Jak na sázení česneku na jaře i podzim? Na jaře můžete až do poloviny května

Česnek není náročný na podmínky, takže si v našem klimatu poradí jak na jaře, tak i na podzim. Důležité je ovšem zvolit to správné datum výsadby.

Vhodné místo pro výsadbu

Nezáleží na tom, pro který termín výsadby se rozhodnete – mnohem důležitější je správně zvolené místo. Bude se mu dařit na stejném místě jako například jahodám nebo mrkvi. Zavděk vezme buď doposud volnými plochami nebo místy, kde předtím rostly okurky, rajčata, květák, fazole a celer. Nikdy ho však nesázejte na záhony, na kterých jste předtím pěstovali cibuloviny, řepu nebo brambory. Hrozí přenos chorob a škůdců.

Jak zasadit zimní česnek

Pokud si chcete ušetřit starosti s dlouhodobým skladováním sadby a zároveň si užívat mnohem dřívější úrodu (česnek vysazený na zimu lze obvykle sklízet v červenci), pak se vyplatí pohlídat si správný termín pro zimní česnek. Všeobecně platí, že se sází koncem září a začátkem října. To proto, aby mohl před zimou zakořenit. Protože se však teploty v ČR stále zvyšují a teplé období se protahuje, lze česnek podle počasí leckdy sázet i před Vánocemi. Zemina samozřejmě nesmí být promrzlá, ani by váš záhon neměl do týdne až dvou zapadat sněhem – jiná omezení však zimní výsadba česneku nemá.

Ideální půda pro tuto zeleninu je vždy ta humózní a úrodná. V kyselém prostředí a špatně propustné zemině se nikdy nevyvinou velké a chutné palice, které jsou u česneku zásadním pěstitelským úspěchem. Před výsadbou je proto vhodné záhon zavézt kompostem a dobře ho promísit s původní zeminou. Teprve poté je vše připraveno k sázení česneku.

A jak ho zasadit? Na podzim se stroužky česneku sází hlouběji než na jaře. To zaručí mladým rostlinkám lepší podmínky pro přežití v mrazech. Pro výsadbu proto vytvořte jamky hluboké 5-6 cm (nejlépe pomocí sázecího kolíku, ale lze použít například i držadlo od lopatky apod.).

Stroužky se sází do řádků s rozestupem 20–30 cm, přičemž vzdálenost mezi rostlinami by měla být 10 až 12 centimetrů.

Pokud chcete mít jistotu, že vaši úrodu nic neohrozí, můžete záhon s česnekem také mulčovat. A to nejlépe kompostovanou slámou nebo pilinami (nejlépe z jehličnatých stromů). Lze použít dokonce i hnůj, pokud ho máte k dispozici. Na jaře, po odeznění mrazů, zimní kryt jednoduše sejměte a nechte česnek dál volně růst.

Výsadba česneku na jaře

Výsadbu česneku v tomto období lze provést v okamžiku, kdy je půda zcela rozmrzlá. Obvykle to bývá březen a začátek dubna, ale stroužky lze svěřit zemi bez problému až do poloviny května. Pozdější termín se už nedoporučuje, rostliny by pravděpodobně nestihly před nástupem letních veder dostatečně zakořenit, což by se negativně projevilo na úrodě.

Výsadba probíhá stejně jako u zimního česneku – ovšem s tím rozdílem, že stroužky lze sázet o 1 až 2 centimetry mělčeji. A co se stane, pokud česnek obrazí příliš brzy a vy se obáváte příchodu silných mrazů? Pak rozhodně doporučujeme zakrýt záhon bílou netkanou textilií, ta všechny negativní výkyvy teploty spolehlivě odfiltruje.

Co ještě vědět o výsadbě česneku

Ne vždy je nutné česnek sázet kvůli pozdější sklizní. Mnohdy poslouží i jako skvělá ochrana jiných druhů zeleniny proti škůdcům i půdním patogenům. Jde tak o skvělého společníka například pro jahody, petržel nebo mrkev a další kořenovou zeleninu.

A kde vzít zdravé stroužky? Rozhodně ve specializovaném zahradnictví. Česnek prodávaný v běžné potravinářské síti není vždy vhodný k výsadbě, a to i ve chvíli, kdy jednotlivé stroužky v palici vypadají zdravě a pěkně. Může být totiž nějakým způsobem ošetřený, aby se tak rychle nekazil. A takový česnek vám bohužel nezakoření, ale jednoduše shnije.

https://cestakbydleni.cz/sazeni-cesneku/Zdroj: , https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/vypestujte-si-vlastni-cesnek-je-tu-cas-vysadby

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *