Hnědnutí a rezavění jehličnanů. Ne vždy je to nemoc. Co dělat, aby byly opět krásně zelené?

Pokud váš okrasný zelený plot nebo solitérní konifera v zahradě náhle zreziví, začněte jednat. Může totiž jít o velmi závažný problém, jehož následky nemusí být jen estetické. Naopak, postiženým jehličnatým stromům může hrozit i úhyn. A jaké mohou být důvody tohoto stavu?

Spála jehličnanů po zimě

Jestliže se zežloutnutí a později zhnědnutí zelených výhonků objeví brzy na jaře, pak může být příčinou prostý sluneční úpal. Únorové slunce totiž dokáže být velmi silné a některé citlivé druhy jehličnanů může dokonce popálit. Abychom tomuto problému předešli, je vhodné po celý měsíc rostliny zakrýt vhodnou tkaninou.

Ty hustě tkané jsou ovšem zcela nevhodné. Stromům udělá mnohem lepší službu například obyčejná gáza. Naopak netkané textilie zhotovované technikou spunbond nejsou příliš vhodné. Obvykle totiž propouští skrz ultrafialové paprsky, které jsou během brzkého jara pro všechny jehličnaté stromy nejnebezpečnější.

A co dělat, pokud ke spálení přece jenom došlo? Pak svým stromům a keřům dopřejte na jaře vydatnou zálivku a jakmile se trochu oteplí, aplikujte postřikem vhodný biostimulátor pro urychlení růstu. Na začátku léta je pak nutné seřezat spálené větvičky a udělat tak prostor novému obrážení.

Reznutí může mít na svědomí i nadbytek vlhkosti

Jestliže vaše jehličnany nejprve reznou a poté dokonce černají, pak bude na vině pravděpodobně příliš vysoká vlhkost v půdě. Jestliže jde pouze o krátkodobý problém (například pozůstatek po náhle zaplavené zahradě), pak postižené větvičky vystříhejte a celý strom ošetřete fungicidem. Ovšem, je-li problém dlouhodobý, pak je nutné jehličnany přemístit na lepší místo anebo jim alespoň vytvořit dobrou drenáž – dlouhodobé přemokření totiž povede časem vždy k jejich úhynu.

Reznutí jehličnanů jako důsledek přehnojení

A ještě jednu příčinu můžete tento stav mít – příliš vysoké množství živin. Rostlinná pletiva se pak mohou doslova spálit zevnitř. V prvním roce po výsadbě proto své jehličnany nehnojte a v dalších letech používejte výhradně komplexní hnojiva pro jehličnany v doporučené dávce. A pamatujte si, že méně bývá v jejich případě rozhodně více.

Problémem však může být i přesně opačný pól spektra – tedy nedostatek živin. Obvykle jde o nedostatek mědi a železa, což v pletivech jehličnanů narušuje proces fotosyntézy a jejich jehlice proto ztrácí svou zelenou barvu. Pokud ovšem jehlice nejdříve zežloutnou a teprve poté zreznou, půjde mnohem pravděpodobněji o důsledek chlorózy způsobené nedostatkem manganu.

A jestliže jehličnany přestávají růst a jejich výhony jsou spíše bledé a nevzhledné, pak postrádají dusík. Nedostatek tohoto prvku může narušit metabolismus draslíku a v důsledku toho se v rostlinách hromadí amoniak, což vede ke žloutnutí a následné smrti výhonů.

Reznutí jehličnanů na podzim

Některé jehličnany (zejména různé druhy tújí) začínají více reznout na podzim. To je zcela přirozený jev, který souvisí s životností jehličí. V průměru se život nově narostlé jehlice vyčerpá v době mezi 3-6 lety. Po této době staré jehličí opadá a postupně je nahrazeno novým. Proces výměny však nějakou dobu trvá, takže túje a jim podobné se leckdy znovu plně zazelenají až po skončení zimy. Pokud by ovšem problém přetrvával i poté, pak bude příčina hnědnutí jiná a je třeba ji začít řešit.

Tip: Jak množit túje svépomocí?

Choroby a škůdci jehličnatých stromů

Problémem mohou být samozřejmě i nejrůznější nemoci nebo škůdci. Velmi častou příčinou reznutí jehličnanů je například houba sypavka borová (Lophodermium seditiosum). Poznáte ji podle žlutých skvrn na jehličí, které postupně černají. Napadené jehličí je nutné pečlivě odstraňovat a pálit. Postřik se provádí koncem července a poté na přelomu srpna a září, a to vždy vhodným fungicidem.

Další obávanou nemocí je i rez borového jehličí, způsobovaná houbou Coleosporium tussilaginis. Jejím prvním příznakem jsou žlutooranžové měchýřky na zelených jehlicích, které ovšem nehnědnou a neopadávají. Jde obvykle o problém mladých a čerstvě zasazených rostlin, ty starší a v dobré kondici si se rzí poradí. Pro ošetření stromů se používají stejné přípravky jako v případě sypavky borové.

A objevit se může i rez smrková (původcem je houba Chrysomyxa abietis), jež se projevuje podobně. Během léta a podzimu však začne napadené jehličí masivně opadávat. I zde je k ošetření nutný vhodný fungicid.

Ze škůdců lze jmenovat například pouzdrovníčka modřínového (Coleophora laricella) jehož housenky vyžírají vnitřní části jehlic nebo pilatku smrkovou (Pristiphora abietina). I proti nim je nutné včas zasáhnout, a to vhodným insekticidem. Pamatujte si také, že si často vybírají oslabené stromy, zkontrolujte tedy, zda mají ty vaše dostatek živin, nebo zda netrpí například přemokřením. Vyplatí se to.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-298137-existuje-nejaka-prevence-proti-chorobam-a-skudcum-rostlin?utm_source=PDM-links&utm_medium=souvisejici

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *