Co je to cysta? Velký problém nebo neškodný strašák?

Objevíte-li někde po těle podezřelou bulku, tak vás jistě napadnou ty nejhorší scénáře. Naštěstí může jít o relativně banální problém, který lze snadno řešit. Bez důkladného vyšetření u lékaře však nemáte šanci poznat rozdíl mezi neškodnou cystou a vážným problémem. A co je vlastně ta cysta? Máte se jí obávat?

Co je to cysta?

Výraz cysta má původ jak v latině (cista-schránka), tak i v řečtině (kystis-bublina). Oba významy jsou relativně správné, protože cysta je dutý váček vyplněný tekutinou. Od okolní tkáně je oddělen výstelkou, která může být tělu vlastní, ale nejčastěji jde o patologicky pozměněnou tkáň. 

Cysty rozdělujeme podle několika kritérií:

  • četnosti cyst,
  • druhu tekutiny (hlen, maz, krev,…),
  • způsobu vzniku,
  • členitosti vnitřní dutiny (jednoduchá cysta, cysta s více dutinami). 

Cysty se mohou objevit prakticky kdekoliv, ale nejčastěji se setkáváme s těmito cystami:

  1. ovariální (na vaječnících)
  2. v prsu
  3. v ledvinách
  4. kožní
  5. odontogenní (v zubu).

Příznaky cysty

Příznaky cysty se různí v závislosti na místě výskytu. Pokud se cysta nachází v kůži nebo blízko povrchu těla, tak ji lze nahmatat jako měkký a pružný útvar, který bývá přesně ohraničený. Je-li cysta v některém orgánu, tak příznaky souvisí s daným orgánem a obtíže se projeví až za nějaký čas. 

Nejčastěji si pacienti všímají tlaku v místě cysty. Jak cysta roste, tak utlačuje svoje okolí a působí problémy vzrůstajícím tlakem. Někde trvá velmi dlouho, než se cysta projeví. V jiných částech těla je pro cystu málo místa a příznaky nastupují relativně rychle- cysta v mozku. 

Většina cyst je relativně bezpečná a kromě útlaku okolních orgánů prakticky nijak neškodí. Nenechte se však uchlácholit a ihned vyrazte k lékaři. Přestože při nálezu podezřelé bulky jde s velkou pravděpodobností právě o cystu, tak konečnou diagnózu stanoví vždy lékař a navrhne další postup. 

Jak se cysta léčí

Léčba je stanovena po podrobném vyšetření a vyloučení nádorového onemocnění. V případě některých cyst se postupuje konzervativně. Například u mladých žen s cystou v prsu se čeká, zda se sama rozpustí – například působením těhotenských hormonů. 

Velmi časté jsou cysty na vaječnících, které se objevují v hojném počtu a mluvíme o syndromu polycystických vaječníků (PCOS). Tyto cysty se léčí hormonálně, a pokud není žádná odezva, tak se přechází k chirurgickému odstranění. 

Cysty blízko povrchu kůže se mohou vyříznout nebo je tekutina odsána pod ultrazvukovou kontrolou. Hluboko uložené cysty se odstraňují laparoskopicky, není-li to možné, přistupuje se ke klasické operaci. 

Cysty mají často tendenci k recidivám, proto je velmi důležitá jejich kontrola. Pacientky s cystami na vaječnících či v prsu dochází na častější ultrazvukové kontroly, protože je u nich zvýšené riziko maligního zvrhnutí v rakovinu. 

Zdroje: https://www.mojezdravi.cz/nemoci/cysta-3854.html, https://cs.wikipedia.org/wiki/Cysta_(l%C3%A9ka%C5%99stv%C3%AD), 

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *