Ztvrdlé paty a popraskaná kůže – příčiny, léčba, prevence

Ztvrdlé paty a popraskaná kůže mohou způsobovat velké problémy – naučte se je řešit. V zimě problému se ztvrdlou kůží na patách zřejmě nevěnujete takovou pozornost jako v létě, kdy je tento stav vidět a je nežádoucí. Naproti tomu ztvrdlé a zároveň popraskané paty vám i v zimě mohou nepěkně zavařit.

Nejenže je popraskaná kůže nehezká, ale může způsobovat bolest a nepohodlí a také je vstupní branou pro infekci. Je tedy na místě tento problém řešit.

Jak vznikne zatvrdlá a popraskaná kůže?

Důvodů jak a proč vznikne na patách ztvrdlá kůže je mnoho. Na vině může být, jako u spousty věcí, životní styl. Vznik tvrdé kůže na patách a prasklin podporuje:

  • Nedostatečný pitný režim
  • Špatně prokrvené končetiny
  • Nekvalitní mýdlo
  • Nevhodná obuv

TIP: Podélné a svislé rýhy na nehtech – co to znamená? Nehty mohou být závažným ukazatelem nejrůznějších zdravotních problémů

A může jít dokonce i o psychosomatický problém. Popraskané paty nejenže neschováte pod ponožky, ale také vám mohou způsobit zdravotní obtíže. Jsou-li praskliny hluboké, pak obvykle i bolí a mohou i krvácet. Kromě ušpinění ponožek či obuvi si nečinností tedy říkáte i o zavlečení infekce do rány.

Pedikúra vs. lékař

Ztvrdlé či popraskané paty vám odborně ošetří pedikérka, pakliže si nechcete nebo nemůžete paty ošetřit sami. Pedikérka je odborně vzdělaná v péči o nohy a ošetří vám ztvrdlou a popraskanou kůži na patách.

Jestliže jsou praskliny již zanícené je vhodnější nejprve navštívit kožního lékaře, který předepíše účinnou léčbu. Léky předepisuje pouze lékař, který posoudí jak na tom vaše chodidla jsou.

TIP: Jak se zbavit roupů doma přírodní cestou? Co jsou roupi, jak se jich zbavit bez léků a jak dlouho žijí

Pemza, skalpel a pilník

Skalpel patří do ruky lékaři a v případě péče o paty i pedikérce, která s ním účinně a bezpečně odstraní ztvrdlou a zrohovatělou kůži. V domácích podmínkách práci se skalpelem nezkoušejte, můžete si nepěkně ublížit.

Pilník, ať už papírový nebo skleněný, je pro domácí použití lepší volba. Nohy můžete před ošetřením namočit nebo lze zatvrdlou kůži odstranit i „nasucho“. Úlevu pocítíte okamžitě. Nezapomeňte si ošetřené paty namazat vhodným krémem, ideálně mastným a na noc. Když si nazujete ponožky, nohy vám budou vděčné.

Pitný režim a prokrvené končetiny

Zdravý životní styl a dostatečný pitný režim ovlivňuje i kůži na patách. Kůže je kůže a ať se nachází kdekoliv na těle, je potřeba ji řádně hydratovat. Nejen zvenku, ale i zevnitř.

TIP: Wobenzym recenze – při jakých stavech pomáhá? Podívejte se na to, jak vlastně působí a co od něj čekat

Pijete-li tedy málo nebo jsou vaše nápoje nevhodné, jako třeba přemíra černého čaje či kávy, bude vaše kůže zkrátka dehydratovaná. A to včetně kůže na patách.

Pravidelný pohyb a zdravá životospráva zase mohou pomoci při správném prokrvení končetin. Kouření, alkohol či nezdravá strava neprospívají celému tělu a tedy i patám. A pomoci vám mohou i bylinky.

Jaké bylinky pomáhají na prokrvení končetin?

Existuje několik bylinek, které mohou pomoci s prokrvením končetin. Skvělý je například jinan dvoulaločný alias Ginkgo biloba (tato bylina je známá pro své vlastnosti zlepšení prokrvení, může pomoci snížit viskozitu krve a zlepšit průtok krve do mozku a končetin, hloh (může pomoci snížit krevní tlak a zlepšit průtok krve, což může pomoci s prokrvením končetin), šalvěj (zvyšuje průtok krve a zlepšuje cévní elasticitu), jalovec (zvyšuje průtok krve a zlepšuje cévní elasticitu) nebo mučenka (zlepšuje mikrocirkulaci krve a snižuje otoky).

Je však důležité si uvědomit, že tyto bylinky by měly být používány pouze jako doplněk k zdravému životnímu stylu, který by měl zahrnovat i pravidelné cvičení a zdravou stravu. Před použitím těchto bylinek je vždy nejlepší se poradit se svým lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

TIP: Zkušenosti s Tramalem – pozor na závislost! Co je Tramal, jak účinkuje a kdy je jeho užívání v pořádku…

Nevhodná kosmetika

Použitím nekvalitní kosmetiky nebo mýdla si také můžete zadělat na problém. Nevhodné mýdlo může kůži vysušovat, což neprospívá ani patám. Ideální mýdlo obsahuje přírodní zvláčňující oleje. Můžete použít také vhodný peeling.

Krém by měl zajišťovat hydrataci a udržet ji v hlubokých vrstvách pokožky. Přípravky s obsahem keratolytik jsou nanejvýš vhodná. Keratolytika jako urea, kyselina mléčná či salicylová, jsou látky ztenčující zhrublou kůži a uvolňují vnější vrstvy kůže, aby bylo možné odumřelé buňky odstranit.

Duše a nohy aneb psychosomatika

Stres a nemožnost naslouchat svým potřebám se mohou projevit na těle, především na nohou. Porozumění či neporozumění sobě samému, životu kolem nás i druhým. Ustrnutí na místě a neschopnost se hnout kupředu se mohou odrazit právě na patách.

TIP: TummyTox recenze – pomohou vám přírodní byliny v hubnutí? Zjistěte, zda se vyplatí do něj investovat, nebo se jedná o další reklamní tahák

Jak ovlivňuje psychosomatika popraskané paty?

Přepínání a řešení problémů druhých místo vlastních zase může způsobovat bolest v patách. Velký smutek, mentorování či odsuzování druhých tento stav zapříčiní také.

Nevhodná obuv

Balerínky a lodičky jsou sice módní a nohy v tomto typu obuvi vypadají skvěle, ale samotná obuv nohy a chodidla přetěžuje, protože zátěž je pouze na určité části chodidla. Vhodnější je obuv s kvalitní výstelkou či zdravotní obuv. Pamatujte, že nohy nesou celou váhu těla. Také nadváha nohám nesvědčí.

TIP: Redupetin krém – recenze a hodnocení. Skutečně pomáhá? Podívejte se na nezávislá hodnocení uživatelů

Jak tedy na paty

Pokud se nechcete svěřit do rukou pedikérky a nepotřebujete ani pomoc kožního lékaře, postupujte podle tohoto jednoduchého návodu:

  1. Používejte vhodný nástroj pro obroušení pat, vyhněte se skalpelu
  2. Peeling a domácí koupel kůži ošetří a změkčí
  3. Nešetřete na kvalitním krému a každý den jím chodidla mažte
  4. Dostatečně pijte
  5. Dbejte na vhodnou stravu
  6. Pohyb je nedílnou součástí zdravého životního stylu
  7. Duševní zdraví je neméně důležité

Krásné nohy a zdravá chodidla vám přinesou nejen zdravotní benefity, ale příjemný pohled na vaše nožky v letních sandálcích. Přirozeně s vhodnou stélkou na nízkém podpatku, aby vaše chodidla netrpěla.

Zdroje: https://www.magistra.cz/cs/novinky/2022-06-5-tipu-jak-na-popraskane-paty, https://www.idnes.cz/jenprozeny/krasa-moda/nohy-chodidla-rozpraskane-paty.A201011_191728_jpz-krasa-moda_abr, https://www.prozeny.cz/clanek/ztvrdla-a-popraskana-kuze-na-patach-co-s-tim-57951

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *