Kuna je na fotkách a obrázcích poměrně mile vyhlížející zvířátko. Do té doby, než se stane nevítaným hostem na vaší půdě nebo si pohraje s kabely v autě. Chcete zjistit, jak se zbavit kuny natrvalo a co udělat pro to, aby se k vám kuny nestěhovaly? My vám to prozradíme.
Jak poznat kunu?
V našich podmínkách se můžeme setkat hned se dvěma druhy – kuna lesní a kuna skalní. Kuna lesní k vám na zahrádku zavítá jen málokdy, zato kuna skalní se perfektně přizpůsobila životu ve městě a na vesnici. Můžeme ji tak znát i pod názvem kuna domácí a dokáže nám pěkně znepříjemnit život.
Oba druhy kun vypadají téměř totožně, jen kuna skalní – domácí má větší a světlejší náprsenku, která sahá až k jejím předním nožkám. Jedná se o malé velice štíhlé šelmy z čeledi lasicovitých, které kromě náprsenky poznáte podle malé hlavičky a dlouhého těla.
Jak se zbavit kuny?
Stejně rychle jako se kuna dokázala přizpůsobit životu ve městě, se dokázala přizpůsobit i našim nástrahám, za pomoci kterých jsme ji po celá léta efektivně vyháněli. Přesto existuje pár ověřených způsobů, jak vyhnat kunu z vašeho domu či zahrady …
1) Pasti na kuny
Nejdříve musíme upozornit, že kuna je chráněný živočich a není tedy možno se jí zbavit usmrcením. Můžete ale koupit odchytové klece, ve kterých pak kunu přemístíte do potřebné vzdálenosti. Odchyt však příliš úspěšný nebývá. Na past nesmíte sáhnout, aby kuna necítila váš pach, navíc se jedná o bystrého tvora, který vám na lecjakou návnadu nenaletí.
2) Plašiče na kuny
Efektivnější než pasti jsou určitě plašiče, využít můžete obecné plašiče hlodavců nebo pořídit přímo plašič kun. Fungují většinou na principu ultrazvuku, pachu nebo zvuku.
3) Nenechte kunu v klidu
Jak už jsme zmínili, kuna vyhledává tichá místa. Proto ji nejčastěji vystrnadí hluk z běžného denního provozu vaší domácnosti. A pokud si kuna hoví v klidu vaší chaty, mohou pomoci zvukové plašiče nebo například zapnuté rádio.
4) Pomoc čtyřnohých mazlíčků
Přirozeným městským nepřítelem kun jsou právě psi a kočky. Chytrá kuna se jen tak neubytuje v teritoriu našich mazlíčků, nebojte se je tak vypustit i do míst, kde se kuna uhnízdila – ta rychle zachytí jejich pach.
A pokud zrovna žádné zvířátko nemáte, mezi babské rady patří i umístění jejich trusu do míst, kde se kuna zdržuje. Ne příliš voňavá, ale velmi efektivní metoda.
5) Co kuně nevoní?
Stejně jako výkaly šelem, kterých se kuna obává, mohou pomoci i další pachové metody. Zkuste místo vystříkat silným parfémem, naftalenem nebo Savem a chlorovými přípravky. Ty se citlivému kunímu nosánku nezamlouvají.
Stejně tak mohou pomoci i lidské vlasy nebo psí a kočičí chlupy, které je ale potřeba občas obměňovat.
6) Na kunu si posviťte
Pokud víte, kudy k vám kuna chodí a kde má své hnízdečko, pořiďte si silný halogen s fotobuňkou – tedy pohybovým senzorem. Jakmile se kuna objeví, světlo se rozsvítí a ona se vyleká. Otázkou je, zda se zkusí vrátit a na světlo si časem nepřivykne.
7) Prevence je základ
Kam se kuna nedostane, tam se neusadí. Zkuste skvěle utěsnit veškeré otvory a škvíry, kterými by kuna mohla projít. A to pevným materiálem, který odolá jejím ostrým zoubkům.
8) Kombinujte a mějte trpělivost
Pokud přímo u kuního pelechu nevypuknou hlasité stavební práce, bude potřeba se obrnit trpělivostí. Kunu nelapíte ani nevyženete za den, ideálním způsobem je pak metody postupně zkoušet, kombinovat a obměňovat.
Jaké škody dokáže kuna napáchat?
Kuna se většinou usadí v tichém koutku blízko své oblíbené potravy. Často se tak jejím útočištěm stávají naše půdy, chalupy, hospodářské stavení v blízkosti kurníků, ale v zimě také motorové části a karoserie automobilů.
Právě na automobilech dokáže kuna napáchat nejdražší škody – od rozkousaných kabelů a hadiček až po zničenou izolaci. V kurníku nám spořádá veškerá vejce a nezřídka kdy si poradí i se slepicí.
Nejnepříjemnější je ovšem, když se nám kuna nastěhuje přímo domů, nejčastěji na půdu. Pokud vynecháme silný zápach jejich výkalů a výměšků žláz, kterými si značí své teritorium, i rozkousané zateplení, čekají nás zejména probdělé noci. I přes svou mrštnost a nízkou hmotnost totiž kuna dokáže nadělat pořádný hluk. A jedná se samozřejmě o tvora, který je aktivní především v noci.
Zdroje: https://www.ireceptar.cz/zvirata/jak-se-zbavit-kuny-30000131.html a https://www.lihneme.cz/blog/jak-se-zbavit-kuny-na-pude/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.