Vzpomeňte si na poslední krásnou procházku po lese a představte si tu krásnou vůni jehličí. Nádhera. Jenže někdy si trošku té vůně nechtěně přineseme s sebou domů. Stačí se otřít o smůlu a máte program i na několik hodin. Společně si ale prozradíme, jak odstranit smůlu z oblečení i ze svých rukou snadno a šetrně.
Co je smůla, smola či pryskyřice?
Oficiální název výměšku, který produkují zejména jehličnaté stromy, je samozřejmě pryskyřice. Lidově ji ale nazýváme také jako smůlu či smolu.
Pro stromy má ochrannou funkci při poranění i proti parazitickému hmyzu. Jakmile je kůra stromu poškozena nebo pod ni vnikne malý vetřelec, spustí se produkce mízy, která případnému dokáže i kůrovci zalepit dýchací otvory a nekompromisně jej na místě přilepí.
Jak odstranit smůlu z oblečení?
Při procházce lesem i při sekání dřeva se nám může dostat pryskyřice na naše oblíbené kousky oblečení. A pračka si většinou se smůlou neporadí, musíme tak sáhnout po některém z osvědčených tipů nebo je dokonce vzájemně zkombinovat.
1) Zkuste smůlu pořádně namazat
Máslo, sádlo nebo olej může být rychlým řešením jak odstranit pryskyřici z oblečení. Skvrnu od smůly jednoduše pomažte něčím mastným, nechte chvíli působit a pak skvrnu několikrát promněte mezi prsty.
Zaschlá míza by měla povolit, následně ji ručně properte v mýdlové vodě nebo pomocí saponátu, který skvrnu odmastí, a váš oblíbený kousek už pak můžete jen hodit do pračky pro dokonalejší očištění.
2) Ubrousková metoda
Samozřejmě se nebudeme bavit o metodě decoupage, ale o odstraňování smůly z oblečení pomocí savého ubrousku a žehličky.
Ubrousek nebo savý papír přiložte na skvrnu a několikrát přejeďte nahřátou žehličkou. Pryskyřice se teplem rozpustí a nasákne do ubrousku. Určitě ale doporučujeme použít silnější vrstvu ubrousků, aby zbytečně nedošlo k poškození spodní strany žehličky.
3) Zkuste smůlu zmrazit
Stejně jako se smůla v horku roztaví, chladem zase ztuhne. Můžete tedy celý kousek oblečení hodit na chvíli na mráz nebo použít několik kostek ledu, které na skvrnu přiložíte.
Jakmile pryskyřice ztvrdne, můžete ji opatrně mechanicky odstraňovat z látky, ale pozor na nežádoucí poškození textilie. Po odstranění největší vrstvy doporučujeme dočistit olejem či něčím mastným – jako v prvním tipu.
4) Zkuste smůlu odlakovat
Odlakovač na nehty má doma téměř každá žena a jeho využití je mnohem širší, než se může zdát. Poradí si s odolnými skvrnami a stejně tak můžete pomocí odlakovače vyčistit pryskyřici z oděvů. Nejlépe funguje klasický odlakovač s acetonem.
Skvrnu od smůly stačí polít odlakovačem, nechat jej pořádně nasáknout do látky a pak místo několikrát promnout mezi prsty. Smůla povolí a vy můžete skvrnu dočistit v mýdlové vodě.
U této metody ale pozor! Odlakovač může vaši tkaninu odbarvit! Vždy tedy vyzkoušejte jeho účinky na kousku, který nejde vidět.
5) Líh, terpentýn nebo technický benzín
Šetrnější metody už jsme si prozradili, někdy už ale jiná možnost nezbývá. Pokud se vašeho oblíbeného kousku smůla nechce pustit, polijte skvrnu lihem, terpentýnem či technickým benzínem.
Postup je stejný jako u čištění smoly odlakovačem a opět může hrozit riziko odbarvení či poškození tkaniny.
Žlučové mýdlo na bezchybné dočištění
Obecně se jedná o velice dokonalý odstraňovač skvrn a nečistot. Žlučové mýdlo si poradí s mastnotou a zvládá i odolné skvrny od krve nebo červeného vína.
Po jakékoliv zvolené metodě tak bude účinným pomocníkem pro dokonalé dočištění skvrny. Žlučové mýdlo je navíc velmi šetrné k bílému i barevnému textilu, ať už je přírodního či syntetického původu.
Jak odstranit smůlu z rukou?
Také na pokožce nás dokáže smůla potrápit. Lepkavá míza nejde mýdlem pořádně umýt a my se tak neustále k něčemu lepíme.
Na odstranění pryskyřice z rukou použijte opět mastný základ. Skvrnu pomažte olejem, sádlem nebo máslem a chvíli potírejte, než povolí. Pak už stačí jen mastnotu s mízou rozmydlit – nejlépe jarem či jiným odmašťovacím saponátem. A po tomto zákroku jim dopřejte trošku péče díky krému na ruce.
Zdroje: https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/jak-se-zbavit-skvrn-od-pryskyrice-smoly-smuly-na-textilu a https://www.covybrat.cz/jak-vycistit-pryskyrici/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.