Pokud bychom chtěli každý problém řešit medikamenty z lékárny, nemuseli bychom s ohledem na množství snad ani obědvat. Dáváte-li tedy přednost přírodním cestám ke zdraví, poradíme vám, jak zlepšit prokrvení mozku a končetin přirozenou cestou.
Ginkgo biloba pomůže s prokrvením
Pokud hledáte přírodní pomoc s prokrvením chladných končetin, ale také mozku, je ginkgo biloba ideální volbou. Jiným názvem jinan dvoulaločný je zdatný dlouhověký strom, který se dožívá až 4 000 let.
Pochází z východní Asie a jeho extrakt z listů je díky farmaceutickým testům považován za skutečný zázrak. Obsahuje až 40 prospěšných látek, které příznivě ovlivňují nejen správnou funkci mozku. Ginkgo biloba pomáhá:
- s kognitivními funkcemi mozku – tedy pamětí, koncentrací, pozorností, řečovými funkcemi, rychlostí myšlení a také schopností pochopení informací.
- s udržením duševní rovnováhy.
- se správnou funkcí zraku a sluchu.
- s mikrocirkulací drobných cév a kapilár.
- s udržením optimální tělesné teploty a prokrvením okrajových částí těla.
Hloh proti srdečním příhodám
Hloh jednosemenný nemusíte jen věšet nad dveře jako ochranu proti zlým duchům, můžete jej také užívat vnitřně – hloh má totiž skvělý vliv na správnou činnost kardiovaskulárního systému, tedy na krevní tlak a funkci srdce.
Tip: Bušení srdce po jídle. Které potraviny ho způsobují a co dělat?
Brání cévy před kornatěním a stimuluje krevní oběh, pomůže tedy s prokrvením mozku i končetin a dokonce dokáže náš organismus ochránit před srdeční příhodou. A v přírodě se navíc běžně vyskytuje, není tak problém si pár květů nebo zralých hložinek natrhat.
Catuaba – přírodní afrodiziakum, které prokrví nejen končetiny
Catuaba je brazilský strom, bez kterého by si indiáni kmene Tupi jen stěží poradili. Ne nadarmo je pro ně oslavovaným zázrakem, kůra stromu Catuaba má antibakteriální a antivirové vlastnosti.
Navíc zlepšuje zdraví, napomáhá dokonalé relaxaci a zároveň zlepšuje prokrvení celého těla. Někoho motivuje ke cvičení, pro jiné představuje neskutečné uvolnění. A právě díky této kombinaci vlastností je často označována jako jedno z nejsilnějších přírodních afrodiziak.
Tip: Cordyceps není jen afrodiziakum. Jaké má další účinky?
Rozmarýn prokrvuje a stimuluje mozkovou činnost
Konečně něco z našich zahrádek. Rozmarýn lékařský si narozdíl od brazilských stromů vypěstujeme doma velice snadno. Ať už na zahrádce nebo za oknem.
Rozmarýn kromě dalších zdravotně prospěšných účinků dokáže stimulovat mozkovou činnost a navíc se stará dostatečný rozvod krve po našem těle. Působí při bolestech hlavy a pomůže vám načerpat novou energii.
Bacopa monnieri prokrví mozek a zlepší paměť
Její příbuznou Bacopu diffusus možná znáte jako oblíbenou letničku bohatě obsypanou drobnými bílými květy. Bacopa monnieri je neméně působivá rostlinka, která je známá z indické Ájurvédy i japonského lidového léčitelství.
Nenápadná trvalka dokáže mimo jiné rozšířit cévy v mozku, tím zlepšit jeho prokrvení a dlouhodobě tak pomáhá zlepšovat krátkodobou i dlouhodobou paměť, dokonce je schopná revitalizovat mozkové buňky.
Bacopa monnieri také pozitivně ovlivňuje krevní tlak. Pomáhá při senilitě, stárnutí a dokáže zmírnit příznaky Alzheimera a Parkinsonovy choroby.
Dopřejte si porci DMAE
Jedná se o látku, která je doslova potravou pro mozek. Dimethyaminoethanol, který známe nejčastěji pod zkratkou DMAE pomáhá stimulovat mozek, zvyšuje IQ a pozitivně působí také na naši paměť. Pomůže nám při učení a dokáže zlepšit náladu.
Abychom nemuseli DMAE doplňovat formou tablet či kapslí, je potřeba jíst dostatek mořských ryb, největší množství je obsaženo v ančovičkách a sardinkách.
Otužování pomůže s prokrvením končetin
Pokud vás neustále trápí studené nedokrvené dlaně či chodidla, můžete sáhnout po bylinkách, ideální je ale tuto léčivou kúru doplnit také pravidelným otužováním.
Pomohou střídavé koupele, saunování, po kterém se nebudete bát zchladit ledovou vodou, ale také příjemné masáže končetin.
Zahřejte se zevnitř, pomůže vám správná strava
Existuje mnoho potravin, které vám pomohou zahřát i zmrzlé konečky prstů. Vybrané pochoutky totiž dokážou stimulovat činnost krevního oběhu a působí tak i jako prevence kardiovaskulárních chorob.
Patří mezi ně zejména:
- potraviny bohaté na vitamín E – například pšeničné klíčky,
- potraviny bohaté na draslík – banány, meloun, špenát nebo hovězí maso, hrách a některé oříšky ,
- zázvor, který kromě dalších zdravotních účinků umí rychle prokrvit náš organismus,
- česnek nebo cibule,
- chilli papričky a pepř,
- skořice, hřebíček a fenykl,
- maliník, meduňka a měsíček lékařský, které skvěle chutnají v čajové směsi.
Zdroje: https://www.celostnimedicina.cz/jidelnicek-pro-vas-mozek-jake-prirodni-latky-a-potraviny-pomahaji-zlepsit-mozkove-funkce.htm, https://www.lekarna.cz/clanek/ginkgo-biloba/ a https://www.slimming.cz/studene-nohy-a-ruce/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.