Že je vodní kámen prevít, to už díky reklamě i následným vtípkům víme všichni. Máte ale také přehled o tom, proč vodní kámen vzniká, kde se vyskytuje nejčastěji? My vám to prozradíme a přidáme také návod na odstranění vodního kamene z různých povrchů přírodní cestou.
Než sáhnete po chemických přípravcích, které jsou k odstranění vodního kamene určeny, prozradíme vám několik přírodních tipů pro boj s těmito nevzhlednými usazeninami.
1) Jak odstranit vodní kámen z konvice
Rychlovarné konvice už naštěstí nemívají spirálu, jejíž čištění bylo téměř nemožné. Díky hladkému rovnému povrchu se při běžném čištění lépe dostanete ke každému místečku.
Pokud chcete vodní kámen odstranit jednoduše bez drhnutí, stačí v konvici svařit vodu a 1 deci octu nebo polévkovou lžíci kyseliny citronové. Poté nechte obsah konvice několik hodin odstát, než se vodní kámen rozpustí, vodu vylijte a konvici pořádně vypláchněte a vyvařte čistou vodou.
2) Jak odstranit vodní kámen z vodovodní baterie?
Pomůže vám jedlá soda, kterou nanesete na vlhký hadřík a baterii s ním od vodního kamene očistíte. Pozor ale na hrubé houbičky, které by mohly baterii poškrábat.
Skvělým pomocníkem je také citrón, stačí vymačkat jeho šťávu a potřít s ní potřebná místa. Doporučujeme ji ale naředit, aby příliš silná kyselina nenarušila povrch baterie a nezpůsobila na něm nehezké skvrny.
3) Jak odstranit vodní kámen z pračky
Na vyčištění pračky od vodního kamene nám pomůže klasický lihový ocet, který se najde v každé kuchyni. Do bubnu pračky nalijte půl litru octa a zapněte prací program na 90°C.
Tip: Jak vyčistit pračku a zbavit se zápachu?
Jako prevenci doporučujeme přidávat dvě polévkové lžíce octa ke každému praní – ideálně do přihrádky na aviváž. Nejen, že tím budete předcházet vzniku vodního kamene, ale vaše prádlo bude měkčí a ocet působí i jako dezinfekce. Zápachu se nemusíte bát, na prádle nebude po octovém odéru ani památky.
4) Jak odstranit vodní kámen ze záchodové mísy?
Nejlépe na noc nalijte do záchodové mísy klasický lihový ocet a nechte působit co nejdéle – ideálně celý den. Nebojte se ani množství, použijte celou láhev. Pak už stačí mísu vyčistit záchodovou štětkou tak, jak jste zvyklí.
5) Odstranění vodního kamene párou
Ať už se tentokrát vodní kámen usadil na jakémkoliv povrchu, s výkonným parním čističem máte vyhráno. Horká pára se postará o vodní kámen i plíseň na obkladech, dlažbě i zrcadle a díky úzkým nástavcům se dostanete i do míst, která jsou na čištění jinak problematická.
Další informace o vodním kameni
Jak zabránit vzniku vodního kamene?
Pokud máte tvrdou vodu a už vás nebaví neustále řešit odstraňování vodního kamene, nezbude vám – kromě stěhování za měkčí vodou – nic jiného, než si pořídit změkčovač vody. Můžete zvolit chemické změkčovače vody, do kterých bude ovšem potřeba pravidelně doplňovat tablety se solí.
Efektivnější a méně náročnou variantou vzhledem k nulovým provozním nákladům a menšímu nároku na místo jsou magnetické změkčovače vody. Nedají vodnímu kameni šanci ke vzniku a časem jsou schopny vyčistit i stávající usazeniny.
Co je vodní kámen a jak vzniká?
Vodní kámen je většinou spojen s tvrdou vodou. A je tomu skutečně tak, čím tvrdší vodu máte, tím více se bude vodní kámen usazovat. Vodní kámen je vrstva usazených vápenatých a hořečnatých solí, které jsou ve vodě rozpuštěny.
Vodní kámen vypadá jako nevzhledný povlak či usazenina a nejčastěji jej můžeme vidět na vodovodních bateriích a kohoutcích, na obkladech a v toaletních mísách nebo v rychlovarné konvici. Jeho barva je ovlivněna přítomností dalších minerálů a může se pohybovat od bílé, přes šedou až po hnědou.
Je vodní kámen nebezpečný?
O své zdraví se bát nemusíme, ani pokud najdeme usazeniny v rychlovarné konvici. Jak jsme již psali, jedná se o přírodní soli, které nám neublíží. Na viditelných místech však působí velice nevzhledně.
Větší problém znamená vodní kámen pro naše potrubí a spotřebiče. Přestože to na první pohled nejde vidět, může se v nich usazovat vrstva vodního kamene, která je nakonec většinou zcela zničí.
Zdroje: https://www.alza.cz/jak-odstranit-vodni-kamen#prirodni-cesta a https://silnemagnety.cz/jak-se-zbavit-vodniho-kamene/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.