuje. Škodí jí však i přemokření, proto ji po přesazení do truhlíku nebo na záhon zalévejte prvních několik dní jen střídmě a počkejte, až začne znovu růst. Teprve poté je možné sáhnout k intenzivnější závlaze. A nezapomeňte také na to, že bazalka je náročná na živiny, je tedy nutné ji přihnojovat alespoň dvakrát do měsíce organickým hnojivem.
Kam umístit bazalku a jak ji zalévat?
Této bylince svědčí především slunce. Dopřejte jí ho proto co nejvíce – nevadí jí ani místa s přímým slunečním úpalem. Ovšem za předpokladu, že má vždy dost vody. Klidně ji tedy zasaďte i do samozavlažovacího truhlíku, rozhodně bude za takovou péči vděčná. Pokud vsadíte na klasickou zálivku, pak ji provádějte pouze ráno nebo večer (v případě opravdu horkých dní klidně i dvakrát denně). Zalití kořenů během horkého dne by mohlo způsobit jejich zapaření a následně i úhyn celé rostliny.
Značně jí však vadí déšť, proto musíte mít možnost ji při déletrvajícím deštivém počasí odnést pod střechu nebo ji odstínit před dopadajícími kapkami například velkým slunečníkem. Pokud to neuděláte, začnou se na jejích listech tvořit velké hnědé skvrny. Ty později zčernají a leckdy celý list odpadne. Dojde totiž k rozvoji houbových chorob, na něž jsou bazalky obzvláště citlivé. Během deštivých lét se jim proto bude dařit jen špatně, ať už je budete pěstovat kdekoliv (samozřejmě vyjma skleníku s řízeným vnitřním prostředím).
Jak zaštipovat bazalku?
Posledním předpokladem správného vývoje bazalky je její správně zaštipování. Bez něj se totiž nedokáže adekvátně rozkošatit a úroda chutných lístků bude jen malá. První zaštípnutí by mělo přijít ihned po výsadbě na trvalé místo. Zbavte se vrcholového páru listů a to tak, že zaštípnete stonek těsně nad druhým párem. Pokud je bazalka již vyšší, klidně uštípněte z vrcholu o něco více.
Právě z toho místa se totiž začne dělit a větvit. A čím blíže u země se bude nacházet, tím lépe. Lístky samotné pak nikdy nesklízejte po jednom, ale vždy uštípněte celý vrcholový pár. Dále tak podpoříte rozvětvování keříku. A vždy také vyštipujte květy. Velké seříznutí je doporučováno v červnu, poté vás bude další úroda čekat v září. Následně je však nutné bazalku přemístit domů nebo do skleníku. Chladné teploty jí totiž rozhodně nedělají dobře a brzy by vám zahynula.
Zdroj: https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-na-pestovani-bazalky-dulezity-je-dostatek-vody-zastipovani-kvitku
Milovnice přírody s aktivním zájmem o bylinky a prostředky přírodní medicíny. Tomuto oboru se věnuje již řadu let a neustále se snaží rozvíjet své znalosti prostřednictvím různých seminářů a kurzů pod vedením odborníků.
já si bazalku doma pěstuju už 10 let a dávám si ji do špaget. doporučuji