Správné hnojení vápenatým ledkem. Jak a kdy s ním hnojit? Kterým rostlinám nejvíce prospívá?

Vápenatý ledek patří k základní výbavě většiny zahrádkářů, kteří chtějí mít přesnou kontrolu nad tím, co a kdy svým rostlinám nabízí. Jaká jsou specifika jeho použití a jak vypadá optimální dávka?

Ledek vápenatý se řadí mezi nejrychleji působící dusíkatá hnojiva na našem trhu. Jak už jeho název napovídá – obsahuje vápník, takže dokáže změnit kyselost půdy směrem k neutrálním nebo dokonce zásaditým hodnotám. Nehodí se tedy pro kyselomilné rostliny.

Jak používat ledek při hnojení

Nezáleží na tom, zda pěstuje ovoce či zeleninu, anebo dáváte přednost spíše okrasné výsadbě. Ledek vápenatý se hodí pro všechny rostliny. Nejlépe se však uplatní při hnojení na kyselých půdách, kde přispívá ke snížení jejich pH a jeho účinek se tak projeví nejlépe.

Dávkování je velmi jednoduché – používá se 1 kilogram hnojiva na 100 m2. Hnojivo není nutné zapracovávat do půdy, stačí ho pouze rozhodit na plochu, kterou chceme pohnojit, a následně rostliny důkladně zalít.

Dávkování ledku podle druhu pěstované plodiny

U některých plodin je však vhodné výše uvedenou univerzální dávku hnojiva upravit, a to takto:

  • Košťáloviny – 180 až 360 g/10m2
  • Drobné ovoce – 180 až 360 g/10m2
  • Jahody – 200 až 600 g/10m2
  • Kořenová zelenina – 180 až 360 g/10m2
  • Cibulová zelenina – do 180 g/10m2
  • Luskoviny – do 140 g/10m2
  • Plodová zelenina – 180 až 240 g/10m2
  • Brambory – do 180 g/10m2
  • Jádroviny – 180 – 360 g/10m2
  • Peckoviny – 180 – 360 g/10m2
  • Vinná réva – 50 až 100 g/10m2

Jak hnojit ledkem na list

Aplikace přímo na substrát však není jedinou možností. Možná je totiž i aplikace na list. Ledek stačí rozpustit v adekvátním množství vody a aplikovat postřikem, aby byl účinek co nejlepší, provádějte toto hnojení večer. Stříkejte na zelené části rostlin – a to vždy až do skanutí.

Aplikace na list je vhodná především v době vegetace, kdy potřebujete dodat svým rostlinám živiny co nejrychleji. Hnojivo je 100% vodorozpustné. Nemusíte se tedy obávat, že by při jeho přípravě došlo ke vzniku hrudek a následně k ucpání hadice nebo sítka u zálivkové konve.

Co byste o ledku měli vědět

Toto hnojivo tvoří bílé až našedlé granule, které v sobě obsahují především dusičnan vápenatý, kterému sekunduje dusičnan amonný (asi 10%). Granule se velmi dobře rozpouští i v malém množství vody, na vzduchu ovšem rychle vlhnou – je tedy nutné je skladovat v dobře uzavřené nádobě a na suchém místě.

Hodí se také všude tam, kde bojujete s výskytem mechů. Právě jim totiž svědčí kyselá půda, kterou přihnojení ledkem mění, a tím připravuje tyto nežádoucí návštěvníky zahrady o optimální podmínky k růstu. Vzhledem k velkému obsahu dusíku není jeho použití naopak vhodné na lehkých, písčitých půdách. A nehodí se ani pro oblasti s vysokým úhrnem srážek a všeobecně by neměl být jednorázově aplikován v dávce vyšší než 30 g/m2.

Kdy ledek vápenatý nepoužívat

Jak již bylo zmíněno výše, nehodí se především pro kyselomilné rostliny. Mezi ně patří například: borůvky, azalky, brusinky, klikvy, rododendrony, begonie, magnolie, vřesy a vřesovce, jehličnany nebo hortenzie.  

Zdroj: http://www.forestina.cz/produkt/ledek-vapenaty-pro-zalivku-a-postrik-944, https://www.ovosadba.cz/ledek-vapenaty-5kg/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *